Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon
V spolupráci s moonlight
Zdroj: ©Shutterstock

Modré svetlo zo smartfónu a notebooku škodí tvojmu telu. Ako sa pred ním môžeš chrániť?

Vedel si, že modré svetlo z displeja môže zhoršovať spánok a poškodzovať oči?

Smartfóny, tablety, notebooky či televízory sú určite neoddeliteľnou súčasťou aj tvojho života. Obzvlášť, ak tieto zariadenia nepoužívaš len na zábavu, ale aj prácu či štúdium. O tom, že pozeranie do obrazovky škodí zraku, nepochybne aj ty počúvaš na každom rohu. Možno si však kladieš otázku, čím je to vlastne spôsobené. Veď pozeranie do displeja je v podstate to isté, ako keby si sa pozeral von oknom, no nie?  

Nuž, realita je komplikovanejšia. Displej totiž vyžaruje iné farebné spektrum ako slnečné žiarenie. A práve tu sa dostávame k najväčšiemu kameňu úrazu, ktorým je modré svetlo. Práve to je dôvodom, prečo sú displeje škodlivé pre naše zdravie.  

Čo je to modré svetlo?  

Farebné spektrum prirodzeného slnečného svetla sa skladá z viacerých odtieňov. Začína fialovou, ide cez modrú, zelenú, žltú, oranžovú a končí červenou. Jednotlivé farby sa od seba odlišujú vlnovou dĺžkou, ktorá je v prípade modrého svetla na úrovni 380 – 500 nm.  

moonlight

Fialové a modré farby sú na jednom konci farebného spektra a spomedzi všetkých lúčov majú najvyššiu energiu. Práve tá spôsobuje, že dokážu škodiť ľudskému telu.  

Prirodzené slnečné svetlo verzus svetlo z displeja   

Modré svetlo, ktoré vie byť škodlivé pre človeka, sa prirodzene nachádza aj v slnečnom žiarení. Avšak, nie je jeho hlavnou zložkou. Teda, keď sa budeš celý deň pozerať von z okna, nestane sa ti, že kvôli modrému svetlu budeš pociťovať únavu očí alebo iný negatívny vplyv na tvoje telo.   

moonlight

Displeje však vyžarujú takú kombináciu lúčov, v ktorej dominuje práve modré svetlo s vlnovou dĺžkou 455 nm. Ostatné farby sú zastúpené v menšom množstve. Práve preto pozeranie do obrazovky nie je pre ľudské telo prirodzené a dochádza pri ňom k poškodzovaniu zdravia.  

Ako modré svetlo škodí tvojmu telu?  

Najčastejším problémom, s ktorým sa môžeš stretnúť pri dlhom pozeraní do displeja, je takzvané digitálne namáhanie očí. Modré svetlo sa totiž ľahšie rozptyľuje, takže obrázky na displeji sa môžu javiť ako menej kontrastné. Oči sa musia viac namáhať, aby správne zaregistrovali obraz, v dôsledku čoho sa rýchlejšie unavujú. Aj na sebe si si už určite všimol, že keď sa dlho pozeráš do obrazovky, máš suché a podráždené oči.  

Niekedy dokonca môže modré svetlo spôsobiť aj začervenanie oka, bolesť hlavy, prípadne rozmazané a dvojité videnie.  

Nekvalitný spánok 

Vedci prišli na to, že ak je ľudské telo po dlhšiu dobu vystavené vysokým dávkam modrého svetla z displeja, dochádza k potlačeniu vylučovania melatonínu – hormónu spánku. Možno sa aj tebe stáva, že keď večer pred spaním pozeráš do telefónu alebo notebooku, nedá sa ti potom dobre zaspať. A keď už konečne zaspíš, máš nekvalitný spánok a často sa zobúdzaš. Dôvodom sú práve negatívne účinky modrého svetla.  

Poškodenie oka   

Modré svetlo nielenže dráždi a vysušuje oči, ale naviac ich môže aj nenávratne poškodzovať. Niektoré štúdie ukázali, že dokáže negatívne vplývať na zdravie sietnice. Ak ti teda niekto povie, že pozeranie do obrazovky kazí oči, nevymýšľa si. Je to krutá realita.  

Ako sa chrániť pred modrým svetlom z displeja?  

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa môžeš chrániť pred škodlivým modrým svetlom z displeja. Samozrejme, najjednoduchším riešením je obmedziť čas, ktorý tráviš pri obrazovke. To však častokrát nie je možné.  

