Ešte dávnejšie sme ťa na EMEFKA informovali o tom, že odborníci z celého sveta očakávali zdražovanie kávy. Klimatické zmeny sa podpisujú aj na jej produkcii a výsledky tohto zdražovania môžeme cítiť už dnes. Ako informuje web Tvnoviny, káva je za posledných 50 rokov na cenovom vrchole. Ceny išli závratne hore a odborníci hovoria, že môžeme očakávať aj ďalšie zdražovanie.
Ceny kávy na svetových burzách letia do astronomických výšok. Ako sa to odrazí na kaviarňach a milovanom nápoji nejedného Slováka? Každý Slovák vypije priemerne 3,3 kilogramu kávy ročne, avšak to sa môže veľmi rýchlo zmeniť. „Situácia je veľmi dramatická, naozaj to vôbec nie je sranda. Cena išla neúmerne hore,“ uviedol marketingový riaditeľ Baliarne obchodu Poprad Viliam Matušek.
„Slovensko na to možno ešte len bude reagovať, lebo ceny porastú,“ dodal. Mnohí tvrdia, že káva je najdrahšia od roku 1977. Postupne sa stáva luxusným doplnkom a rekordy sa prepisujú deň čo deň. „Robusta išla za tri roky o 320 percent hore a arabica o 200 percent. A keď sa pozrieme na posledný rok, tak oba druhy zhruba o sto percent,“ povedal Matušek.
Káva ide hore, tak aj ceny v kaviarňach
Zdražovanie kávy sa dotýka nielen kaviarní, ale aj hotelov a pražiarní. Káva je nakupovaná za drahšiu sumu a rovnako drahšie sa aj predáva. „Našu najpredávanejšiu kávu – šálku espressa – sme museli dvihnúť z 2,80 eura na tri eurá, teda o 20 centov. Keby sme si neukrojili z vlastnej marže, tak by dnes šálka espressa stála 3,40 eura,“ priznal manažér v Aquacity Poprad Peter Kaduc.
„Rok dozadu sa dalo kúpiť 250 gramov kávy za tri eurá. No dnes arabicu pod 4,50 eura alebo päť eur nezoženiete,“ upozornil Matušek. „Aj v súčasnosti vidíme výrazné problémy v produkcii. Jednak čo sa týka kávy arabica, pri ktorej je Brazília majoritný producent, sme videli výrazné suchá. Podobne to máme aj vo Vietname, kde sa produkuje robusta. Aj s tou boli výrazné problémy,“ popísal analytik XTB Marek Nemky.
Matušek taktiež hovorí, že už nemáme kam cúvnuť. Ceny sú tak neúmerne vysoké, že môžu spôsobiť už iba stratu. Cena kávy už ale bude iba rásť. Pre kávičkárov teda nastáva temné obdobie, z ktorého sa len tak nedostanú. Ako ale poznáme kávičkárov, svojej šálky kávy sa len tak nezbavia.
Ako to bude s kávou tento rok?
„Predpokladáme nárast niekde v okolí 20 až 40 percent na cenách kávy. Podobne to bude aj s cenami v kaviarňach,“ uviedol Nemky. Nejedna spoločnosť obchodujúca s kávou sa chystá na zložité a temné časy. Niekto sa bude musieť uskromniť, niekto siahnuť hlbšie do peňaženky.
„Dvihli sme ceny, obmedzili sme akciový tovar a predpokladáme, že v apríli budeme musieť opäť dvihnúť ceny a v septembri možno zase,“ poznamenal Matušek. Zdražovanie teda bude striedať zdražovanie a je ťažké si predstaviť, ako by sa tento cyklus mohol zastaviť.
Podľa webu Tvnoviny patria domáce kávovary medzi najpredávanejší produkt predajní s bielou technikou. Kávová apokalypsa tak zrejme najviac zasiahne kaviarne. Po zdražovaní masla teda ide o ďalšiu pochúťku, za ktorú si teraz nepriplatia len Slováci, ale celý svet.
„Jedným z hlavných dôvodov, prečo cena kávy stúpa, sú nepriaznivé klimatické podmienky v krajinách, ktoré sú hlavnými producentmi kávy,“ vysvetľuje odborník Marek Nemky a dodáva: „Brazília, najväčší vývozca kávy na svete, čelí extrémnemu suchu, ktoré ničí kávovníky a znižuje úrodu.“