Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Ministri odsúhlasili pridruženie Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre

Pre nadobudnutie platnosti zmluvy bude potrebný ešte súhlas Národnej rady SR a ratifikácia prezidentky SR.


Vláda dnes odsúhlasila uzavretie Zmluvy o pridružení medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Zo schváleného návrhu vyplýva, že zmluva umožní slovenským firmám nasledujúcich sedem rokov priame zapojenie sa do dodávateľských reťazcov v rámci ESA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré zmluvu na vládu predložilo, označilo pridruženie Slovenska za ambicióznejšiu a intenzívnejšiu formu spolupráce, ktorá umožňuje aj priamu spoluprácu s členskými štátmi ESA, čo doterajšia spolupráca neumožňovala.

Uzavretie zmluvy na obdobie siedmich rokov predpokladá od roku 2022 naďalej ročný odhadovaný príspevok SR zhruba 4,5 milióna eur a pol milióna eur ročne na prevádzku vesmírnej kancelárie. Pre nadobudnutie platnosti zmluvy bude potrebný ešte súhlas Národnej rady SR (NR SR) a ratifikácia prezidentky SR.

Shutterstock

V pridruženom členstve v ESA vidí ministerstvo príležitosti pre subdodávateľov automobilového alebo leteckého priemyslu diverzifikovať časť svojho portfólia a dodávateľské príležitosti vie využiť aj sektor software spoločností. Vplyv by mohla mať aj na rozvoj slovenských start-up a spin-off spoločností. „Celkovo možno konštatovať, že pridružené členstvo v ESA ponúka možnosti na transformáciu slovenského hospodárstva a rozvoj jeho inovačného potenciálu k oblastiam s vyššou pridanou hodnotou,“ zhodnotil rezort školstva.

Poslanci NR SR ešte koncom januára 2021 rozhodli o predĺžení platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte s ESA o 18 mesiacov. Dôvodom na predĺženie bolo, že proces prípravy medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve, ktorý vláda odsúhlasila 7. októbra 2020, bol časovo neuskutočniteľný do 3. februára 2021. Požiadalo preto agentúru o predĺženie platnosti tejto zmluvy až do obdobia ukončenia jednaní o pridruženom členstve. Predpoklad bol, že sa to podarí do 4. augusta 2022, teda za 18 mesiacov. Ministerstvo chcelo týmto krokom zamedziť vzniku právneho vákua bez zmluvného vzťahu s ESA.

Slovensko s ESA uzavrelo v roku 2015 Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte. Účinnosť nadobudla 4. februára 2016 na päť rokov. Slovensko v rámci tejto dohody financovalo 39 projektov sumou viac ako 5,4 milióna eur. Projekty sa zameriavali na špičkový vesmírny výskum a prispievajú k rozvoju a diverzifikácii malých a stredných podnikov a vzniku start-upov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť