Piatok 19.8.2022
sk
Lýdia
cz
Ludvík

Ministerstvo vnútra kúpi dva vrtuľníky za vyše 29 miliónov eur

Suma zahŕňa aj výcvik pilotov.


Ministerstvo vnútra (MV) SR nakúpi pre policajtov a záchranárov dva vrtuľníky za vyše 29 miliónov eur. Vláda v stredu odsúhlasila uzavretie zmlúv. Suma zahŕňa aj výcvik pilotov. Dôvodom obmeny vrtuľníkovej techniky sú problémy pri údržbe a prevádzke súčasných vrtuľníkov Mi-171 v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu a následne prijatými sankciami.

Za vrtuľník Leonardo AW 189 vrátane výcviku troch pilotov a výbavu zaplatí rezort lichtenštajnskej spoločnosti Helipool GmbH 13,135 milióna eur. Od britského dodávateľa Castle Air Limited kupuje vrtuľník Leonardo AW 139 s výcvikom a ďalšou výbavou za 16,253 milióna eur.

Shutterstock

„Vzhľadom na časovú tieseň, vzniknutú na základe uvedených udalostí, nebolo možné uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením, preto sa nákup bude realizovať priamym rokovacím konaním,“ uviedol rezort. Finančné prostriedky na nákup vrtuľníkov má zabezpečiť minister financií.

Ministerstvo aktuálne disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171 a jedným vrtuľníkom Bell 429. Prevádzka vrtuľníkov Mi-171 bola pred vyhlásením mimoriadnej situácie plánovaná do roku 2027. Techniku využíva najmä polícia, slúži však aj hasičom a horským záchranárom.

Prípravu nového verejného obstarávania na vrtuľníky avizoval rezort ešte v roku 2020. V rámci rámcovej dohody z roku 2017 na dodávku dvojmotorových viacúčelových vrtuľníkov sa rozhodol nezadávať zákazky. Zdôvodnil to tým, že nezodpovedá aktuálnym potrebám z hľadiska ponúkaných parametrov a výkonov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť