Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 5.10.2024
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa
Zdroj: ©Shutterstock

Modrý kostol a socha Krista. Ikonické stavby, ktoré nám svet môže závidieť

Aká stavba ti napadne ako prvá, keď sa povie Slovensko?

Slovensko je krajina bohatá na históriu, kultúru, dobrých ľudí a v neposlednom rade na prírodné bohatstvo. V štáte s rozlohou 49 036 km² žije v približne siedmich tisíckach sídiel 5 449 265 obyvateľov. Obývajú dokopy 2 890 samostatne vyčlenených obcí, pričom štatút mesta má 141 z nich.

O tom, čo robí Bratislavu Bratislavou, sme si už čo-to povedali v minulom článku, dnes by sme sa pozreli na to, čo robí Slovensko Slovenskom. Niektoré z našich miest majú hlbšie, iné zase plytšie dejiny, no v mnohých z nich sa v priebehu rokov vytvorili také ikonické stavby, ktoré sa nestali len symbolom samotného mesta, ale celej krajiny.

Pamätník SNP, Banská Bystrica

Pamätník SNP v Banskej Bystrici patrí k najvýznamnejším pamätníkom na Slovensku. Jeho úlohou je, aby sa nikdy nezabudlo na hrôzy 2. svetovej vojny, má vzdať hold a úctu tým Slovákom a Slovenkám, ktorí sa zaslúžili o priebeh povstania v auguste 1944. Pamätník sa nachádza v Banskej Bystrici, ktorá má významné miesto v priebehu tejto dejinnej udalosti.

Architektom pamätníka je Dušan Kuzma, dokončený bol v roku 1969. O tom, čo presne bolo inšpiráciou na vytvorenie tejto stavby, sa vedú diskusie, no je možné sa dočítať, že dve akoby samostatne stojace časti budovy predstavujú dejiny slovenského národa, prepojené sú mostom, ktorý symbolizuje myšlienku SNP ako významného medzníka v živote Slovákov.

krásy Slovenska, budova, stavba, architektúra, Banská Bystrica, Pamätník SNP
TASR – Ján Krošlák

Medzi skulptúrami sa nachádza sieň so symbolickým hrobom neznámeho bojovníka, pri ktorom horí večný oheň. Okrem viacerých pietnych miest, ktoré majú byť okrem spomienky na SNP aj pripomienkou holokaustu na Slovensku, je medzi dvomi kamennými monumentmi pamätníka socha s názvom Obete varujú od sochára Jozefa Jankoviča.

V súčasnosti sa v areáli pamätníka, ako aj v jeho priestoroch nachádza Múzeum SNP, ktoré bolo založené 8. mája 1955. Pamätník a jeho areál vyhlásili v roku 1982 za národnú kultúrnu pamiatku.

Slovenský rozhlas

Budova Slovenského rozhlasu jednoznačné patrí k ikonám slovenskej architektúry. Je to netradične stvárnený koncept pyramídy, ktorý chodia obdivovať nielen slovenskí, ale aj zahraniční architekti a milovníci umenia. Projekt tejto stavby vznikol v roku 1967, no postaviť sa ju podarilo až v roku 1983. Vyznávači architektonického umenia aj znalci histórie považujú túto stavbu za symbol slovenskej socialistickej architektúry.

Jej netradičná kompozícia je zámerná. Architekti tejto budovy, Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling, nechceli, aby v Bratislave vyrástla ďalšia nezaujímavá budova. Hľadali preto niečo špecifické a rozhodli sa pre konštrukciu v tvare obrátenej pyramídy. Vďaka tomu vzniklo niečo, čo sa pre Slovensko stalo signifikantným.

krásy Slovenska, budova, stavba, architektúra, Bratislava, rozhlas
TASR – Michal Svítok

Dóm sv. Alžbety, Košice

Slovensko sa môže pýšiť viacerými významnými katedrálami, kostolmi, svätyňami, synagógami či kaplnkami. Najväčším kostolom na Slovensku je práve Dóm svätej Alžbety týčiaci sa na Hlavnej ulici v Košiciach. Ide o gotický chrám, ktorý sa okrem svojej veľkej rozlohy pýši aj titulom najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Dóm má vonkajšiu dĺžku 60 m, jeho šírka je 36 m.

Určite si prečítaj:

Viktoriánska tradícia, z ktorej mrazí. Prečo sa ľudia v minulosti fotili s mŕtvymi?

Katedrálny chrám Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy začali stavať na konci 14. storočia a dokončili ho približne v roku 1508. S jeho výstavbou sa spájajú viaceré zaujímavosti. Napríklad, na jednotlivých tehlách si môžeš všimnúť rôzne značky. Je to preto, že na základe nich zamestnávateľ vyhodnotil, koľko práce majstri vykonali, a dal im za to patričnú odmenu.

krásy Slovenska, budova, stavba, architektúra, Košice, Dóm sv. Alžbety
Shutterstock

Zaujímavá je aj legenda, ktorá sa spája s hlavným staviteľom chrámu, majstrom Štefanom. Bol to síce pracovitý muž, no chýbalo mu šťastie v osobnom živote. Oženil sa so ženou, ktorá nemala problém s alkoholom, ale bez neho. Aby sa jej pomstil za trpké spoločné chvíle, nechal jeden z chrličov na katedrále vytvoriť podľa jej vzoru.

Modrý kostolík, Bratislava

Aj keď mnohí obyvatelia Slovenska poznajú túto stavbu ako Modrý kostolík, jej oficiálny názov je Kostol svätej Alžbety. Ide o secesnú sakrálnu stavbu, ktorá sa nachádza v centre hlavného mesta. Podobne ako katedrála v Košiciach, aj tento malý kostolík je zasvätený Alžbete Uhorskej. Podľa projektu maďarského architekta Ödöna Lechnera ho postavili za 4 roky (1909 – 1913).

Najzaujímavejšou črtou kostolíka ja farba jeho fasády – modrá. Okrem toho sú pre kostolík typické aj mäkké hranice jednotlivých tvarov a častí. Na hlavnej fasáde je talianska mozaika sv. Alžbety a aj na hlavnom oltárnom obraze dominuje mozaika so sv. Alžbetou držiacou v náručí ruže. Pôvodná farba kostolíka mala byť sivá, doplnená žltými prvkami.

Ani miesto, kde momentálne kostol stojí, nie je pôvodné. Architekt stavby si chcel totiž miesto vybrať sám, aby vyhovovalo jeho plánu. Chcel, aby mal kostol dva vchody otočené inak, ako mali tradičné svätostánky.

Bolo to preto, aby žiaci z gymnázia, do komplexu ktorého kostolík patril, mohli plynule vchádzať do budovy. Modrý kostolík v Bratislave je výnimočnosťou svetového formátu, o čom svedčí aj skutočnosť, že sa vo svojej zmenšenine nachádza aj v bruselskej Mini-Europe.

krásy Slovenska, budova, stavba, architektúra, Bratislava, Modrý kostolík
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.