6. Mary a Max
Na začiatku výbornej animovanej dramédie Mary a Max od Adama Elliota sa síce dozvieme, že je inšpirovaná skutočným príbehom, ale faktom je, že propagovaná týmto spôsobom nebola. Jemne absurdný, melancholický, ale dojemný a vtipný film sa točí okolo nevšedného priateľstva dvoch odlišných, ale rovnako osamelých ľudí: 8-ročnej Mary Daisy Dinkle a 44-ročného Maxa Horowitza.
Mary žije v Austrálii, Max v New Yorku. Napriek tomu nadviažu silné priateľstvo prostredníctvom listov a navzájom si pomáhajú prekonávať životné prekážky. Film je určený výhradne dospelým, keďže skúma viacero temných tém ako duševné choroby, úzkosť, alkoholizmus, samovražda či osamelosť.
Adam Elliot prezradil, že hlavne postava Maxa bola priamo inšpirovaná skutočným človekom, s ktorým si (podobne ako Mary vo filme) písal listy. Rovnako ako filmový Max, aj Adamov kamarát žil v New Yorku. Režisér prezradil, že si píšu už viac ako 20 rokov.
7. Nočná mora z Elm Street
Ver tomu či nie, ale aj mysteriózny horor Nočná mora z Elm Street od Wesa Cravena sa inšpiroval skutočnosťou. Film, ktorý odštartoval úspešnú hororovú sériu, nám predstavil sériového vraha Freddyho Kruegera (Robert Englund), ktorý po svojej násilnej smrti získal schopnosť infiltrovať sa do snov (teda nočných môr) svojich obetí. Pravidlá sú jednoduché: ak sa Freddymu podarí zabiť ich v sne, zomrú aj v realite.
Snímka je dnes považovaná za kult a samotný Freddy Krueger sa stal súčasťou populárnej kultúry. Režisér Wes Craven neskôr spomínal, že námetom pre film sa mu stal novinový článok zo 70. rokov. Písalo sa v ňom o utečencoch, ktorí utiekli pred vojnou a genocídou v Kambodži do Spojených štátov.
Ich syn ale začal mať hrozivé nočné mory a po jednom takomto desivom sne zomrel. Článok priniesol aj informácie o dvoch ďalších mužoch, ktorí zomreli podobným spôsobom. Vedci tieto úmrtia označili ako nečakaný arytmický smrteľný syndróm. Podobnou poruchou je aj Brugada syndróm, ktorý môže pacientom privodiť smrť počas spánku.
8. Na pokraji slávy
Výborná feel-good dramédia Na pokraji slávy vznikla v réžii Camerona Crowea. Hlavným hrdinom je tínedžer William Miller (Patrick Fugit), ktorý sa túži stať rešpektovaným hudobným žurnalistom. Príležitosť sa mu naskytne, keď dostane ponuku sprevádzať kapelu Stillwater na ich turné po Amerike. Snímka si odniesla nadšené recenzie, ako aj štyri nominácie na Oscara, pričom získala sošku za najlepší originálny scenár.
Cameron Crowe pri jej písaní vychádzal z vlastných životných skúseností. Postava Williama Millera je teda akýmsi jeho filmovým alter-egom. Ako tínedžer tiež túžil písať hudobné články, čo sa mu napokon podarilo a on spolupracoval s časopisom Rolling Stone. Zúčastnil sa tiež niekoľkých turné so skupinami ako Poco, Led Zeppelin či Lynyrd Skynyrd. Mnoho situácií vo filme teda predstavuje skutočné udalosti, ktoré počas týchto dobrodružných turné zažil.
9. Zopár správnych chlapov
Súdnu drámu Zopár správnych chlapov natočil Rob Reiner podľa scenára výborného Aarona Sorkina. Príbeh sa točí okolo procesu s dvomi vojakmi Downyem (James Marshall) a Dawsonom (Wolfgang Bodison), ktorí sú obvinení z vraždy vojaka Santiaga (Michael DeLorenzo). Tvrdia ale, že útok naňho prikázalo vyššie vedenie na čele s plukovníkom Jessupom (Jack Nicholson)
Ich prípadu sa ujíma právnik Kaffee (Tom Cruise), kapitánka Galloway (Demi Moore) a Kaffeeho asistent Sam Weinberg (Kevin Pollak). Aaron Sorkin tento príbeh najprv spracoval vo forme divadelnej hry a inšpiráciou pre ňu bol prípad, o ktorom mu povedala jeho sestra Deborah pracujúca ako právnička.
Podľa nej došlo v tábore Guantanamo Bay k vážnemu zraneniu vojaka, ktorého napadli dvaja iní vojaci. Celý útok mal byť súčasťou akéhosi záťažového rituálu, ten sa ale vymkol spod kontroly a napadnutý vojak takmer prišiel o život. Útok naňho pritom nariadili dvaja vysoko postavení plukovníci. Toto všetko sme mohli vidieť aj v samotnom filme, v ktorom však došlo nielen k zraneniu vojaka, ale rovno k jeho smrti. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara.
10. Vyháňač diabla
Horor Vyháňač diabla od Williama Friedkina iste dobre poznáš. Patrí do zlatého fondu žánru a odniesol si aj desať nominácií na Oscara (vrátane hereckých kategórií či najlepšieho filmu), premeniť sa mu podarilo dve sošky (za najlepší adaptovaný scenár a mix zvuku). Snímka rozpráva príbeh 14-ročnej Regan (Linda Blair), ktorá začne vykazovať znaky démonickej posadnutosti. Jej zúfalá matka Chris MacNeil (Ellen Burstyn) sa jej snaží pomôcť, ale konvenčná medicína nezaberá. Zdá sa, že jediný spôsob, ako dievča zachrániť, je rituál vyháňania diabla.
Snímka vznikla podľa rovnomenného románu Williama Petera Blattyho, ktorý sa pri jeho písaní inšpiroval skutočným príbehom. K tomu došlo v roku 1949, keď katolícka cirkev uznala posadnutosť malého chlapca, ktorého meno je známe len pod pseudonymami Roland Doe či Robbie Mannheim.
14-ročný Robbie sa údajne (podobne ako Regan vo filme) hral so špiritistickou tabuľkou ouija a následne sa okolo neho začali diať podivné veci. Levitovali predmety, chlapec dostával podivné záchvaty, rozprával cudzím neprirodzeným hlasom a správal sa agresívne. Po sérii exorcizmov sa jeho stav zlepšil a on viedol úplne normálny život. Skeptici pochybujú, že išlo o démonickú posadnutosť, skôr sa prikláňajú k tomu, že to bol podvod z Robbieho strany. O celom prípade sme ti priniesli aj samostatný článok.