Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Mladá Slovenka prišla o 130-tisíc eur kvôli facebookovému vírusu. Akú chybu spravila?

Stále však existuje šanca, že sa jej peniaze vrátia.


Na sociálnych sieťach sa šíri nový vírus, ktorý dokáže nabúrať facebookové fanúšikovské stránky a teba pripraviť o nemalé peniaze, informuje Markíza. Na vlastnej koži sa o tom presvedčila aj 27-ročná Bratislavčanka Lucia, ktorá prevádzkuje e-shop s módou.

„Ako väčšina e-commerce spoločností zaoberajúcich sa módou využívame okrem iných aj reklamné kanály spoločnosti Meta – Facebook a Instagram. Taktiež máme vytvorené reklamné účty, odkiaľ sa púšťajú a vytvárajú smart reklamy, remarketing, akvizícia a podobne,“ uviedla Lucia pre Markízu.

Aj napriek zabezpečeniu sa však do jedného zo zariadení e-shopu dostal škodlivý malvér – počítačový vírus, ktorým útočník zablokoval prístup majiteľov k účtu a prevzal nad ním kontrolu.

Vírus získava dáta z cookies v prehliadači, takže sa vie dostať aj k heslám. „Človek ho môže získať sťahovaním neznámych súborov či aplikácií do smartfónu alebo počítača. Často ľudia klikajú na neoverené odkazy, pretože im takýto odkaz príde súkromnou správou,“ povedal pre Markízu Tony Dúbravec, odborník na sociálne siete.

Škoda za 130-tisíc eur

Poškodená Lucia opísala, že najskôr bol napadnutý privátny účet jedného z administrátorov, ktorý následne ostatných z fan page aj z reklamného účtu vymazal. Ako ďalej píše Markíza, v účtoch sú však uložené bankomatové karty. Facebook sťahuje platby automaticky po tom, čo overený inzerent minie 750 eur.

Seniori sa najskôr pohádali pri syroch, pri pečive už lietali facky. V potravinách išlo o "konflikt roka"

Mohlo by ťa zaujímať:

Seniori sa najskôr pohádali pri syroch, pri pečive už lietali facky. V potravinách došlo ku „konfliktu roka“

„Hekeri si prostredníctvom tohto účtu dokážu spustiť reklamy na nevhodný alebo háklivý obsah, napríklad na kasína či pornostránky, a nastavia vysoký denný limit. Vzhľadom na to, že ide o pôvodne overeného inzerenta, s nastavením vysokého limitu nie je problém,“ informuje televízia.

Luciu tento útok stál asi 130-tisíc eur. Podozrivú aktivitu si, našťastie, všimla po niekoľkých hodinách a karty zablokovala. Riešenie problému nie je vôbec jednoduché. Je potrebné sa prostredníctvom četu spojiť s Meta Supportom, následne si pripraviť výpis z obchodného registra a notársky overené čestné vyhlásenie.

Podobné situácie sa vyriešia približne za päť až šesť mesiacov. Stále je však otázne, či sa Lucia dočká navrátenia svojho profilu a najmä nemalej sumy, o ktorú jej stránka prišla.

podvod, internet, peniaze, útok, vírus
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje