Míňaj peniaze s rozumom: 6 vecí, do ktorých sa oplatí investovať, aj keď nie sú hmotné

Tieto ti dajú zážitky, na ktoré budeš spomínať určite dlhšie ako na nové oblečenie.

Motivačné citáty na internete hovoria, že najlepšie veci v tvojom živote nie sú veci. Je to do istej miery pravda, samozrejme, ak nehovoríme o jedle. Mesiac čo mesiac máš pocit, že ani nevieš, kam si vrazil všetky tvoje peniaze, ale ani toto márnotratné míňanie ti nijak nepomohlo, aby si sa cítil lepšie?

Môžeš skúsiť míňať peniaze na veci, ktoré sa nedajú len tak nazvať vecami. Máme to už rokmi overené, že práve na tieto veci sa míňať peniaze skutočne oplatí.

Hudba, koncerty, festivaly

Jeden z najideálnejších spôsobov, ako môžeš svoje peniaze minúť, je hudba. Kašli na to, že vrazíš viac ako 100 eur za zahraničný festival. Táto suma znie síce hrozivo, ale ako sa hovorí, zážitky sú na nezaplatenie.

Bude mať tvoja obľúbená kapela koncert v tvojom meste? Kupuj lístok, kým ešte je, potom budeš ľutovať, že si to nestihol. Nemáš s kým ísť? Nevadí, nenechaj sa obrať o zážitky iba preto, lebo sa bojíš byť sám.

Greg Rakozy, Unsplash

Prednášky, workshopy, kurzy

Existuje veľké množstvo spôsobov, ako sa v dnešnej dobe môžeš priučiť niečo nové. Veľa prednášok a workshopov ti prináša cenné informácie nielen od odborníkov, ale aj od ľudí, ktorí majú množstvo skúseností.

Môžeš sa učiť o marketingu, populárnej kultúre, zdraví, ale aj naučiť sa robiť super logo alebo rastlinné terárium. Takéto udalosti väčšinou nestoja veľa peňazí a informácie, ktoré tam získaš, sú cenné know-how, ktoré sa niekto učil možno aj roky a odovzdá ti ich v priebehu pár hodín.

Streamovacie služby, denníky

Netflix, Spotify a mnoho ďalších. Na Netflixe nemusíš tráviť čas len pozeraním seriálov a filmov, k dispozícii máš obrovské množstvo dokumentov, ktoré ťa naučia mnoho zaujímavého. Ak nemáš toľko financií, aby si dával na Netflix euríčka sám, môžeš sa spojiť s kamošmi a bude ťa to stáť pár drobných mesačne.

Rovnako je to aj so Spotify. Mať so sebou hudbu na každom kroku bez otravných reklám s Adamom Ďuricom je naozaj na nezaplatenie. Okrem toho si môžeš zaplatiť aj predplatné nejakého denníka, nemusí byť len slovenský. Mať najčerstvejšie informácie vždy po ruke sa oplatí. Učíme sa predsa celý život.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/vidme-animation-netflix-wqfIdmAFqwola)

Cestovanie

Nehovoríme, že si máš okamžite kupovať letenky do Thajska. Momentálne sú však každý týždeň nejaké akciové letenky, dokonca aj za cent, takže nemôžeš povedať, že nemáš peniaze na cestovanie. Môžeš začať aj s víkendovým výletom do Poľska, prípadne iných okolitých krajín.

Cestovať sa dá aj za lacný peniaz, keď budeš väčšinu času počas dňa behať po meste, nemusíš byť ubytovaný v najlepšom hoteli. Spoznávanie nových kultúr a miest ťa obohatí určite viac ako piatkové popíjanie s turistami v nočnom klube.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/boy-adventure-14wXMGbHjXK2k0)

Galérie, múzeá, výstavy

Možno si povieš, že umenie je nuda, ale ani netušíš, koľko zaujímavého sa nachádza v našich galériách. Keďže sa výstavy neustále menia, možno natrafíš na výstavu, ktorá ťa osloví, ani nevieš ako. Vstupné do galérii býva zväčša veľmi smiešne, čo sa týka ceny. Pri cestovaní odporúčame obzrieť si tamojšie galérie, ktoré väčšinou bývajú nádherné samé o sebe, vďaka architektom, ktorí ich navrhli.

Skvelým príkladom je barcelonská MACBA, pred ktorou sa dá skaterská kultúra doslova krájať. Nemusíš však ísť len do galérie, môžeš navštíviť, napríklad aj botanickú záhradu… väčšiu oázu pokoja v mestských džungliach nájsť ani nemôžeš.

Kino, kultúra

Nikto nepovedal, že musíš chodiť len do veľkých kín, kde sa hrajú komerčné filmy. V alternatívnych kinách sa nájde tiež mnoho zaujímavých filmov a dokonca aj dokumentov, ktoré sa oplatí vidieť. Väčšinou majú tieto kiná aj nižšie vstupné, čo je len plus. O atmosfére nehovoriac.

Do tohto kina môžeš ísť pokojne aj sám, určite nebudeš jediný. Taktiež môžeš zainvestovať nejaké tie groše do kultúrnych podujatí. Zaujímavým je napríklad Pecha Kucha, kde v priebehu krátkeho času spoznáš hneď niekoľko zaujímavých ľudí, ktorí môžu byť maliari, grafici, zakladatelia združenia, ale aj hudobníci, či výrobcovia ponožiek.

Myke Simon, Unsplash

Vo všetkých týchto prípadoch ide o zážitky, ktoré stoja za akékoľvek peniaze. Možno ti je na začiatku trochu nepríjemné za niečo z toho dať peniaze, lebo výsledný produkt, na ktorý si minul, nemôžeš držať v rukách a ani ti nestojí v garáži, ale tie hormóny šťastia, ktoré ti budú tieto “veci“ vyplavovať, sú viac ako nejaká mikina alebo telefón.

Titulná fotka: Imelda, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Hry z 90. rokov, s ktorými sme sa ako malí hrávali a takmer sme na ich geniálnosť zabudli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME