Mladí ľudia odmietajú vychádzať z izieb. Čo je hikikomori a aké sú jeho príznaky?

Radikálna izolácia mladých trápi najmä Japonsko.

Zdroj: Profimedia

V súčasnosti sa svet trápi v dôsledku pandémie koronavírusu a vlády v mnohých štátoch prijímajú (alebo už prijali) tvrdé opatrenia, ktoré majú znížiť prenos nákazy. Jedným z bodov týchto opatrení je aj zatvorenie väčšiny prevádzok, obchodov či kín.

Ľuďom sa navyše odporúča, aby ostali doma a sociálne kontakty radikálne minimalizovali. Táto karanténna izolácia, hoci je dnes nevyhnutná, však na mnohých ľudí nemusí vplývať práve najlepšie.

Vieš si ale predstaviť, že by si bol izolovaný celé mesiace alebo dokonca roky? Pre mnohých ľudí je toto bežnou realitou života. Možno si už počul o fenoméne hikikomori. Ide o ľudí, ktorí žijú permanentne uzavretí vo svojich izbách/domoch a von prakticky nevychádzajú.

Tento druh moderného pustovníctva je najlepšie popísaný v Japonsku, kde nájdeme asi najviac prípadov. Stretnúť sa s ním ale môžeme prakticky na celom svete.

Francesco Jodice/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hikikomori#/media/File:Hikikomori,_Hiasuki,_2004.jpg)

Moderní pustovníci

Japonské slovo hikikomori znamená „odtrhnutie sa“. Označuje sa ním človek, ktorý sa vyhýba ľudskej spoločnosti a žije v takmer úplnej izolácii. Títo ľudia žijú najčastejšie len v jednej izbe v dome svojich rodičov a von vychádzajú väčšinou v noci (keď si potrebujú nakúpiť).

Ich kontakt s okolitým svetom ale prakticky neexistuje a často sa to vzťahuje aj na ich rodinných príslušníkov, teda rodičov či súrodencov. Hikikomori často cez deň spia, v noci sa následne venujú sledovaniu televízie, počítačovým hrám alebo čítaniu. Tento stav odlúčenia trvá najčastejšie celé mesiace, niekedy roky, ale sú známe prípady, keď sa natiahol aj na celé desaťročia.

Napríklad, syn pani Jošiko sa izoloval vo svojich 22 rokoch, dnes má viac ako 50 rokov a jeho rodina sa už zmierila s tým, že zo svojej izby nikdy nevyjde. „Myslím, že môj syn stratil silu alebo túžbu vôbec niečo chcieť,“ povedala pani Jošiko. „Možno v minulosti aj niečo chcel, ale ja som to zničila.“

Continental film

Príčiny

Prečo ale k tomuto javu dochádza? Čo vedie ľudí k tomu, aby rezignovali na vzdelanie, prácu a normálny život? Príčin je podľa odborníkov viacero. Psychológovia a psychiatri, ktorí hikikomori do hĺbky skúmali, sa zhodli na tom, že väčšinou ide o mladých ľudí (vekový priemer je asi 31 rokov) z rodín zo strednej triedy a v ich prípade veľkú rolu zohráva aj tradičná japonská kultúra a spoločnosť.

V nej sa totiž kladie veľký dôraz na úspešnosť a pochybenie sa často neodpúšťa. Na (nielen) mladých ľudí je tak vytváraný veľký tlak, ktorý mnohí neunesú. Drvivá väčšina z nich sa stane hikikomori následkom nejakej traumatickej udalosti. Napríklad sa nedokážu dostať na prestížnu školu (prípadne na pracovnú pozíciu) alebo ich, naopak, zo školy (alebo aj zamestnania) vyhodia.

Per saperne di più sulle stanze degli #hikikomori, le persone che hanno deciso di rinunciare al contatto diretto con gli…

Gepostet von Biblioteca giapponese am Dienstag, 10. Dezember 2013

Môže za to aj fakt, že mladí ľudia dnes vyrastajú v úplne inom svete než kedysi ich rodičia. Už dávno neplatí, že človek nastúpi do firmy a ostane v nej až do dôchodku. Svetu vládne omnoho väčšia neistota a nároky na ľudí sa neustále zvyšujú.

Fakt, že sa mladí nedostanú na prestížnu školu či na dobre platené pracovné miesto, začnú pociťovať ako svoju chybu, slabosť a zlyhanie. Výsledkom teda môže byť to, že sa stiahnu a úplne sa izolujú od spoločnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že táto izolácia je často postupná a má svoje fázy. Hikikomori cítia obrovský pocit hanby za svoje zlyhanie, trpia depresiami a závidia tým, ktorí dokážu žiť normálny život.

U hikikomori sa tiež môžeme stretnúť s ďalšími psychologickými ochoreniami, patria sem napríklad sociálna fóbia, vyhýbavá porucha osobnosti či symptómy podobajúce sa na post-traumatickú stresovú poruchu.

"Dafuq does 'hikikomori' mean, you goddamn weeb?"I'm glad you asked, asshole (jk). According to Dictionary.com, a…

Gepostet von S O L A C E for the Melancholy Soul am Mittwoch, 6. Januar 2016

Odborníci ale zdôrazňujú, že sami si títo ľudia nedokážu pomôcť a nedokáže to, žiaľ, ani väčšina ich rodičov. Tí totiž o tom, že ich potomkovia sú hikikomori, nechcú hovoriť a pociťujú to ako rodinnú hanbu, ktorá poškvrnila celý ich rod.

Riešenie v nedohľadne

Odborníci sa zhodujú, že len v Japonsku sa tento problém dotýka viac ako pol milióna ľudí v mladom veku a ďalších pol milióna ľudí v strednom veku, ktorí žijú v odlúčení už desaťročia. Psychológovia a psychiatri, ale aj sociálni pracovníci bijú na poplach a upozorňujú, že problém hikikomori sa bude musieť začať riešiť.

Liečba a návrat do normálneho života sú však často ohromne náročné. Problém nastane, ak rodičia hikikomori zomrú a ich potomkovia nebudú schopní integrovať sa do spoločnosti. To následne spôsobí veľké škody, jednak ľudské, ale aj ekonomické. Podľa odhadov expertov by Japonsko tento fakt mohlo začať pociťovať približne v roku 2030.

Castaway on the moonUn impiegato rovinato economicamente e psicologicamente tenta il suicidio gettandosi da un ponte…

Gepostet von Welcome to the NHK fans am Montag, 3. November 2014

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
15
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rýchlovka v kuchyni: Ľahké ryžové rezance s tofu a zeleninou aj pre mäsožravcov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME