Kedy začínajú mladí ľudia sexuálne žiť? Pravdaže, úplne presne sa to povedať nedá, keďže každý začína s intímnymi vzťahmi inokedy. Niektorí začínajú sexuálne žiť pomerne skoro, iným zase nevadí počkať. Výskumník a analytik Štefan Petrík sa trochu bližšie pozrel na sexuálny život mladých ľudí na Slovensku. O jeho výsledkoch informoval aj denník SME.
Vek, v ktorom majú mladí prvý sex, sa znížil
Vo svojom prieskume sa Petrík zameral na viacero tém (okrem otázok na samotný pohlavný styk by sme v ňom našli aj otázky na masturbáciu, predmanželský sex či používanie antikoncepcie). Zúčastnilo sa ho 2 152 respondentov a respondentiek. Vzhľadom na to, že vzorku tvorilo viac žien (1 610) ako mužov (542), tak nejde o reprezentatívny prieskum, napriek tomu nám môže o tom, aký majú mladí prístup k sexu, povedať pomerne veľa.
V prvom rade sa zdá, že vek, v ktorom mladí ľudia začínajú sexuálne žiť, sa znižuje. Prvá sexuálna skúsenosť je v prípade mužov a žien rozdielna. U mužov to je 16,8 roka a u žien 17,4. Pre porovnanie, v roku 2004 sa priemerný vek prvého sexu pohyboval až okolo osemnástky. 40 % Slovákov ďalej uviedlo, že ich prvý sex bol príjemný, 20 % žien má ale nepríjemnú skúsenosť a prvý sex označili za nepríjemný a bolestivý. U mužov boli takéto pocity oveľa nižšie (ani nie 1 %).
Niektorí preferujú sex bez ochrany
Čo sa týka využívania antikoncepcie, 62 % opýtaných považuje za najúčinnejšiu formu ochrany kondóm. Na druhej strane treba dodať, že medzi mužmi tento spôsob ochrany preferuje len 15 % z nich. Výsledky tiež ukazujú, že medzi ženami a mužmi sa v prípade prvého sexu neteší príliš veľkej popularite hormonálna antikoncepcia. Pri prvom sexe pripadá ako vhodná ochrana len 7 % žien a 1,5 % mužom.
Za zmienku stojí aj zistenie, že pre až 18,5 % mladých je najideálnejší prvý sex bez akejkoľvek ochrany. Medzi ženami sa k tomuto názoru prikláňa 11,8 %, medzi mužmi 6,7 %. V prípade dlhodobého vzťahu až 22 % účastníkov nepoužíva žiadnu formu antikoncepcie.
Na druhej strane ale 30 % účastníkov stále používa ochranu (najčastejšie prezervatív). Hormonálnu antikoncepciu zase preferuje 26 % respondentov. Máme tu ale aj názory 15 % žien, ktoré považujú za najúčinnejšiu ochranu prerušovanú súlož. U mužov sa ale táto forma neteší príliš veľkej popularite, za ideálnu ju označili len 3 % z nich.