Pobyt v Dubaji v Spojených arabských emirátoch sa pre mladú Britku zmenil na nočnú moru. Ako píše aj portál LADbible, nemenovaná manažérka ľudských zdrojov žila v Dubaji od roku 2018 a zavarila si niečím, čo by sa inde vo svete vôbec neriešilo. Nadávkou. Áno, žena totiž prostredníctvom WhatsAppu poslala svojej spolubývajúcej správu, ktorá obsahovala neslušné slovo. Spolubývajúca to ohlásila polícii a Britke teraz hrozia dva roky za mrežami.
Trestné stíhanie za nadávku
Ich komunikácia cez WhatsApp spočiatku prebiehala bez problémov. Žena spolubývajúcej napísala, že bude pracovať z domu a potrebuje na to využiť kuchynský stôl. Konverzácia ale po chvíli eskalovala a ženy sa začali dohadovať, čo vyústilo oným zaslaným vulgarizmom.
Manažérka na to ale vzápätí zabudla a pracovala tak ako obvykle. Po niekoľkých mesiacoch jej mali vypršať víza a ona plánovala sa vrátiť domov do Veľkej Británie. Čakal ju ale šok. Na letisku jej oznámili, že krajinu nemôže opustiť, pretože je voči nej vedené trestné stíhanie. Na vine je spomínaná nadávka, ktorú pred mesiacmi poslala spolubývajúcej.
Keď prvotný šok opadol, Britka sa snažila spolubývajúcu presvedčiť, aby žalobu stiahla, ale ona odmietla. Spojené arabské emiráty majú mimoriadne prísne internetové zákony, ktoré už v minulosti vyústili do mnohých zatknutí miestnych, ale aj cudzincov.
Absurdne prísne zákony
„Nikdy v živote som s nikým nemala žiadne problémy,“ povedala na margo celého prípadu obvinená. „Som šokovaná, že som kriminalizovaná kvôli súkromnej WhatsApp komunikácii s niekým, s kým som žila.“ Nešťastnej žene sa snaží pomôcť organizácia Detained in Dubai and Due Process International.
„Snažíme sa byť nápomocní tejto žene, ktorá bola zadržaná v Dubaji na základe súkromnej WhatsApp správy, ktorá obsahovala jeden vulgarizmus. Ten bol vyslovený v strese, zapríčinenom lockdownom a domácou hádkou,“ ozrejmila Radha Stirling, šéfka organizácie.
Podotkla tiež, že návštevníci Spojených arabských emirátov môžu byť naozaj zatknutí a súdení na základe vyslovených či napísaných vulgarizmov a inak urážlivých či ponižujúcich viet. Nezáleží pritom na tom, že ich vyslovili v emočnom vypätí či hádke.
„Tieto absurdné zákony sa vzťahujú na manželov, manželky, kolegov, priateľov či školopovinné deti,“ ozrejmila Stirling. Podobné prípady sa navyše v Dubaji naťahujú a je možné, že bude trvať ešte mesiace, kým sa mladej Britke podarí obhájiť. Navyše to výrazne zvýši jej náklady za pobyt, za právnikov, nehovoriac už o zhoršenom psychickom stave. V najhoršom scenári môže mladá žena naozaj skončiť za mrežami.