Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

Ministerstvo obrany kúpilo v Sarajeve Playstation 5 za 1400 €. Slováci chcú vedieť, čo je za tým

Virálny príspevok vyvolal medzi Slovákmi mnoho otázok.


Na sociálnych sieťach sa začala šíriť jedna zo zmlúv verejného obstarávania Ministerstva obrany SR. Dňa 1.12.2023 rezort obrany kúpil Playstation 5 aj s hrami. Zaujímavé je, že dodávateľom je firma zo Sarajeva v Bosne a Hercegovine, ktorá za ňu dostala 2813,7 konvertibilných mariek (1 439,52 eur).

O čo ide? Načo je vojakom Playstation? Prečo ho kupovali v Bosne? Slovákom začali vŕtať v hlavách mnohé otázky a objavilo sa znepokojenie, či nejde o niečo nekalé. Sú však tieto pocity namieste?

Vojenské Playstation

Screenshot zmluvy sa objavil na Twitteri používateľa gl_sk. Ako sa každý môže sám presvedčiť, ide o reálnu zmluvu dostupnú na webe ministerstva obrany. Príspevok zdieľala napríklad aj facebooková stránka Prečo ľuďom hrabe?

Zmluva uvádza, že objednávka, ktorej predmetom je „Herná konzola Sony Playstation 5, hry“ bola vyhotovená dňa 1.12.2023. Dodávateľom je firma T.R. Wizard PC sídliaca v Sarajeve, hlavnom meste Bosny a Hercegoviny. Objednávku podpísal pplk. Ing. Ľubomír Mizerák a ministerstvo za tovar uhradilo sumu 2813,7 konvertibilných mariek, čo je v prepočte 1 439,52 eur.

Zmätené reakcie

Ako vidieť v komentároch, mnohí Slováci nechápu, o čo ide. Považujú to za nejaký špekulantský nákup a vyhadzovanie štátnych peňazí za srandy, ktoré nikto skutočne nepotrebuje. „Je škoda, že v rámci podpory slovenských podnikateľov sa im nepodarilo zohnať nič od niekoho miestneho,“ znie jeden z uštipačných komentárov na Facebooku.

„Ty tomu nerozumieš. On tam bude posielať vojakov hrať najnovšie CoD. Veď na západe majú VR technológie, tak bude mať aj on,“ reaguje komentujúci na Twitteri. Viaceré príspevky na Twitteri sa nesú v tom duchu, že ide o tunelovanie štátu v réžii ministra obrany Roberta Kaliňáka. Niektorým uniká, že suma nie je uvedená v eurách, ale v miestnej mene, ktorej hodnota je zhruba polovičná.

Monika chcela masáž, namiesto toho dostala fotku pohlavného údu. A to stále nebolo všetko

Určite si prečítaj:

Slovenka Monika chcela masáž, namiesto toho dostala fotku pohlavného údu. A to nebolo všetko

Čo je za tým v skutočnosti?

Ako indícia k rozuzleniu záhady vojenského Playstation nám môže slúžiť už len samotný názov zmluvy. Operácia EUFOR ALTHEA bola spustená v decembri 2004 a jej cieľom je stabilizovať bezpečnostnú situáciu v Bosne a Hercegovine.

Slovensko sa operácie ALTHEA účastní od jej začiatku a priamo na Balkáne sa v mnohých rotáciách vystriedalo už niekoľko stoviek slovenských vojakov a vojačiek. Ministerstvo obrany uvádza, že v súčasnosti v krajine pôsobí 51 príslušníkov OS SR.

Ministerstvo obrany kúpilo v Sarajeve Playstation 5 za 1400 €. Slováci chcú vedieť, čo je za tým
TASR

Jednou z možností je teda tá, že zakúpené Playstation 5 slúži na to, aby mali vojaci a vojačky nejaké rozptýlenie vo voľnom čase. Nalejme si čistého vína, dať si s kolegami zápas vo FIFA po ťažkom pracovnom dni je nielen skvelý oddych, ale aj spôsob, ako prehĺbiť priateľstvo. Ľudia, ktorí plnia úlohy v zahraničí a sú dlhé mesiace oddelení od svojich rodín, si to zaslúžia.

Vzhľadom na to, že Slováci v operácii ALTHEA veľa pomáhajú miestnym obyvateľom riešiť sociálne problémy a mnohokrát materiálne pomáhajú tam, kde treba, pripadá do úvahy aj tá možnosť, že vojaci Playstation v závere roka darujú miestnemu detskému domovu, voľnočasovému centru či inej podobnej inštitúcii.

Toto všetko sú však len dohady a viac nebudeme vedieť, pokiaľ sa ministerstvo obrany nepodelí o viac informácií. Rezort obrany sme preto požiadali o vyjadrenie.

Eva Mores zo seriálu Nemocnica: Nedokážem sa na seba pozerať. Režisérke som povedala, že ona musí byť mojimi očami (ROZHOVOR)

Odporúčame prečítať:

Eva Mores zo seriálu Nemocnica: Nedokážem sa na seba pozerať. Režisérke som povedala, že ona musí byť mojimi očami (ROZHOVOR)

Je cena v poriadku?

Aj napriek tomu, že suma 2813,7 v zmluve je v konvertibilných markách a v našich peniazoch jej zodpovedá suma 1 439,52 eur, sa to zdá byť za Playstation 5 a hry troška veľa. PS5 nájdeme v slovenských obchodoch v rôznych verziách za 449,90 až 699 €. Cena jednej hry sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 30-70 €.

Na stránke bosenského obchodu Wizard PC, kde ministerstvo obrany konzolu kúpilo, sa PS5 predáva za 1049 až 1249 KM (536-638 €). Ak by teda kúpili len jednu konzolu (v zmluve figuruje nominatív), zostali by zdroje na nákup vyše desiatky drahších hier.

Ministerstvo obrany kúpilo v Sarajeve Playstation 5 za 1400 €. Slováci chcú vedieť, čo je za tým

Je pravdepodobné, že ak PS5 slúži na sociálne hranie, OS SR zaobstaralo aj dodatočný ovládač (64,99 €) a možno aj nejaké ďalšie doplnky. Suma, ktorú Slovensko zaplatilo, sa na prvý pohľad zdá byť troška premrštená. Keďže nemáme presné informácie o konfigurácii konzoly a ďalších zakúpených položkách, nemôžeme spraviť jednoznačný záver.

Ministerstvo obrany SR sme požiadali o stanovisko.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.