Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.11.2024
sk
Karol
cz
Karel

Odvšadiaľ sa na nás tlačí reklama, ktorá hovorí o tom, že potrebujeme vlastniť nejaké veci. Naše životy sú často postavené na hodnotách, ktoré sú tak trochu bezvýznamné.

Médiá a hlavne marketing z nás robí tvorov, ktorých životy závisia od materiálneho statku. Naozaj však potrebujeme toľko vecí, ako nám pošepkávajú všetci tí predajcovia?

Na ceste za minimalizmom

Minimalizmus nie je len umelecký štýl, ale samotný životný štýl. Aj ja sama som mala kedysi obrovské množstvo vecí, či už išlo o oblečenie alebo veci, ktoré som zhromažďovala v izbe. Už ako malá som mala záľubu v “škrečkovaní“, teda zbieraní a odkladaní zbytočných vecí. Mnohokrát som si na tie veci ani nespomenula, že ich mám, jednoducho som ich iba zbierala a vždy, keď som upratovala, som si ich pri triedení nechávala. Povedala som si „určite to ešte budem potrebovať“ a tam to haslo.

Keď som sa po štvrtýkrát balila do nového bytu, tak som si povedala, že si tie veci poriadne pretriedim a určite nebudem ťahať so sebou milión zbytočností. Prekonala som škrečka vo mne a porobila veľké poriadky. Už predtým som si asi trikrát vytriedila šatník, lebo som si uvedomila, že mnoho vecí, ktoré mi tam visí, vôbec nenosím. Preto som niečo darovala na charitu a tie lepšie kúsky posunula ďalej.

Veľké triedenie

Balenie nakoniec skončilo tak, že som mala viac vecí na vyhodenie, ako tých, ktoré som mala zabalené do nového bytu. Bola som prekvapená, koľko nepotrebných vecí som skladovala. Akonáhle som sa v novom byte za pár hodín vybalila, zaplavil ma pocit spokojnosti a dá sa povedať, že akási harmónia.

Viem presne, čo kde mám, a verte-neverte nemám v izbe žiadnu zbytočnosť. Väčšinu vecí mám úžitkových, nejaké sošky a podobné dekoratívne veci u mňa nenájdete. Za prvé to nemá využitie a za druhé z toho treba utierať prach.

Nebudeš to potrebovať

Ak sa chceš vydať na cestu za minimalizmom, mám malú pomôcku. Pri triedení vecí sa nad každou pozastav a opýtaj sa sám seba: „kedy som to naposledy použil?“ ak si nevieš spomenúť, odpoveď je jasná. Samozrejme, ak je to niečo špecifické, čo sa až tak často nepoužíva, ako napríklad zošívačka na papier, nechaj si ju. No neskladuj veci ako storočné tiene na oči či aromalampu, ktorú ti niekto daroval a tebe sa odjakživa nepáčila.

Minimalizmus v šatníku

V poslednej dobe sa veľmi veľa hovorí o móde, o dôležitosti recyklácie a upcyklácie. Ja som sa rozhodla čo najmenej podporovať fast-fashion, teda značkových predajcov módy, ktorí každé dva týždne menia svoje kolekcie. Takéto značky nájdeš prevažne v nákupných centrách. Odjakživa radšej nakupujem v sekáčoch a nevidím zmysel v móde á la „je to drahé, dobre to vyzerá“. Môj šatník sa pomaly prehýbal, no ja som neustále nosila zopár obľúbených kúskov. Povedala som si, že to teda pretriedim a nechám si iba tie obľúbené.

Lokálni výrobcovia

Rozhodla som sa pri nákupe oblečenia podporovať lokálnych výrobcov, moje obľúbené značky a interpretov, nákupom ich merchu. Nielenže je väčšina týchto vecí oveľa kvalitnejšia, ale aj finančne podporíš niečo, čo máš naozaj rád. Pri fast-fashion reťazcoch je síce cena jedného trička nižšia, no kvalita je neporovnateľná.

Pri nakupovaní oblečenia som sa naučila premýšľať, čo priznajme si, väčšina žien nedokáže. Nekúpim si nejakú vec len preto, lebo je lacná a v zľave, ako som to robila kedysi. Potom sa stalo, že som si ju ani raz neobliekla, lebo som bola jednoducho nerozvážna pri nakupovaní. Teraz si pri každom kúsku premyslím, či to naozaj potrebujem, či ho mám s čím skombinovať, či mi naozaj sedí a podobne. Do obchodu s oblečením väčšinou idem s tým, že potrebujem túto konkrétnu vec a na iné sa ani nepozriem.

Nie je to len o oblečení

Takto si môžeš zminimalizovať nielen svoj šatník. Máš veľmi veľa kníh? Tie, ktoré si prečítal, posuň ďalej, nechaj si len srdcovky. Prípadne nenakupuj ďalšie, choď radšej do knižnice. Rovnako je to aj s jedlom. Nenakupuj zbytočne veľa potravín, ak ich máš zatvorené vyhadzovať.

Podobne môžeš vytriediť aj činnosti, ktoré v živote robíš a možno ťa vôbec nenapĺňajú. Nescrolluj zbytočne Instagram pol hodinu, ale namiesto toho urob to, na čo už polroka nemáš čas. Minimalizmus, okrem perfektného pocitu, šetrí aj tvoju peňaženku. Ušetrené peniaze tak môžeš minúť na zážitky ako koncerty, festivaly a cestovanie.

Pozitívne účinky

Niekedy sa musíme v živote zastaviť a porozmýšľať nad tým, či robíme to, čo nás baví, či zbytočne nevenujeme svoj čas niekomu, kto si ho ani nezaslúži. A aj o tom je minimalizmus. Uvidíš, že akonáhle si vytriediš len tú krabicu, čo máš pod posteľou, prípadne šatník, zmocní sa ťa veľmi príjemný pocit.

Život minimalistu je pokojnejší a šťastnejší, ale na to neprídeš, kým to nevyskúšaš. A ako čerešničku na záver, dávam do pozornosti dokument Minimalizmus: Dokument o dôležitých veciach. Uvidíš, že prejde pár mesiacov a už budeš krútiť pri kamošoch hlavou, že načo sú im také zbytočnosti…

Titulná fotka: unsplash.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.