Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Mnohým Slovákom sa už čoskoro zlepší život. Čoho sa bude týkať novela zákona?

Špecialisti poveria všeobecných lekárov, aby predpisovali špecifické lieky.


Delegovanie predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi sa má upraviť. Vyplýva to z novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorú vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Lekár špecialista bude môcť podľa návrhu poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov, a to najviac na tri mesiace. „Za správnu indikáciu humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny je zodpovedný odborný lekár,“ ozrejmilo ministerstvo zdravotníctva. V prípade pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri diagnostikovanej trvalej a nezvratnej stómii sa môže odporúčanie udeliť na dobu neurčitú, pretože ide o nezvratný stav.

Všeobecného lekára by mohol na predpisovanie oprávniť tiež lekár ústavnej zdravotnej starostlivosti pri prepustení pacienta z nemocnice. „Všeobecný lekár zabezpečí predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny na dobu maximálne troch mesiacov od 12. dňa prepustenia pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti, čím sa docieli, aby mal pacient za dané obdobie dostatočný čas na zaradenie do ambulantnej starostlivosti odborného lekára,“ priblížil rezort.

Odporúčanie na predpisovanie sa má uvádzať v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej zdravotnej starostlivosti alebo lekárskej správe, prípadne v elektronickom zázname alebo prepúšťacej správe pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.

škola, žiaci, Slovensko, učenie, prospech, skúšky, lavice, stoličky

Mohlo by ťa zaujímať:

Nočná mora slovenských deviatakov. Prijímacie skúšky na stredné školy obsahujú učivo, ktoré nepreberali

Čo ďalšie sa zmení

Novela tiež mení pravidlá pre nekomerčné klinické skúšania. Chce tak zlepšiť dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby. Konanie pre povolenie skúšania sa má napríklad oslobodiť od správneho poplatku.

Rozšíriť by sa mala tiež možnosť na vydanie povolenia na použitie nových liekov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Po novom by sa k nim mohli dostať aj osoby, ktoré neboli účastníkmi klinického skúšania.

Novelou sa malo tiež zavádzať očkovanie v lekárňach, zo začiatku najmä proti chrípke. Rezort zdravotníctva tak chcel zvýšiť zaočkovanosť populácie. Zámer nakoniec z novely vypustili. Ministerstvo to odôvodnilo tým, že navrhnutá novela nezískala na rokovaní vlády dostatočnú podporu. Zámer na zavedenie očkovania v lekárňach by však podľa neho mohli poslanci navrhnúť v parlamente.

lieky, lekáreň, pacient, Slovensko
TASR

Zmeny v RZP

Ako informuje portál Startitup, zmien sa dočká aj rýchla zdravotná pomoc (RZP). Na Slovensko dorazí systém, ktorý v Česku funguje už 30 rokov. Pacienta, ktorý si zavolá „záchranku“, neodvezie automaticky do nemocnice sanitka. Najprv ho (podľa závažnosti stavu) vyšetrí doma posádka RV-systému, ktorú tvorí zdravotnícky záchranár a lekár.

Ak nebude potrebné pacienta prevážať do nemocnice, ostane doma. Lekár bude mať stále možnosť presunúť sa k inému pacientovi. Lekári tak po novom budú schopní ošetriť viac pacientov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje