Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš oznámil novú iniciatívu, ktorá má priniesť väčšiu spravodlivosť v dôchodkovom systéme pre ženy, ktoré časť svojho produktívneho života strávili starostlivosťou o deti. Podľa jeho vyjadrenia sa pripravuje legislatíva, ktorá odstráni dlhodobú diskrimináciu senioriek, ktoré boli na materskej či rodičovskej dovolenke.
Kľúčovým prvkom novej legislatívy bude započítanie obdobia starostlivosti o dieťa do výpočtu dôchodku rovnakým spôsobom, ako keby žena v tomto období bola zamestnaná. „Pripravujeme zákon, kde definitívne odstránime diskrimináciu senioriek matiek. Čiže, to obdobie, kedy sa starali o svoje dieťa, boli na materskej a potom na rodičovskej dovolenke, započítame týmto seniorkám matkám tak, ako keby riadne pracovali a tým pádom sa ich dôchodky zvýšia,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike minister Tomáš.
Zhoda naprieč politickým spektrom
Zaujímavosťou je, že táto iniciatíva nachádza podporu aj v radoch opozície. Poslanec NR SR za SaS Marián Viskupič vyjadril s odstránením tejto diskriminácie jednoznačný súhlas. „Absolútny súhlas. Takáto diskriminácia by nemala existovať, ak sa odstráni, tak len dobre,“ konštatoval Viskupič.
Táto nezvyčajná zhoda medzi vládou a opozíciou naznačuje, že problematika spravodlivého ohodnotenia materstva v dôchodkovom systéme presahuje bežné politické spory. Očakáva sa, že nová legislatíva by mohla výrazne zlepšiť finančnú situáciu tisícok slovenských dôchodkýň, ktoré v súčasnosti dostávajú nižšie dôchodky práve kvôli času strávenému výchovou detí.
Odborníci na sociálnu politiku dlhodobo upozorňujú, že ignorovanie prínosu materstva v dôchodkovom systéme vedie k nepriamej diskriminácii žien a prehlbovaniu rodových rozdielov v ekonomickom zabezpečení v starobe. Nová legislatíva by tak mohla byť významným krokom k spravodlivejšiemu oceneniu starostlivosti o deti ako plnohodnotného príspevku spoločnosti.