Pomôcť si vieš aj tým, že nebudeš pozerať do displeja v tmavej miestnosti. Keď si zasvietiš svetlo, znížiš svetelný rozdiel medzi obrazovkou a okolitým prostredím, takže oči budú menej namáhané. Modré svetlo tým však neodfiltruješ a stále bude na teba negatívne pôsobiť. Akurát jeho účinky budú o niečo menej citeľné. Vyskúšať môžeš tiež špeciálny režim displeja, pri ktorom obraz trochu zožltne. Ani ten ale úplne nezabráni vyžarovaniu modrého svetla.  

Najúčinnejším spôsobom, ako vieš chrániť svoje oči pri pozeraní do displeja, je nosenie špeciálnych okuliarov proti modrému svetlu. Aké sú ich výhody?  

Okuliare proti modrému svetlu so šošovkami moonlight 2.0 

Jedinečné okuliare moonlight sú tým najlepším riešením, ako chrániť zrak pred negatívnymi účinkami modrého svetla. Ich najnovšia generácia šošoviek moonlight 2.0 blokuje až 95 % modrého svetla s vlnovou dĺžkou 455 – 500 nm a 100 % UVA/UVB žiarenia s vlnovou dĺžkou do 400 nm.  

Modré svetlo zo smartfónu a notebooku škodí tvojmu telu. Ako sa pred ním môžeš chrániť?
moonlight

Štýlový dizajn a komfortné nosenie  

Okuliare proti modrému svetlu moonlight sú vhodné na každodenné nosenie. Nočné verzie majú o niečo žltšie šošovky, aby čo najefektívnejšie eliminovali modré svetlo v tmavých podmienkach. Naopak, denné sú vybavené takmer priehľadnými šošovkami, takže ich vieš nosiť skutočne kdekoľvek.  

Vyberať si môžeš spomedzi viacerých jedinečných dizajnov a trendy farebných kombinácií. Rám so šošovkami váži len 19 gramov, takže keď si okuliare nasadíš na tvár, po chvíli aj zabudneš, že ich vlastne máš. Konštrukcia je vyrobená z mimoriadne pevného materiálu TR-90, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.  

Menej žltej farby, viac ochrany  

Najnovšia generácia šošoviek moonlight 2.0 má o 54 % vyššiu účinnosť blokovania modrého svetla ako predchádzajúca verzia moonlight 1.0. Vývojárom sa však zároveň podarilo znížiť žltosť skiel.  

moonlight

Vďaka jedinečným moderným technológiám sú okuliare moonlight 16x účinnejšie ako bežné denné okuliare na filtrovanie modrého svetla. Poskytujú tak nekompromisnú ochranu, na ktorú sa môžeš spoľahnúť za každých okolností.   

Výnimočná odolnosť  

Na povrchu šošoviek moonlight 2.0 je nanesená špeciálna priehľadná fólia, ktorá chráni pred škrabancami. Nemusíš sa tak obávať, že už po prvom čistení na nich vzniknú drobné ryhy, v ktorých sa bude lámať svetlo.  

Antireflexná a super-hydrofóbna vrstva  

Šošovky moonlight 2.0 majú antireflexnú povrchovú úpravu, ktorá eliminuje odlesky od obrazovky. To oceníš napríklad vtedy, keď budeš pracovať v noci pri zasvietenej lampe. Prípadne niekde na pláži a na displej ti bude svietiť priame slnečné žiarenie.  

Super-hydrofóbna vrstva zas odpudzuje vodu, prachové čiastočky a obmedzuje zanechávanie šmúh na povrchu šošoviek. Okuliare tak nemusíš často čistiť.  

Vyber si svoje moonlight okuliare aj ty!  

Okuliare moonlight citeľne zlepšia tvoj každodenný život. Budeš sa vďaka nim vedieť dlhšie sústrediť na prácu bez toho, aby ťa trápilo podráždenie očí spojené s bolesťou hlavy a inými negatívnymi prejavmi. Večer si môžeš bez obáv čítať svoju obľúbenú knihu z tabletu, smartfónu či čítačky a nestane sa ti, že modré svetlo zníži vylučovanie melatonínu v tvojom tele a nebudeš vedieť zaspať.  

Jednoducho, jedinečné okuliare moonlight sú štýlovým a zároveň mimoriadne praktickým doplnkom, ktorý nepochybne oceníš aj ty. Dokonca môžu byť aj výborným vianočným darčekom. Tak neváhaj a prezri si ponuku jednotlivých modelov na oficiálnom webe moonlight!  


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.