Aké by to asi bolo žiť vo Švajčiarsku? V krajine, ktorá je v nespočetnom množstve rebríčkov najlepších krajín na život vždy zaradená na popredných miestach. Mnoho ľudí si presne povedalo, že je čas vyraziť a zistiť odpoveď na túto otázku. Ako to väčšine krajín ale býva, pre cudzinca nie je ľahké sa hneď usadiť. Švajčiarsko šiel preskúmať aj náš respondent, ktorý tam žije už viac než štyri roky.
Spočiatku pracoval vo veľmi náročnej práci, konkrétne išlo o vysokohorského technika. Tam sa musel niekoľko hodín denne prepravovať a potom do neskorých večerných hodín vykonávať prácu, ktorú by možno ani na Slovensku nechcelo veľa ľudí robiť.
Funguje tam kompletne všetko? Cíti sa Slovák ako v nebíčku? Je tam nejaká chyba v systéme? Je vôbec nejaká? Švajčiarsko si všetci idealizujeme, avšak aký je pohľad človeka, ktorý je toho priamym svedkom? O práci, živote, kultúre a ľuďoch Švajčiarska nám porozprával mladý Slovák Gregor.
Ako si ťa Švajčiarsko získalo? Prečo si tam išiel?
Ono to bolo tak, že som na Slovensku pracoval nonstop. Mal som autonehodu, vyhorel som a vo fitku som si roztrieskal prst. Dva mesiace som bol na „PN-ke“ a začalo mi to liezť na rozum. S kamošom sme teda chceli odísť do zahraničia, konkrétne do Nemecka. V októbri roku 2020 som dostal nápad, že pôjdeme za sestrou, smer Švajčiarsko. Tak na výlet. Prišli sme tam s mojím kamošom a boli sme tu tretí deň a strašne sa mi tu páčilo.
Tak som sa sestry opýtal, či môžem prísť znova. Ona súhlasila, že mi aj pomôže. Mala druhé dieťa, tak bola rada, lebo tu bola sama s frajerom. V ten tretí deň mi dala do ruky notebook a mal som písať životopis po nemecky. Hneď sme to rozposlali, týždeň som zostal na Slovensku, podal som výpoveď a rozlúčil som sa s kamarátmi. Ďalší týždeň nato som už bol zo Slovenska fuč.
Prišiel som teda do Švajčiarska, išiel som najprv robiť do kuchyne, no reštauráciu zavreli kvôli covidu. Mal som ale šťastie, lebo som bol ešte platený na tri mesiace. Popri tom som sa staral o sestrine deti.
Kde pracuješ teraz?
Robím technika na jednom lyžiarskom stredisku. Je tu termálne kúpalisko, šport aréna a lyžiarske stredisko. Je to tu dosť veľké a mám rôzne výhody. Mám takú kartičku, ktorá mi dovoľuje ísť si zalyžovať alebo navštíviť ten wellness na dáky čas zadarmo. Je to super. No ale rád by som sa vrátil, že ako to všetko začalo. Po tých troch mesiacoch som najprv robil na stavbe. Po pár týždňoch ale prišiel šéf, že či nechcem niečo lepšie, že ak chcem, tak nech idem.
Tak som išiel. Išlo o špeciálne výškové práce alebo zabezpečovacie práce v horách. Neviem, ako to presne pomenovať. Veľa sme pracovali s trhavinami. Vŕtali sme. Všade sú tu hory, čiže niekto musí zabezpečovať skaly, ktoré sú na tej hore. Musíš navŕtať diery do hory, vsadiť tam veľké stĺpy, natiahnuť obrie siete, a to je ešte nič.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka žijúca v indickom štáte Goa: Každý kokosový strom tu má vlastníka. Dôchodcovia počúvajú psytrance a do studní tu padajú leopardy (ROZHOVOR)
- Slovák žijúci na Malte: Je to tu výhodné pre ľudí, ktorým sa robota neviaže na miesto a môžu robiť všetko online (ROZHOVOR)
- Slovák o práci delegáta v Turecku: Kolegyňu chceli vymeniť za ťavy, semafory tu každý ignoruje (ROZHOVOR)
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aká bola práca v horách a prečo ju prirovnal k pracovnému táboru
- Aká je práca technika v lyžiarskom stredisku
- Aké sú tam platy a ako sa z nich dá vyžiť
- Prečo to podľa neho vo Švajčiarsku tak dobre funguje
- Čo odporúča mladým Slovákom
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom