Mizerné pokračovania filmových klasík, na ktoré by každý najradšej zabudol

„Čo je mŕtve, mŕtvym by malo zostať naďalej.“

Nadviazať na úspešný film nie je ľahká úloha. Diváci majú vysoké očakávania a celé natáčanie sa dostáva pod nesmierny tlak. Niekedy je ale jasné už dopredu, že snahy žmýkať značku nemôžu dopadnúť dobre. Personálne zmeny, nedostatok peňazí, chaos pri natáčaní alebo jednoducho vyčerpanie námetu spôsobilo, že mnohé pokračovania známych filmov nesiahajú svojim predchodcom ani len po kolená. Niektoré z menovaných kúskov sú natoľko nepodarené, že o ich existencii bežný divák ani netuší. To je určite dobrá správa pre všetkých tých, čo sa na ich tvorbe podieľali a spravili si nimi nesmiernu hanbu.

Sám doma 3

Sám doma nepochybne patrí medzi najobľúbenejšie vianočné filmy. Boj malého Kevina proti babráckym lupičom sa stal nezabudnuteľnou klasikou v rodinnom žánri. V rovnako úspešnom pokračovaní z New Yorku sa dokonca na chvíľu mihol aj Donald Trump. Tretí diel z roku 1997 dal Macaulayovi Culkinovi košom a do Kevinovej role zasadil iného herca. Chyba. Sám doma bez Culkina je ako ryba na suchu a na výsledku to je naozaj badať. Aby toho nebolo málo, objavil sa ešte aj štvrtý diel a film s podtitulom Vianočná lúpež. Nikoho neprekvapí, že ide o ešte väčší šit.

https://wall.alphacoders.com/by_sub_category.php?id=263843&name=Home+Alone+3+Wallpapers

Vyháňač diabla 2: Kacír

Keď sa v roku 1973 objavil v kinách Exorcista, stretol sa s protichodnými reakciami – mnohí ho považovali za príliš amorálny, iní ho naopak brali ako majstrovské dielo. Nakoniec sa Vyháňač diabla zapísal do dejín filmu zlatými písmenami a o štyri roky nasledovalo jeho pokračovanie. Pokračovanie, na ktoré by najradšej každý zabudol. Divákom prekáža predovšetkým chaotický dej, ktorý sa odráža od jednej dejovej linky k druhej a stáva sa tým neprehľadným. Pokračovanie úspešného hororu naozaj nedopadlo slávne. Stačí si porovnať užívateľské hodnotenie v databáze ČSFD – prvý diel získal 82%, druhý diel si vyslúžil len hanebných 30%.

https://bloody-disgusting.com/editorials/3442467/defense-exorcist-ii-heretic/

Staying Alive

Tento názov zrejme málokomu niečo hovorí. Ide ale o pokračovanie slávneho hudobno-tanečného filmu Horúčka sobotňajšej noci. Parketový lev Tony, v podaní Johna Travoltu, sa vracia a tentoraz sa snaží preraziť na Broadwayi. Na režisérskej stoličke Staying Alive sa objavilo meno, ktoré by si s ladnými tanečnými pohybmi asi nikto nespájal – Sylvester Stallone. Staying Alive sám o sebe nie je absolútnou katastrofou. Zároveň ale ide o tak nevýrazný a zbytočný film, že ak by zrazu zmizol z nášho sveta, nikto by si to ani len nevšimol.

https://letterboxd.com/film/staying-alive/

Záhada Blair Witch 2

Jednotka spôsobila svojimi autenticky pôsobiacimi zábermi malú revolúcia v hororovom žánri. Dvojka tento úspech totálne zničila. Najviac nepochopiteľné je to, že Záhada Blair Witch 2 takmer úplne opustila to, čo jeho predchodcu robilo jedinečným – použitie pohľadu prvej osoby a pseudodokumentárneho štýlu. Miesto toho ponúkol bežný horor, ktorý sa vynímal akurát svojou mizernou kvalitou. Blair Witch dvojka sa môže pochváliť Zlatou malinou v kategórii najhorší remake alebo sequel a hodnotením 15 bodov zo 100 na portáli Metacritic.

https://www.change.org/p/lionsgate-entertainment-help-us-release-the-director-s-cut-of-book-of-shadows-blair-witch-2-on-bluray-dvd

