Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 30.9.2023
sk
Jarolím
cz
Jeroným
, Jeronym, Jarolím
Zdroj: ©Shutterstock

Milujú ryby a v obchode si neberú blok. 15 vecí, ktoré sú typické pre Nórov

Niektoré veci máme spoločné, iné by si netipoval.

Nórsko je krajina, v ktorej býva približne rovnako ľudí ako na Slovensku. Na rozdiel od nás je tam chladnejšie, drahšie bývanie, ale zároveň vyššie platy. Dlhodobo patrí medzi štáty s najvyššou životnou úrovňou a aj skvelým miestom pre život. Je unitárnym štátom a parlamentnou monarchiou. Susedí so Švédskom na väčšine svojej juhovýchodnej hranice, s Fínskom a Ruskom na severovýchode. Ale to určite ovládaš z dejepisu.

Čo možno nevieš, je to, že je kolískou hudobného žánru black metal, ktorý so sebou v deväťdesiatych rokoch priniesol vlnu vrážd a vypaľovania kostolov ako znak nesúhlasu s cirkvou. S Nórskom sa spája aj meno Anders Behring Breivik, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí.

Okrem týchto zaujímavostí ti prinášame 15 ďalších, ktoré si (možno) nevedel o Nóroch a ich každodenných návykoch a správaní.

Veci, ktoré sú typické pre Nórov
Shutterstock

1. Dlhšie pauzy v konverzácii

Po smiechu, rozprávaní a rozhovoroch o živote sa nečudujte, že nasleduje zdanlivo dlhé ticho. Pre Nórov to vôbec nie je nepríjemné, skôr opačne – pohodlné. Je to šanca na nadýchnutie a na urovnanie vlastných myšlienok.

2. Nemeškajú

Ak si Nóri na niečo potrpia, tak je to presnosť. Príchod načas je v krajine štandardom. Ľudia sú tu radi dochvíľni, pustia sa do práce a potom odídu – nič viac, nič menej. Ak sa neskoro dostavíte na akékoľvek dohodnuté stretnutie alebo podujatie, považuje sa to za značne neúctivé. Nie je to dobrým znakom, najmä ak sa snažíte o čo najlepší prvý dojem. Nielen ľudia, ale aj autobusy a vlaky premávajú pravidelne, čo len svedčí o ich dochvíľnosti.

Väčšina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o veľkú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

Odporúčame prečítať:

Tretina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o nemalú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

3. Recyklujú

V severských krajinách je táto činnosť sama osebe populárna. Dokonca sa zmenila na formu cvičenia. „Plogging“ vznikol vo Švédsku ako spojenie jogy, zatiaľ čo zbierate odpadky na recykláciu.

4. Ani taška, ani účtenka

U nás bežná vec, u Nórov nie. Odmietnutie tašky znamená, že nechcete platiť navyše za jednorazový plast, ktorý je aj tak často na nič, pretože väčšina Nórov si prináša vlastnú tašku. Ak si nevezmete účtenku, veríte obchodu, že vám naúčtoval správnu sumu.

Veci, ktoré sú typické pre Nórov
Shutterstock

5. Vyhýbajú sa konfliktom

Nóri sú známi tým, že sa vyhýbajú nezmyselnej konfrontácii. Niežeby sa báli, len sa im to jednoducho nepáči. Veď len hocijakú konkurenciu vnímajú ako možné riziko ku vzniku konfliktu.

Najlepším príkladom sú zimné olympijské hry v roku 2018, kde Nórsko získalo 39 medailí. Tamojší nórsky športový komentátor sa vyjadril: „Vždy chceme vyhrať. Skromnosť je tu však veľkou súčasťou kultúry.“ Dodal, že vracajúcich sa športovcov nikto nečaká, aj keď domov privezú 14 medailí.

6. Žuvací tabak namiesto fajčenia

Namiesto toho, aby si zapálili, vložia si vrecúško s tabakom pod peru. Fajčiari platia okolo 12 eur za krabičku a nesmú fajčiť na verejných priestranstvách. Čiže takzvaný žuvací tabak je lacnejší, ale zároveň rovnako návykový ako cigarety. Tento trend neobišiel ani Slovensko.

7. Karta, nie hotovosť

Nórske supermarkety, lístky na verejnú dopravu, reštaurácie alebo kaviarne. Keď chcú platiť, používajú kartu. Mnoho Nórov považuje transakcie kartou za jednoduchšie, efektívnejšie a ekologickejšie ako hotovosť.

8. Citoslovce namiesto odpovede

Na mnohých miestach sa „mmm“ používa ako odpoveď na chutné jedlo. V Nórsku sa však tieto citoslovce často používajú pri odpovedaní v rozhovoroch. V žiadnom prípade sa to nepovažuje za urážku. Ide skôr o jednoduchú a bezslovnú odpoveď, aby svojmu partnerovi ukázali, že sú zaujatí a počúvajú, čo ten druhý hovorí.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.