Pred pár mesiacmi sme ťa informovali o tom, ako sa Meta obracia smerom na mladistvých a snaží sa urobiť všetko pre to, aby sa pre nich sociálne siete Facebook a Instagram stali bezpečnejším miestom. Obmedzenie rôznych funkcií, no aj rodičovský dohľad sú prvky, na ktoré Meta vsadila všetky svoje drobné. Internet vie byť totižto veľmi nebezpečným a škodlivým miestom. Ako informuje zahraničný web The Guardian, gigant sociálnych sietí teraz oznámil ďalšie obmedzenia pre mladistvých.
Používatelia mladší ako 16 rokov budú môcť odteraz vysielať naživo len so súhlasom rodičov. Meta taktiež pristupuje ku posilneniu kontroly obsahu správ a rozširuje rodičovské nastavenia. Zmeny najprv implementuje v USA, Spojenom kráľovstve, Austrálii a Kanade. Rodičovský súhlas bude potrebný aj vtedy, keď si bude mladistvý používateľ Instagramu chcieť vypnúť automatickú funkciu, ktorá rozmazáva obrázky v správach pri podozrení na nahotu.
Prísnejšie pravidlá pre mladistvých nadväzujú na kroky, ktoré Meta zaviedla už minulý rok. Používatelia pod 18 rokov sa už vtedy stali cieľom nových pravidiel ochrany. Deti do 16 rokov budú potrebovať súhlas rodiča na to, aby funkcie vypli. Tínedžeri do veku 16 a 17 rokov nájdu funkciu automaticky zapnutú, no budú si ju môcť samostatne upraviť.
Meta reaguje na nové zákony a dáva väčšiu moc rodičom
Rodičia získavajú vďaka novým pravidlám väčší dohľad nad účtami svojich detí. Medzi novými funkciami je napríklad možnosť nastaviť denný časový limit používania aplikácie, možnosť blokovať prístup k platformám počas určených hodín a sledovať účty, s ktorými ich deti komunikujú. Bezpečnostné opatrenia sa zatiaľ zavedú len v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Austrálii a Kanade. Meta sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, kedy nové pravidlá a funkcie sprístupní aj pre používateľov v Európe.

K rozšíreniu rodičovskej ochrany sa Meta dostala cez nové legislatívne požiadavky, ako napríklad britský zákon Online Safety Act. Daný zákon sprísňuj požiadavky na ochranu pred nezákonným obsahom, ako je sexuálne zneužívanie detí, podvody či teroristický materiál. Google, Facebook, Instagram a rôzne iné online platformy sú teraz teda povinné aktívne bojovať proti šíreniu nelegálneho obsahu ešte pred jeho zverejnením.