Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara

Ministri schválili protokol o pristúpení Švédska a Fínska do NATO

Po nadobudnutí platnosti prístupového protokolu pozvú Fínsko a Švédsko na pristúpenie do NATO.


Vláda na dnešnom rokovaní schválila prístupový protokol ku vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO). K tomu, aby sa Švédske kráľovstvo a Fínska republika stali plnoprávnym členom NATO je potrebné, aby členské štáty NATO schválili prístupový protokol ustanovenými ich vnútroštátnymi právnymi poriadkami. Ratifikačná fáza sa spustila dňom podpisu prístupových protokolov. Po nadobudnutí platnosti prístupového protokolu pozve generálny tajomník NATO Fínsko a Švédsko na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve.

Vlády Švédska i Fínska 18. mája 2022 oficiálne požiadali Severoatlantickú alianciu o členstvo a odôvodnili to zásadnými zmenami v bezpečnostnom prostredí v Európe a potrebami posilniť vlastnú bezpečnosť a obranu po začatí ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022. „Členské štáty NATO uvítali záujem Švédskeho kráľovstva a Fínskej republiky vstúpiť do NATO. Otázky Turecka k záväzku Švédska a Fínska bojovať s terorizmom ako s jednou z najvážnejších hrozieb, ktorým čelí aj Aliancia, boli dostatočne zodpovedané po vzájomných konzultáciách,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí SR.

Dňa 5. júla 2022 v Bruseli splnomocnení stáli predstavitelia krajín NATO podpísali Protokol k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Švédska a Fínska. Za Slovenskú republiku protokol podpísal stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri NATO veľvyslanec Peter Bátor na základe súhlasu vlády Slovenskej republiky a splnomocnenia prezidentky Slovenskej republiky na podpis protokolu s výhradou ratifikácie. Podpisom protokolu sa Švédsko a Fínsko môžu zúčastňovať väčšiny zasadnutí Severoatlantickej rady ako pozvané krajiny.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) sa domnieva, že vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO) bude mať pozitívny dopad aj na Slovensko. „Najväčšie obranné spoločenstvo sveta rozšíri svoje rady o dve ekonomicky a vojensky významné krajiny. Slovensko podporuje rozširovanie Aliancie o demokratické krajiny so správne nastaveným hodnotovým a morálnym kompasom. Vítame krok Švédska a Fínska, ktorých členstvo v NATO bude mať pozitívny dopad aj na ostatné členské krajiny, a teda aj Slovensko. Čím bude naše spoločenstvo silnejšie a súdržnejšie, tým slabší bude nepriateľ,“ uviedol minister Naď.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť