Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Možno si už aj ty zachytil videá, ktoré boli označené ako ASMR. Sú na nich zvyčajne ľudia, ktorí robia na mikrofón rôzne veci. Šepkanie, mľaskanie alebo hladkanie mikrofónu je pri týchto videách úplne bežné. Načo sú takéto videá dobré a prečo vôbec vznikli?

Mozgový orgazmus menom ASMR

Čo vlastne znamená skratka ASMR? Po anglicky je to Autonomous sensory meridian response, čo v preklade znamená autonómna zmyslovo-meridiánová reakcia. Tento komplikovaný názov ti asi nič nepovedal, tak si to poďme bližšie vysvetliť.

ASMR je skúsenosť charakterizovaná statickým alebo „mravenčivým“ pocitom na koži, ktorý typicky začína na temene hlavy a pohybuje sa po zadnej časti krku a hornej chrbtice. Charakterizuje sa tiež ako pocit nízkoúrovňovej eufórie, ktorý sa vyznačuje kombináciou pozitívnych pocitov a výrazného pocitu statického brnenia na koži.

Tento jav je najčastejšie spustený pomocou špecifických sluchových a vizuálnych podnetov. ASMR sa zvyčajne urýchľuje rôznymi stimulmi, ktoré sa označujú ako spúšťače. Takými bývajú práve šepot, prirodzené zvuky ako česanie, klepkanie, hladkanie, chrúmanie a podobne.

ASMR ľuďom pomáha uvoľniť sa

Takéto typy videí vyhľadávajú hlavne ľudia, ktorí majú problémy so spánkom, bývajú v strese a potrebujú sa uvoľniť. Na niekoho môžu videá pôsobiť zvláštne, vyvedú ich z miery a niekoho takéto šepkanie upokojuje. Dá sa povedať, že je to istý spôsob meditácie pre náš mozog.

Tento jav sa nemusí prejavovať zásadne fyzicky. Autonómnu senzorickú meridánovú reakciu si môžeme navodiť aj počúvaním binaurálnych rytmov (binaural beats), čo sa nemusí prejavovať mravenčením alebo inými fyzickými javmi. Obidva tieto spôsoby sú však vytvorené hlavne na základe sluchových vnemov. Preto je pri nich doslova povinnosť dať si slúchadlá.

Najlepšie ASMR videá

Momentálne tieto videá získavajú na popularite. Najskôr sme mohli vidieť videá, kde slečny šepkajú do mikrofónov, hladkajú ich štetcami na make-up alebo robia rôzne veci ako maľovanie, hranie sa s inteligentnou plastelínou a pod.

Existujú už aj videá, kde vystupujú rôzne slávne osobnosti a rozhovory s nimi prebiehajú iba šeptom. Okrem toho sa nechali vlnou popularity niesť aj niektoré značky, vznikla tak reklama na čokoládu, zviezla sa aj Ikea a naším najväčším favoritom je návod na holenie intímnych partií pre mužov.

Okrem reklám a značiek sa v štýle ASMR nájdu už aj videá zvieratiek, ktoré sú jednoznačne naše najobľúbenejšie. Ak sa ti ASMR videá so šepkajúcimi slečnami nepáčili, tak tie so zvieratkami si ťa určite získajú. Veľmi populárny je biely psík menom Maya, ktorý na videách ochutnáva rôzne veci.

Ak ťa neupokojí pes, tak pradenie mačky určite

Zdroj: wikipedia 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť