Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Ak by si sa náhodných ľudí spýtal, či existujú mimozemšťania, zrejme by si dostal kladné aj záporné odpovede. Touto otázkou sme sa zaoberali aj v jednom našom článku. Hoci zatiaľ nemáme žiadne relevantné dôkazy o ich existencii, podľa vedcov je vzhľadom na obrovské rozmery vesmíru extrémne nepravdepodobné, že by bol inteligentný život limitovaný len na planétu Zem.

Časopis Nature pred pár dňami navyše uverejnil zaujímavý článok, v ktorom vedci uviedli, že existuje viac ako 2-tisíc hviezd a k nim pridružených planét, z ktorých môžu našu planétu potenciálni mimozemšťania pozorovať. Podmienkou pre to je, aby na planétach v blízkosti týchto hviezd existoval život a aby to bol život natoľko inteligentný a rozvinutý, že by mal dostatočné technologické možnosti na pozorovanie Zeme.

Shutterstock

Môžu nás vidieť

Momentálne je týchto hviezd 1 715 ale v nasledujúcich 5-tisíc rokoch sa tento počet navýši o ďalších 319 hviezdnych systémov. Spolu tak budeme tvoriť 2 034 systémov, ktoré sú dostatočne blízko na to, aby nás prípadný inteligentný život v nich zaznamenal.

Už teraz má ideálne podmienky na objavenie ľudstva 1 715 hviezdnych systémov. Pravda, ak na planétach v nich naozaj nejakí mimozemšťania existujú. Z nich je zároveň 46 systémov dosť blízko na to, aby mohli zachytiť rádiové signály vysielané z našej domovskej planéty. Vedci zároveň uviedli, že z tohto počtu majú sedem planetárnych kandidátov, na ktorých by mohol existovať život.

Čoskoro sa tak možno dozvieme, či sme vo vesmíre sami. Napokon, pripúšťa to aj astronóm Seth Sothak, ktorý je presvedčený, že objavenie inteligentného mimozemského života je len otázkou času. Podľa neho by sme ho mohli nájsť už okolo roku 2036. Uznávaný teoretický fyzik Michio Kaku zase tvrdí, že objav mimozemšťanov nastane do sto rokov.

Shutterstock

Čítaj ďalej: Prečo by sme nemali mimozemšťanov kontaktovať, keď ich nájdeme?


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť