Štvrtok 19.5.2022
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš
Zdroj: ©Shutterstock

Ministerstvo šťastia aj samoty. 5 bizarných úradov z rôznych kútov sveta

Za hranicami majú naozaj rôznorodé ministerstvá!

V rôznych krajinách na celom svete majú nezriedka naozaj netradičné ministerstvá a úrady. Niektoré dodnes fungujú, iné boli funkčné ešte relatívne nedávno. V tomto článku ti predstavíme päť z nich.

1. Ministerstvo samoty

Ministerstvo samoty sa nachádza vo Veľkej Británii. Jeho cieľom je znížiť v krajine osamelosť, ktorá ohrozuje najmä starších ľudí. S pocitmi osamelosti sa trápi aj mnoho ďalších ľudí bez ohľadu na vek.

Podľa odborníkov to predstavuje veľký problém, keďže samota má nepriaznivý vplyv na psychiku človeka. Výskumy navyše hovoria, že neprospieva ani nášmu fyzickému zdraviu. Cieľom ministra osamelosti je tento problém riešiť. Hlavný post na ministerstve momentálne zastáva Diana Barran.

Shutterstock

2. Ministerstvo šťastia

Ministerstvo šťastia nájdeme v Spojených arabských emirátoch. Úradujúcou ministerkou je Ohoud Al Roumi, ktorá sa pozície ujala v roku 2016. Jej cieľom je vytvárať a dohliadať na programy a postupy, ktoré zaručia šťastnú spoločnosť.

Možno si povieš, že je to nezmysel, keďže šťastie pre každého človeka predstavuje niečo iné. Ministerstvo má ale za úlohu skôr zharmonizovať všetky vládne zákony, plány a programy tak, aby to malo na spoločnosť čo najpozitívnejší dopad.

Shutterstock

3. Ministerstvo kontroly počasia

Súdruhovia v Číne majú ambície rozkazovať počasiu, o čom svedčí aj ich ministerstvo kontroly počasia. Čo je ich úlohou? Pomocou rôznych experimentálnych postupov sa snažia napríklad umelo vyvolať dážď (tým, že do oblakov vystreľujú jodid draselný).

Podľa dostupných dát ale táto technika príliš veľký úspech neslávila. Ministerstvo sa ale snaží aj umelo dážď potlačiť či vytvoriť snehové búrky, kde vraj (podľa oficiálnych záznamov) dosahuje väčšie úspechy. Vedci však upozorňujú, že podobné zahrávanie sa s počasím sa môže vymknúť kontrole a spôsobiť planéte veľké problémy.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

20 vecí, ktoré šokovali Američanov po príchode do Európy

4. Divízia zmrzačených bankoviek

Na divíziu zmrzačených bankoviek v Spojených štátoch amerických sa môže obrátiť každý, koho peniaze boli nejakým spôsobom znehodnotené. Ak ľudia nechtiac bankovky roztrhli či zašpinili, stačí ich poslať na divíziu, kde im ich nahradia. Podmienkou je mať aspoň polovicu poškodenej bankovky.

Ak má človek k dispozícii menej než 50 percent bankovky, tak sa pošle na ďalšie skúmanie. Ak sa podarí identifikovať ju ako skutočnú bankovku, tak bude nahradená.

Shutterstock

5. Rada čajových expertov

V Spojených štátoch amerických by sme v minulosti našli aj radu čajových expertov. Tá vznikla v rámci zákona o dovoze čaju z roku 1897. Ten mal za úlohu ochraňovať konzumentov pred dovážaným čajom, ktorý obsahoval príliš vysoké hladiny fluoridu, ťažkých kovov či pesticídov.

Úlohou rady čajových expertov tak bolo dohliadať na kvalitu dovážaného čaju. Ako bežali roky, tento úrad sa ukazoval byť neefektívnym a navyše stál daňových poplatníkov aj nemalé peniaze. V roku 1996 sa ho tak vtedajší prezident Bill Clinton rozhodol zrušiť.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť