Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

Mimovládky žiadajú, aby sa prokuratúra zaoberala Kotlebovými billboardami

Považujú ju za útok na LGBT komunitu.


Mimovládky žiadajú, aby sa prokuratúra zaoberala Kotlebovými billboardami. Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.o. podali dnes na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na stranu Kotlebovci – ĽSNS za jej predvolebné billboardy.

Na rôznych miestach Slovenska sa objavili reklamné nosiče s tvárou Mariána Kotlebu a textom „Ochránime Slovensko pred LGBT a gender!“. Informuje o tom v tlačovej správe riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

„Považujeme takéto heslo za výzvu na diskrimináciu a porušovanie ľudských práv jednej časti občanov a občianok. Reklama navodzuje dojem, že ide o výrok Mariána Kotlebu, nakoľko je umiestnený pri jeho tvári,“ vysvetľuje Weisenbacher, podľa ktorého je Kotleba známy ako fanúšik Slovenského štátu, a tak je oprávnené to považovať aj za hrozbu fyzickou likvidáciou tak, ako sa to dialo v tomto období. „Čo chce povedať slovom gender nie je úplne jasné, ale antidiskriminačný zákon diskrimináciu na základe rodu, čo je slovenský preklad anglického slova gender, zakazuje. Na webe ludskeprava.sk sme spustili petíciu adresovanú firme, ktorá pútače prenajala, aby nenávistný obsah odstránila,“ dodal riaditeľ Inštitútu ľudských práv.

Strana Kotlebovci – ĽSNS vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína. Mimovládne organizácie aj právni experti opakovane navrhovali, aby bola rozpustená, nakoľko svojím programom, stanovami a činnosťou, porušuje Ústavu Slovenskej republiky a medzinárodné zmluvy. „Všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovania k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Trest pre takýto trestný čin je sadzba dva až šesť rokov odňatia slobody, ak ide o verejného činiteľa alebo člena extrémistickej skupiny, oboje Marián Kotleba spĺňa.“ uviedol Daniel Grejták, právnik Inštitútu ľudských práv (IĽP).


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.