Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©CinemArt SK

Mimoni sa vracajú do kín. Kedy sme sa s nimi stretli prvýkrát?

Mimoni 2 dorazia do kín už vo štvrtok.

Do kín už tento týždeň nabehne nový animák Mimoni 2: Zloduch prichádza od Kylea Baldu a Brada Ablesona. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pozrieť sa na všetky doterajšie filmy (či už celovečerné alebo krátkometrážne), v ktorých sa tieto žlté potvorky objavili. Kedy sme sa s nimi stretli prvýkrát a aké bolo prijatie ich filmov?

História Mimoňov
CinemArt SK / MovieStillsDB

Prvýkrát dorazili v roku 2010

Písal sa rok 2010 a do kín vstúpila animovaná komédia Ja, zloduch od Chrisa Renauda a Pierrea Coffina. Tá nám predstavila záporáka menom Gru, ktorý sa túži stať tým najväčším zlosynom všetkých čias. A pomocnú ruku mu v tom podajú aj Mimoni, ktorých cieľom je uctievať toho najväčšieho zloducha.

Snímka sa stala veľkým kritickým aj finančným hitom. Vznikla za necelých 70 miliónov dolárov, pričom na tržbách prepočítala viac ako 543 miliónov.

YouTube video

Veľmi slušný (a možno aj trochu prekvapujúci) výkon. V štúdiu Universal nelenili a obratom schválili sequel, ktorý si odbil premiéru v roku 2013 opäť v réžii Renauda a Coffina. Opäť sme sa v ňom stretli so záporákom Gruom, ktorý sa však polepšil a snaží sa byť dobrým adoptívnym otcom. Potom ale začne svet ohrozovať nový záporák a Gru ho musí pomôcť spacifikovať. A Mimoni pri tom nesmú chýbať!

Dvojka pozbierala trochu horšie recenzie, hoci stále boli väčšinou pozitívne. Čo sa týka tržieb, tak opäť dokázala trafiť do čierneho. Rozpočet sa mierne navýšil, na 76 miliónov, ale to vôbec nevadilo, pretože tržby boli ešte vyššie než v prípade jednotky. Vyšplhali sa až na takmer 971 miliónov dolárov. Bolo jasné, že štúdio má v rukách sériu, ktorá mu znáša zlaté vajcia.

YouTube video

Preto ani neprekvapilo, keď sme sa v roku 2017 dočkali premiéry tretieho dielu. Ja, zloduch 3 režírovali Pierre Coffin a Kyle Balda. Bývalý záporák Gru je bez práce a musí bojovať aj s nezáujmom svojich Mimoňov. Potom sa ale na scéne objaví Dru, brat Grua, ktorý sa túži stať zločincom.

A práve Gru mu v tom má pomôcť. Výkonnosť značky sa potvrdila aj do tretice. Rozpočet bol 80 miliónov, pričom v tržbách sa štúdiu Universal podarilo presiahnuť miliardu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Otestuj sa: Ako dobre sa vyznáš v otázkach z IT sveta?

Recenzie však už rozhodne neboli také hviezdne a hovorili skôr o priemernej komédii. Divákom to ale, zdá sa, neprekážalo a aj tretí raz sa v kinách dobre bavili. Štvrtý diel je momentálne naplánovaný na leto 2024.

YouTube video

Vlastný spin-off

Séria Ja, zloduch ale nebola jediná, v ktorej sa Mimoni objavili. V roku 2015 dostali vlastný celovečerák v réžii Pierra Coffina a Kylea Baldu. Ten slúžil ako prequel série Ja, zloduch a vyrozprával nám príbeh Mimoňov Kevina, Stuarta a Boba, ktorí sa vydávajú na cestu s cieľom nájsť si nového pána. Kritické ohlasy boli skôr rezervované, ale to štúdiu nemuselo robiť na čele žiadne vrásky. Prachy sa totiž sypali jedna radosť!

Rozpočet sa tradične pohyboval vo výške 74 miliónov, ale tržby boli famózne. Mimoňom sa podarilo prekonať miliardovú hranicu, konkrétne do kasičky prisypali 1,159 miliardy dolárov. Paráda! Bolo jasné, že dvojky sa dočkáme čoskoro, ale napokon sme si na ňu počkali trochu dlhšie, a to až do roku 2022.

YouTube video

Krátke filmy

Neznamená to však, že by Mimoni o sebe nedávali vedieť. Objavili sa totiž dovedna v pätnástich krátkometrážnych filmoch. V roku 2010 to boli filmy Home Makeover, Orientation Day a Banana. Všetky tri vyšli ako bonusy na DVD/Blu-rayi filmu Ja, zloduch a stretli sa s pozitívnym diváckym ohlasom.

Podobné bonusy obsahovali aj nosiče s filmom Ja, zloduch 2, išlo o kraťasy Puppy, Panic in the Mailroom a Training Wheels. Tri krátke filmy sa objavili aj na DVD/Blu-rayi celovečerných Mimoňov: Binky Nelson Unpacified, Competition a Cro Minion.

Po týchto tituloch sa štúdio rozhodlo vrátiť Mimoňov do kín. Pred animákom Tajný život maznáčikov sa tak v roku 2016 vysielal kraťas Mower Minions. Bonusový krátky film The Secret Life of Kyle dorazil aj na DVD/Blu-ray s Ja, zloduch 3. Pred ďalším celovečerným animákom Grinch z roku 2018 sa diváci mohli pobaviť na filme Yellow is the New Black.

História Mimoňov
CinemArt SK / MovieStillsDB

Na DVD a Blu-ray nosičoch s Grinchom potom vyšiel vianočný kraťas Santa’s Little Helpers. DVD Tajného života maznáčikov 2 obsahoval film Minion Scouts a zatiaľ posledným krátkym kúskom je titul Minions & Monsters z roku 2021. Ten prvýkrát vysielala televízia NBC.

Okrem toho sa Mimoni objavili aj v knihách, videohrách či zábavných parkoch ako atrakcie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Užitočné technologické vychytávky, vďaka ktorým zažiješ to najlepšie leto

Mimoni 2: Zloduch prichádza

Týmito žltými postavičkami sa tvorcovia parádne trafili do vkusu divákov a nepochybujeme preto, že aj ich druhé celovečerné dobrodružstvo bude opäť finančne úspešné.

YouTube video

Mimoni sa v ňom stretnú s mladým Gruom, ktorý je ešte dieťaťom a jeho záporácka kariéra je vo hviezdach. Už teraz však túži po tom, aby sa stal tým najväčším zlosynom a Mimoni mu v tomto pláne môžu veľmi dobre poslúžiť.

Z traileru sa zdá, že nás opäť čaká svižná a zábavná komédia, ktorú si užijú deti a pri troche šťastia aj ich rodičia. Do slovenských kín Mimoni 2: Zloduch prichádza dorazí 30. júna.

História Mimoňov
CinemArt SK

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.