Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana
Zdroj: ©EuropaCorp / MovieStillsDB

Miniatúry budov a cukor namiesto kokaínu. 10 filmových tajomstiev, o ktorých sa nehovorí (2. časť)

Pozoruhodné detaily z filmových pľacov.

6. Pre režisérov je lacnejšie nakrúcať v štúdiu než v exteriéroch

Nakrúcať v štúdiu či v exteriéri? Laik by možno povedal, že praktickejšie je točiť v exteriéroch a človek nemusí celé prostredie vytvárať digitálne. Faktom ale je, že pokiaľ filmári točia v štúdiu a vytvoria si napríklad digitálny les či mesto, stále ich to vyjde lacnejšie než v reálnych exteriéroch.

Neznamená to ale, že by sa nenašli režiséri, ktorí by v exteriéroch netočili. Zmieniť môžeme skvelý triler Revenant: Zmŕtvychvstanie či čerstvú marvelovku Eternals. V súčasnosti však ide skôr o výnimky než nejaký pravidelný trend.

20th Century Fox / MovieStillsDB

7. Nakrúcanie s deťmi a zvieratami je kríž

Najmä debutujúcim režisérom sa často hovorí, aby si dvakrát rozmysleli, či budú nakrúcať s deťmi a zvieratami. Práca s nimi je totiž ťažká. S detskými hercami je oveľa viac práce než s dospelákmi. Režisér sa tiež musí obrniť trpezlivosťou a mať pochopenie pre rôzne typicky detské výstrelky, smiech uprostred scény či nesústredenosť.

Svoje si užil napríklad režisér Chris Columbus pri nakrúcaní prvého dielu Harryho Pottera. Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint boli vtedy malí špunti a podľa režiséra bol naozaj problém ich na nakrúcanie naladiť, neustále sa pozerali do kamery či chichotali.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Rovnako ťažké je nakrúcanie so zvieratami. Na pľaci musia byť, samozrejme, prítomní tréneri a postarať sa, že zvieratá nebudú robiť bordel. To sa však nie vždy darí, pretože zvierací herci sa skrátka nedajú ovládať na sto percent. Keď sa psíkovi proste scénu točiť nechce, tak ho neprinúti nič na svete.

8. Namiesto kokaínu cukor, namiesto alkoholu džús

Vo filmoch sa dosť často užívajú nelegálne látky (napr. kokaín) či alkoholické nápoje (napr. whisky). Namiesto drog sa zvykne používať práškový cukor, prípadne vitamín B. Namiesto marihuanových cigariet sa zase používa bylinkový tabak. Čo sa týka alkoholu, je logické, že sa na pľaci nepije reálna whisky či pivo.

To by sa herci veľmi rýchlo opili a nakrúcanie by sa mohlo odpískať. Namiesto toho sa najčastejšie používa jablkový džús (namiesto whisky) či zafarbená minerálna voda (namiesto piva). Pokiaľ je nutné, aby dotyčný pil alkohol s kockami ľadu, používajú sa želatínové ľadové kocky. Skutočné ľadové kocky by sa totiž veľmi rýchlo roztopili.

Universal Pictures / MovieStillsDB
nostalgické jedlá, jedlá z detstva, dukátové buchtičky, krupicová kaša, slovenské jedlá

Mohlo by ťa zaujímať:

10 milovaných jedál, ktoré sa nám neoddeliteľne spájajú s detstvom

9. Mnohé drahé blockbustery sa nakrúcajú pod falošnými názvami

Mnohé snímky sa nakrúcajú pod kódovým označením. Platí to hlavne pre drahé blockbustery (napr. marvelovky) so známymi hereckými hviezdami. Vyberajú sa také názvy, ktoré nemajú s daným filmom nič spoločné. Často ide o rôzne narážky, easter eggy či interné vtipy.

Napríklad komiksovka Avengers: Nekonečná vojna sa nakrúcala pod nudným názvom Mary Lou. Star Wars: Poslední Jediovia mal kódové označenie Space Bear (Vesmírny medveď), sci-fi Interstellar zase Fiona’s Letter (Fionin list). Joker s Joaquinom Phoenixom sa zase nakrúcal pod názvom Romeo.

Walt Disney Studios Motion Pictures / MovieStillsDB

Prečo sa ale takéto tajnosti vôbec robia? Dôvod je praktický. Štáb chce mať totiž pokoj na prácu a vyhnúť sa tomu, že ich bude otravovať zástup fanatických fanúšikov či novinárov. Tomu sa v dnešnej dobe síce nedá úplne vyhnúť, ale použitie kódového názvu dokáže pozornosť aspoň výrazne znížiť.

10. Zvuky pästných úderov či bodných rán

Zvuky pästných úderov či bodných rán majú v skutočnosti korene tam, kde by si ich určite nehľadal. Tak napríklad, keď nejaká postava niekoho bodá nožom, filmári použijú zvuk noža zabodávajúceho sa do melóna.

Keď sa na plátne lámu kosti, v zákulisí sa láme zelenina. Pästné súboje sú zase spájané so zvukmi úderov päste do dlaní či do surového mäsa.

YouTube video
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.