Samantha Darko

Donnie Darko je kultovým hitom mysteriózneho žánru a srdcovka všetkých pubertiakov vyžívajúcich sa v temnote. Hlavnému hrdinovi sa zjavuje obrovský králik, ktorý ho sprevádza nadprirodzenými scénami, medzi ktorými nechýba cestovanie v čase, manipulovanie vesmírom a boj s démonmi. Na úspešné dielo sa snažili filmári nadviazať v príbehu Donnieho mladšej sestry Samanthy. Snahu hlúpo zrecyklovať film a vymeniť pohlavie protagonistov sme mali možnosť vidieť aj v reboote Ghostbusters, ktorý sa dá taktiež považovať za zločin proti kinematografii. Autori Samanthy jednoducho vzali niektoré prvky z originálu a nešikovným spôsobom sa ich pokúsili opäť využiť. Negatívne hodnotenia si Samantha Darko vyslúžila predovšetkým za neprirodzené a prázdne dialógy.

https://www.amazon.com/s-Darko-Eine-Donnie-Saga/dp/B002PCW12Q

Aliens vs. Predator – Requiem

Votrelec a Predátor patria medzi najdôležitejšie kúsky v žánri sci-fi hororu. Dvojica nebezpečných tvorov z vesmíru sa v priebehu rokov stretla v komiksovej sérii a v niekoľkých hrách. Bolo otázkou času, kedy sa votrelec postaví predátorovi aj na filmovom plátne. Stalo sa tak v roku 2004 v snímke Paula W. S. Andersona. Nebola to žiadna sláva – legendárne monštrá sa predviedli v mizernej forme a úspechu sóloviek dvoch monštier sa film nepriblížil ani zďaleka. Klinec do rakvy a úplnú katastrofu predstavovalo pokračovanie s podtitulom Requiem, ktorému sa podarilo byť horším vo všetkých ohľadoch. Neprehľadnému deju a nelogickému konaniu postáv nepomáha ani kamera, ktorá v niektorých momentoch zachytáva len tmu striedanú trocha inou tmou. Requiem nerobí hanbu prvému AVP, ktoré je biedne samo o sebe. Ubližuje odkazu dvoch ikonických sérií, z ktorých znepriatelené kreatúry vzišli.

http://avp.wikia.com/wiki/Wolf_(Earth)

Maska junior

Úlohu Masky máme všetci neoddeliteľne spojenú s menom Jim Carrey. Po kasovom úspechu trikmi nabitej jednotky sa samozrejme objavil záujem natočiť pokračovanie. Carreyho sa ale naň nepodarilo nahovoriť. Túžba filmových štúdií nahrabať si kopy dolárov bola ale silnejšia a tvrdohlavosť zvíťazila. Pokračovanie Masky nakoniec (bez Carreyho) prišlo až vtedy, keď už nikoho nezaujímalo – nadväzovať v roku 2005 na jedenásťročný film, navyše s iným obsadením hlavnej roly, to zaváňa prúserom. Obavy boli na mieste a výsledkom sa stala trápna kopa hnoja, ktorú rebríček časopisu Empire označil za 38. najhorší film všetkých čias.

https://yashbansalreviews.wordpress.com/2016/03/19/son-of-the-mask/

Čeľuste: Odplata

Spielbergove Čeľuste priniesli do populárnej kultúry (mylnú a škodlivú) predstavu zlého žraloka, ktorého jedinou životnou náplňou je zabíjanie ľudí. Motív krvilačných žralokov sa stal stálicou strieborného plátna a jeho najznámejším zástupcom v súčasnosti je šialená séria Sharknado. Čeľuste si ako megaúspešný film samozrejme vyslúžili aj niekoľko priamych pokračovaní. Druhý diel si zachoval decentnú úroveň, trojku to ale riadne ťahalo pod hladinu. Čo sa dalo pokaziť, to definitívne pokazila idiotská „štvorka“ nesúca názov Čeľuste: Odplata.

http://flavorwire.com/608450/bad-movie-night-the-scary-ineptitude-of-jaws-the-revenge

