Sociálne siete so sebou, bohužiaľ, priniesli okrem pokroku aj menej príjemné veci. Tým, že ľudia môžu do svojich profilov pridávať takmer čokoľvek, sa väčšina z nás stala svedkami mnohých príspevkov, ktoré by radšej nikdy nevidela.
Do tejto skupiny by sme mohli určite zaradiť verejné rozchody, keď dvojica svoje problémy rieši cez statusy a fotky. Náš šikovný ilustrátor dal dokopy 6 fáz internetových rozchodov, ktoré si ako všímavý pozorovateľ na svojej nástenke určite zahliadol, pretože sú neprehliadnuteľné.
Fáza 1: nezmyselná hádka
Takýto rozchod začína nedorozumením. Je pravda, že vekom skúsenosti pribúdajú a iba neskôr pochopíš, že veci, za ktoré si sa s partnerom hádal, boli banality. Žiarlivosť je pre mladých gro všetkých hádok. Baby si myslia, že majú doma Adonisa, po ktorom ide každá žena. Že každý úsmev či len pohľad inej ženy je náznak.
Nie, milé dámy, ale aj páni, to že sa niekto na vášho partnera pozrie, neznamená, že ho chce. Ľuďom do dvadsiateho roku života to ešte môžeme tolerovať, ale v neskoršom veku už ide pravdepodobne o akúsi poruchu. V hádke príde aj na osobné nadávky, pričom nikto z dvojice nerieši, že si pred pár dňami vyznávali lásku ako z romantického filmu.
Fáza 2: mazanie spoločných fotiek
V momente po hádke a oznámení rozchodu si páry začnú mazať všetky svoje ťažko nafotené fotografie. Ty sa len prizeráš, ako danej osobe mizne všetkých 1786 fotografií a zostanú tam len dve – fotka spred 6 rokov a fotka jej súrodencov. Ak sa osoby spýtaš, kam zmizli, odpoveď je jasná a zreteľná: „Nechcem pridávať súkromné veci“.
No s ďalším vzťahom môžeš čakať, že sa jej instagram opäť zaplní fotkami a stories. A Zuckerberg bude znova musieť odkupovať servery.
Fáza 3: odstránenie z priateľov
Tento krok nasleduje ihneď po druhom, pretože pocit hnevu umocňuje túžbu konať ihneď. Vôbec ich nezaujíma, že o pár dní znova uvidíme ich statusy o partnerskom vzťahu aktualizované. Vraj si strážia súkromie, ale načo vôbec pridávať verejný status o komplikovanom vzťahu?
Je úplne jasné, že tejto dvojke ide iba o pozornosť. Prípadne o dávku ľútosti od známych a túžba počuť to známe „ty máš na viac“.
Fáza 4: pridávanie motivačných statusov
Všetci sme to zažili. Ľudia, ktorí toho na svojich profiloch veľa nezdieľajú, no v momente, keď niečo pridajú, vieš, že to medzi nimi škrípe. Motivačné, uplakané, ale aj povzbudivé statusy, ktoré nepriamo odkazujú, že sa rozišli.
Človek, ktorý ho pridal, zároveň dúfa, že sa dostane až k bývalému, s ktorým sa rozišiel. Áno, síce si ho vymazal z priateľov, ale verí, že mu na ňom záleží tak, až bude stalkovať a status uvidí.
Fáza 5: pridávanie fotiek s inými ľuďmi
Pre nás pozorujúcich ide len o ďalšiu trápnosť. Zapneš si Instagram, na ktorý práve Nikola pridala fotku s nejakými babami, ako sa bavia na párty. Ty však dobre vieš, že iba včera sa rozišla s Lacom a nikdy predtým nepridala podobnú fotku. Každý deň vidíš aspoň päť stories, ako si užíva život, a tebe je jasné, že sa len snaží zaujať a tajne dúfa, že jej bývalý bude žiarliť.
Fáza 6: Zase!? Omg!
Ach, bože! Povieš si, keď uvidíš, že títo dvaja sú opäť spolu. Všetko by bolo v poriadku, pokiaľ by nezaťažovali všetkých okolo seba svojím nedávnym rozchodom. Vôbec ťa neprekvapuje, ak sa niečo podobné udeje aj o mesiac, si rád, že na sociálnych sieťach existuje možnosť skryť príspevky od daného užívateľa.
Ak si sa v tomto článku našiel, radi by sme ti odkázali, že každý by si mal nechávať podobné súkromné veci len pre seba a svojich najbližších.