Vo svete je mnoho Slovákov, ktorí majú zaujímavé a často netradičné povolania. Nájdu sa medzi nami obrovské unikáty, ktoré prekvapia nejedného z nás, a určite si na moment predstavíme, aké to musí byť. Medzi takýchto ľudí patrí aj mladý Slovák Matej, ktorý pôsobí vo vesmírnom sektore a zohráva veľmi dôležitú úlohu.
Nielenže nám prezradil, ako prebieha jeho bežný deň v práci, ale taktiež nám povedal viac aj o jeho skúsenostiach z misií, vrátane jednej kritickej situácie, ktorá mohla skončiť tragicky. Vôbec to nezdržujme a prejdime rovno k rozhovoru.
Ahoj, Matej. Predstav sa nám, prosím, a vysvetli, čo vlastne robíš.
Volám sa Matej Poliaček, mám 32 rokov a som z Bratislavy. Momentálne pracujem v Mníchove v Nemeckom centre pre letectvo a kozmonautiku (DLR) v tíme letovej prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
ISS pozostáva z dvoch segmentov – amerického a ruského. V rámci amerického segmentu existuje aj viacero európskych prvkov, tým najväčším je modul Columbus. Je to obývateľný modul, to znamená, že sa v jeho interiéri udržiavajú podmienky potrebné pre život a komfort posádky. Astronauti využívajú modul a jeho výbavu najmä na vedecké experimenty a technologické demonštrácie. Hlavnou náplňou mojej práce je prevádzka tohto modulu zo Zeme – tzv. „flight operations“.
Aká je tvoja pracovná pozícia a vlastne celková náplň práce? Ako vyzerá bežne tvoj deň?
Naša práca sa dá rozdeliť na dve hlavné časti – kancelársku „offline“ prácu a prácu v riadiacom stredisku za konzolou, kde pracujeme s vesmírnou stanicou a posádkou astronautov v reálnom čase. Kancelárska práca pozostáva z rôznych príprav projektov, procedúr, teda administratívy, ktorú musíme mať pripravenú počas zmien v riadiacom stredisku.
Práca za konzolou v riadiacom stredisku závisí od pozície, na ktorej človek pracuje. Tri tímy sú v riadiacom stredisku 24/7. Do apríla som bol súčasťou tímu, ktorý má na starosti chod palubných systémov modulu Columbus. Je to jedna z pozícií, ktoré sú v riadiacom stredisku prítomné nonstop. Našou úlohou je monitorovanie palubnej telemetrie a posielanie príkazov systémom.
Príkazy posielame v rámci prípravy modulu na rôzne účely – experimenty, testy, údržbu systémov, prípadne v rámci podpory aktivít posádky alebo v reakcii na rôzne udalosti, či už plánované, alebo neplánované, teda anomálie. Mnoho z týchto aktivít sa deje v koordinácii s riadiacim strediskom NASA v Houstone, alebo aj priamo s posádkou na palube ISS.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka na Islande: Život v blízkosti aktívnych sopiek je vzrušujúci, ale aj desivý. Priemerný mesačný plat sa hýbe okolo 700 000 korún
- Slovenská kaskadérka o svojej práci: Mojím najobľúbenejším kolegom je Joaquin Phoenix. Matt Damon je super človek, Millie Bobby Brown veľká profesionálka
- Slovenský farmaceut radí: Aký je rozdiel medzi opaľovacími krémami z drogérie a lekárne a čo robiť, keď sa nám na dovolenke minie dôležitý liek?
Od apríla 2024 som sa presunul na pozíciu flight directora. Flight director zodpovedá za celý modul, nie iba za systémy. Úlohou tejto pozície je koordinovať všetky prvky riadiaceho tímu, t. j. okrem iného obsluhy systémov (system operations), obsluhy experimentov (payload operations), plánovania a uskladnenia vybavenia na palube modulu (stowage).
Na základe tejto koordinácie potom flight director rozhoduje o ďalšom postupe aktivít, ktoré modul využívajú alebo naň vplývajú, najmä ak sa treba odkloniť od existujúceho plánu. Stav modulu Columbus a priebeh európskych aktivít na stanici potom hlási flight directorovi NASA v Houstone, ktorý je zodpovedný za celý americký segment stanice.
Predtým, ako začnú operátori pracovať v riadiacom stredisku samostatne, musia absolvovať školenie. Na pozíciu obsluhy systémov trvalo školenie 10 mesiacov, preškolenie a recertifikáciu na pozíciu flight directora by som mal stihnúť za 5.
Ako sa dostane Slovák do takéhoto prostredia? Bolo to niečo, čo si chcel robiť odmalička?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa dostal tam, kde je dnes
- O krízovej situácii, ktorá nastala počas jeho služby
- Ako dlho sa pripravujú vesmírne misie
- V akom stave je vesmírny priemysel v Európe a na Slovensku
- Či budeme v dohľadnej dobe lietať pravidelne do vesmíru
- Čo odporúča ľuďom, ktorí by chceli ísť podobnou cestou
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom