Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.7.2024
sk
Margita
cz
Markéta, Margot
, Margareta, Margit

Mnohí Slováci dostanú od štátu až 1 300 eur mesačne. Zisti, či máš na príspevok nárok aj ty

Výška príspevku sa každoročne mení.


Na začiatku tohto roka poberalo dávku v nezamestnanosti viac ako 34-tisíc ľudí, informovala Pravda. Priemerná suma sa pohybovala na úrovni 559 eur, každý rok sa však od júla mení a odvíja sa od priemernej mzdy v hospodárstve. V roku 2022 priemerná mesačná mzda dosiahla 1 304 eur. Ako ďalej píšu, v roku 2021 bola na úrovni 1 211 eur.

Ako uvádza portál Startitup, touto problematikou sa zaoberal aj expert Jozef Mihál, podľa ktorého maximálna dávka v nezamestnanosti dosiahne od júla 1 286,20 eura za mesiac, ktorý má 30 dní. V prípade, že má mesiac 31 dní, pôjde o 1 329,10 eura. Ak budeš žiadateľom o spomenutú dávku, dostaneš maximálnu podporu vyššiu o viac ako 90 eur mesačne. 

Na webe Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny je uvedené, že nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká uchádzačovi o zamestnanie v prípade, že má platené poistenie v nezamestnanosti najmenej 2 roky (730 dní) za posledné 3 roky (do konca roku 2017), respektíve 2 roky za posledné 4 roky (od januára 2018) pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Nárok na dávku vzniká okamžite odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov, pričom zaniká uplynutím šiestich mesiacov. Do tohto obdobia sa nezapočítava obdobie, počas ktorého má poistenec nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a mesiacov, keď dostáva rodičovský príspevok.

peniaze, euro, štát, príspevok, Slovensko
Shutterstock

Nárok na príspevok vzniká aj živnostníkom a iným SZČO, ktoré boli počas potrebného obdobia poistené dobrovoľne. Žiadatelia o dávku v nezamestnanosti by mali vedieť aj to, že na posúdenie nemá vplyv spôsob ukončenia pracovnoprávneho vzťahu. 


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.