Ministerstvo zdravotníctva vyvrátilo 4 najčastejšie mýty o nosení rúšok

Nosenie rúšok je v interiéri povinné, niektorí to však nerešpektujú.

Zdroj: Shutterstock

Či už sa ti to páči, alebo nie, faktom je, že nosenie rúšok je v interiéri povinné. V prípade, že toto nariadenie nerešpektuješ, riskuješ, že policajti môžu odľahčiť tvoju peňaženku až o 1659 eur. A to by ťa určite nepotešilo.

Aj po niekoľkomesačnom nosení týchto ochranných pomôcok sa však medzi nami nájde množstvo konšpirátorov, ktorí sa snažia ďalej šíriť väčšinou cudzie myšlienky, a tým ísť proti pravidlám. Aj títo ľudia pravdepodobne inšpirovali Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré na svojom facebooku zverejnilo 4 časté mýty, ktoré sa spájajú s nosením rúšok. O ich vysvetlenie sa postaral aj slovenský infektológ Peter Sabaka.

Shutterstock

„Rúška nemajú zmysel pre zdravých ľudí“

Mnohí ľudia sa cítia zdraví, majú žiadne alebo len mierne symptómy, ale napriek tomu sú prenášačmi vírusu. Preto je dôležité, aby rúška nosilo čo najviac ľudí, pretože v skutočnosti nemusíme vedieť, že sme prenášačom vírusu.

„Nevieme, či rúška vôbec fungujú“

O efektívnosti nosenia rúšok hovoria organizácie ako WHO, Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb alebo Úrad verejného zdravotníctva. Je pravda, že rúška nemusia fungovať dokonale, ale medzi odborníkmi je zhoda, že nejaká ochrana je lepšia ako žiadna ochrana. Efektívnosť rúšok potvrdzujú viaceré štúdie a výskumy. Napríklad Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb dokumentuje prípad dvoch kaderníkov infikovaných koronavírusom, ktorých rukami prešlo 139 pacientov a s každým strávili minimálne 15 minút. Všetci nosili rúška a nikto sa nenakazil.

Shutterstock

„Rúška spôsobujú nedostatok kyslíka a môžu viesť k otrave oxidom uhličitým z vlastného dychu“

Nosenie rúšok môže byť nepríjemné, ale určite nevedie k nedostatku kyslíku alebo k otrave oxidom uhličitým. Rúška sú priedušné a molekuly kyslíka alebo oxidu uhličitého cez ne prenikajú, pretože sú tisícnásobne menšie ako vírusové čiastočky, ktoré majú rúška zachytávať.

„Rúška oslabujú imunitu, spôsobujú infekcie a zdravotné problémy“

Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali takéto tvrdenie. Rúška dlhodobo a rutinne používajú chirurgovia, rúška sa tiež dlhodobo nosia v mnohých ázijských krajinách. Treba dodržiavať hygienu a rúška pravidelne prať (a nenosiť opakovane jednorazové rúška). Aj keď nosenie rúšok môže byť nepríjemné, sú bezpečné a predstavujú efektívny spôsob, ako spomaliť šírenie vírusu.

Shutterstock

Ministerstvo zároveň dodáva, že nosenie rúšok je povinné iba v interiéroch (mimo svojho bydliska). V exteriéroch je nosenie rúška odporúčané v prípadoch, keď nie je možné dodržiavať dvojmetrové odstupy.

Reagujte!
Grr Grr
11
Grr
Fuuj Fuuj
11
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
20
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
7
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
7 knižných noviniek, ktoré sa v septembri objavia v kníhkupectvách

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME