Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko
Zdroj: ©Shutterstock

Mnohí veria, že naozaj existovali. Počul si už o týchto legendárnych stratených krajinách? (2. časť)

Mýtické krajiny z bájí a povestí stále dráždia ľudskú fantáziu.

Záhadné krajiny, ostrovy či celé ríše dodnes prežívajú v mnohých bájach, legendách či rozprávkach. Často ide o vysnívané miesta blahobytu či bohatstva. Mnohé z nich postihla skaza, prípadne sú zrakom ľudí dobre ukryté.

Pravda, väčšina ľudí už reálne neverí, že by tieto mýtické krajiny mohli existovať. Napriek tomu je ale zaujímavé si o nich čo-to prečítať. Nižšie nájdeš 5 zaujímavých legendárnych stratených krajín, ktoré sa ľudia zúfalo snažili vypátrať.

1. El Dorado

El Dorado znamená v španielčine zlatý. Pôvodne nešlo o označenie krajiny, ale istého legendárneho domorodého náčelníka. Ten mal pochádzať z kmeňa Muisov z Kolumbie a údajne vlastnil toľko zlata, že sa jeho prachom pokrýval pri slávnostnom rituáli. Neskôr sa však El Dorado začalo skloňovať v súvislosti s bájnym mestom či impériom. Malo sa v ňom nachádzať obrovské množstvo drahých kovov.

Mesto bolo situované do blízkosti jazera Parime, ktorého existencia ale tiež nebola dokázaná. Mnohí dobrodruhovia v Európe sa v 16. a 17. storočí vydávali na výpravy s cieľom El Dorado nájsť. Tieto pokusy ale boli neúspešné.

Profimedia

Ľudia hľadali El Dorado v blízkosti Amazonského pralesa, v okolí Orinoka či na území dnešného Ekvádora. Podľa všetkého si v tých časoch boli stopercentne istí, že El Dorado existuje. Lenže postupne záujem opadal, keďže žiadna expedícia neniesla požadované výsledky. Okolo 18. – 19. storočia už bolo El Dorado viac-menej len mýtom. Ožilo však vo viacerých literárnych, filmových či hudobných dielach.

2. Cantre’r Gwaelod

Legendárne kráľovstvo Cantre’r Gwaelod hrá významnú rolu vo waleskej mytológii. Prvá zmienka o ňom sa objavila v 13. storočí, kráľovstvo sa malo nachádzať medzi ostrovmi Ramsey Island a Bardsey Island v západnom Walese a často ho porovnávajú so známejšou Atlantídou. Rovnako ako ona, aj kráľovstvo Cantre’r Gwaelod našlo svoju skazu pod hladinou mora. Existuje viacero verzií, prečo k tomu došlo.

Podľa jednej legendy za to mohla slúžka menom Mererid, ktorá zanedbala svoje povinnosti, kvôli čomu studne pretiekli vodou a zaplavili mesto. Populárny je však aj príbeh o ľahkovážnom princovi Seithenynovi, ktorý v opitosti nezavrel brány chrániace mesto pred vodou a tým spôsobil jeho skazu.

Shutterstock

Mnohí ľudia si myslia, že Cantre’r Gwaelod mohlo naozaj existovať, ale odborníci ho považujú za prostý ľudový mýtus. Vedci však stále nenašli hmatateľné dôkazy o existencii tejto waleskej Atlantídy, hoci v minulosti sa objavili neoverené správy o tom, že v miestach, kde mala sídliť, sa našli pozostatky po ľuďoch.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

3. Bujan

Bujan (niekedy písaný aj ako Buyan) pochádza z ruských stredovekých legiend. Ide o tajomný ostrov, ktorý je obdarený schopnosťou miznúť a zase sa zjavovať v závislosti od prílivu a odlivu. Legendy hovorili, že v ňom žili traja bratia – Severný, Západný a Východný vietor. Rovnako bol tiež Bujan domovom niekoľkých božských bytostí, napríklad slnečnej bohyne Zoryas.

Bujan sa objavuje v mnohých legendách a rozprávkach, o tom, kde by presne mal ležať, ale nemáme žiadne informácie. Údajne to má byť na mieste, kde sa nachádza kameň, ktorý označuje stred sveta. Hoci v príbehoch o Bujane nechýbajú magické a fantastické prvky, niektorí historici nadhadzujú, že nemusí ísť o úplný výmysel. Uviedli, že predobrazom ostrova možno bol skutočný ostrov, na ktorom kedysi žili Slovania.

Ivan Bilibin / Wikipedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.