Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Ministri vnútra krajín EÚ rozhodli o rozšírení schengenského priestoru o Chorvátsko

Od 1. januára 2023 sa Chorvátsko stane 27. členom európskej zóny voľného pohybu.


Rada ministrov vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) vo štvrtok 8.decembra rozhodla o rozšírení schengenského priestoru o Chorvátsko, nevyjadrila však súhlas s prijatím Rumunska a Bulharska.

Ako ďalej v tlačovej správe informoval štátny tajomník ministerstva vnútra SR (MV SR) Tomáš Oparty, od 1. januára 2023 sa Chorvátsko stane 27. členom európskej zóny voľného pohybu. „Stane sa plnoprávnym členom schengenského priestoru. Žiadne kontroly na hraniciach, kontrola občianskych preukazov či pasov by mali byť súčasťou už aj vstupu a pohybu v tejto prímorskej krajine,“ uviedol štátny tajomník rezortu vnútra.

Tomáša Opartyho zároveň znepokojuje, že Rumunsko a Bulharsko aj napriek tomu, že splnili všetky právne a technické podmienky pre vstup, nerozšíria Schengen. „Vyjadrujeme zároveň poľutovanie, že dnešné rozhodnutie Rady prinieslo smutný deň pre EÚ, nakoľko už opakovane bolo rozhodnuté o neprijatí spomínaných krajín,“ dodal Oparty.

Na rokovaní Rady ministrov EÚ v Bruseli sa taktiež diskutovalo o problematike nelegálnej migrácie. „Ministerstvo vnútra kontinuálne presadzuje v boji s nelegálnou migráciou posilnenie ochrany vonkajších hraníc schengenského priestoru, Slovensko už urobilo množstvo konkrétnych krokov, aby pomohlo Európe riešiť tento dlhoročný problém,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu vnútra. Ako ďalej informoval, Slovensko taktiež vyjadrilo súhlas k opatreniam v boji proti prevádzačstvu, posilneniu vnútorných bezpečnostných opatrení, výmene informácií z krajín pôvodu a tranzitu či zintenzívnením spoločným vyšetrovaním za podpory Europolu a využívanie iniciatív spolupráce s tretími krajinami.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť