Ďalší deň, ďalší dystopický príbeh. Vysoké ceny bývania vôbec nie sú len slovenským problémom, ale ide o niečo, s čím bojujú ľudia vo všetkých častiach sveta. Virálnou záležitosťou sa stal príbeh mladej Číňanky Yang, ktorá si s nákladmi na bývanie poradila skutočne svojsky. Ako píše South China Morning Post, 18-ročná slečna býva na toaletách v továrni, kde pracuje.
Netypické riešenie
Yang mesačne zarobí 2700 jüanov (337 €) a vyhadzovať za nájom 800 až 1800 jüanov (miestne ceny nájmov) sa jej zdá jednoducho priveľa. Namiesto toho prišla s troška šialeným, avšak rozhodne ekonomickým nápadom – býva na toaletách svojho pracoviska. Takéto ubytovanie ju mesačne stojí len 50 jüanov, čo je v prepočte 6,20 €.
Rozhodne to má svoje výhody. Okrem toho, že šetrí peniaze, nemusí do práce dochádzať. Trčať hodinu v zápche nie je veru žiadne terno. Sama Yang si pochvaľuje aj to, že v priestoroch továrne na nábytok sa cíti v noci bezpečne, keďže ich monitorujú kamery.
Šéfka má pochopenie
Priestor, ktorý je pre mladú Číňanku domovom, má šesť metrov štvorcových a obsahuje dva záchody a umývadlo. Yang si ho zútulnila skladacou posteľou, varičom, závesom a vešiakom na oblečenie. Takýmto spôsobom prežila asi mesiac.
Šéfka továrne, kde Yang pracuje, má pre všetko pochopenie. Nejaký čas dokonca dovolila svojej mladej zamestnankyni prespávať u nej. Je možné, že čoskoro už Yang nebude musieť viac obývať toaletu. V továrni sa totiž prerába kancelársky priestor, do ktorého sa bude môcť presťahovať.
Verejnosť k takémuto riešeniu prechováva rôzne postoje. Niektorí oceňujú húževnatosť a vynaliezavosť Yang a páči sa im, že dokázala prísť na spôsob, ako ušetriť mnoho peňazí. Iní si zasa myslia, že mladá žena prehnane dramatizuje a namiesto prespávania v priestoroch, ktoré nie sú na to vhodné, si mohla zaplatiť aspoň nejakú skromnú zdieľanú izbu.
Rodina nie je oporou
Yang tvrdí, že situácia, v akej sa nachádza, pramení aj z toho, že jej rodina jej neposkytuje dostatočnú podporu. Vyrastala u starých rodičov, lebo jej rodičia neustále pracovali. Neskôr, keď sa rodina rozšírila o syna, sa zasa všetka pozornosť presmerovala na neho. Mnoho čínskych rodín preferuje synov a väčšinou sa to vôbec nesnažia skrývať.
Mladá žena sa osamostatnila v šestnástich rokoch bez toho, aby dokončila školu. Bola k tomu nútená kvôli finančnej tiesni rodiny. Sama toho má málo, no napriek tomu od nej rodičia často pýtajú peniaze, ktorými raz budú platiť štúdium jej brata.