Pomáda 2

Prvá Pomáda nepochybne patrí medzi najznámejšie filmové muzikály a na ČSFD sa môže hrdo pýšiť skóre 81%. Jej dementný mladší braček môže byť rád, že sa vyškriabal aspoň na 21%. Pomáda 2 je jedno z tých filmových pokračovaní, ktoré sa povedomiu ľudí úspešne vyhýbajú a len málokto o ich existencii tuší. Za jej neúspech určite môže prísne zrovnávanie s jednotkou, a neschopnosť konkurovať charizmatickej dvojici hrdinov v podaní Johna Travoltu a Olivie Newton-John. Dvojka takéto osobnosti jednoducho neponúka a bieda je to aj ohľadom piesní a choreografií. Čo je v hudobnom filme asi celkom dôležité.

http://www.digitalspy.com/movies/feature/a557626/in-defence-of-grease-2-michelle-pfeiffers-much-maligned-sequel/

Beethoven 2, 3, 4 & 5

Psov má rád asi každý normálny človek, a práve preto sa autorom Beethovena podarilo niečo výnimočné – vytvoriť takú psiu postavu, ktorá bude liezť na nervy absolútne každému. Je zázrak, že uspieť dokázal vôbec prvý diel rodinnej ságy, na ČSFD hodnotený na 58%. Nedá sa pochopiť, ako mohlo svetlo sveta uzrieť celkovo PÄŤ filmov o sprostom bernardínovi. Štyri debilné pokračovania, stupidné ako hlavný psí hrdina, si odniesli skóre 41%, 20%, 17% a 15%. Trpiaci divák, ktorý si po každom diele povedal, že horšie to už nebude, bol následne vystavený ešte horším mukám v podobe ešte tragickejšieho filmu.

https://www.uphe.com/movies/beethoven

Terminátor 3, Terminátor: Salvation a Terminátor Genisys

Tri najnovšie pokračovania Terminátora nie sú ani tak vyslovene zlé filmy. Skôr ide o nesmierne rozporuplné prípady, kedy sa diváci nedokážu zjednotiť v názore na to, či sa séria uberá správnym smerom. Po vydarenej jednotke a fenomenálnej dvojke, ktorá patrí dodnes medzi najlepšie akčňáky vôbec, prišli tri kontroverzné časti. Tretí diel s podtitulom Vzbura strojov je z roku 2003. Na jednej strane sú fanúšikovia, ktorí ho vnímajú len ako troška slabší odvar predošlých filmov. Proti ním stoja odporcovia, ktorí Vzburu strojov považujú za zneužitie klasiky a plytký nepodarok. Spin-off  Salvation, v ktorom sa Arnie objavil len v digitálne zreprodukovanej podobe, vzbudil takisto protichodné reakcie. Diváci a ani recenzenti sa dodnes nevedia zhodnúť, či išlo o zaujímavý odklon od série alebo o zbytočnú stupiditu. Najnovší Terminátor Genisys vrátil Schwarzeneggrovi hlavnú rolu. Arnold je stále frajer, ale publikum film dobre neprijalo.

http://collider.com/terminator-retrospective-salvation-revisited/

BONUS: Nekonečné hororové série!

Azda najlepšou ukážkou chamtivosti, hlúposti a neschopnosti hollywoodskych filmárov sú nikdy nekončiace hororové značky. Zástupy pokračovaní, remakeov, spin-offov a prequelov, ktoré sú obľúbenou dojnou kravou, dokážu natiahnuť sériu hoci aj na niekoľko desaťročí. Pritom hlavne neskoršie pokračovania sa takmer vždy a bez výnimky dajú pokojne označiť za totálny odpad. Texaský masaker s motorovou pílouosem častí. Deti z kukuričného poľa sa objavili už desaťkrát. Freddy Krueger strašil v deviatich filmoch zo série Nočná mora z Elm Street. Desaťkrát sme mali možnosť sledovať Michaela Myersa masakrovať ľudí vo filmoch Halloween. Sérii Saw – stačilo len trinásť rokov na to, aby priniesla osem filmov. Piatok trinásteho sa nešťastným dňom stal dvanásťkrát. Absolútne filmové dno páchne krvou!

https://btcmarkethastag.xyz/coin/gsx-r

Titulná fotka:

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
12
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 typov trápnych FB statusov z minulosti, za ktoré si chceš dnes vyškriabať oči

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME