Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Minimálna hodnota stravných lístkov sa od mája zvýši na 4,5 eura, zamestnanci si ročne prilepšia o 85 eur

Ako uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí, ide o nástroj na kompenzáciu vysokých cien.


Minimálna hodnota stravných lístkov sa od mája tohto roka pre státisíce zamestnancov zvýši zo súčasných 3,83 eura na 4,50 eura. Ako uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí, ide o nástroj na kompenzáciu vysokých cien. Zvýšením súm stravného si zamestnanci ročne prilepšia približne o 85 eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Nárast súm stravného súčasne zvýši príspevok na stravu pre zamestnancov, keďže 55 % z tejto sumy uhrádza práve zamestnávateľ. „Od 1. mája zvyšujeme príspevok zamestnávateľa na stravu o 17,5 %. Teda z 2 eur 11 centov na 2 eurá 48 centov. U priemerného zamestnanca ročne je to plus 85 eur, ktoré takýmto spôsobom dostane na stravu,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Shutterstock

Zvýšením stravného na pracovné cesty ministerstvo práce reaguje na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Stravné na pracovné cesty sa naposledy upravovalo v roku 2019. Index cien jedál a nealkoholických nápojov ukazuje zvýšenie ich cien o 17,5 percentuálneho bodu v decembri 2021 oproti februáru 2019. Práve týmto indexom sa riadilo ministerstvo pri výpočte nových súm stravného.

Stravné v prípade pracovnej cesty v dĺžke 5 až 12 hodín stúpne zo súčasných 5,10 eura na 6 eur. Najnižšia hodnota gastrolístka pritom tvorí 75 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa od začiatku mája zvýši zo 7,60 eura na 9 eur a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín pôjde o nárast zo súčasných 11,60 eura na 13,70 eura.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť