Otázkou, či by sa mohli opakovať hrôzy nacizmu a holokaustu, sa zaoberalo viacero historikov a sociálnych psychológov. Známy je napríklad Milgramov experiment, ktorý ukázal, že veľa ľudí je schopných konať proti svojmu svedomiu, pokiaľ to dostanú ako priamy príkaz.
Mohol by však opäť zvíťaziť nacizmus či fašizmus? Optimista by zrejme povedal, že nie, keďže ľudia sa predsa len poučili. Lenže… je to naozaj tak? Menej známy, ale zaujímavý experiment, ktorý sa odohral v roku 1967 na strednej škole Cubberley High School v kalifornskom meste Palo Alto, nám poskytuje pomerne zlovestný obraz.
Experiment začína
Tvorcom celého experimentu bol vtedy 25-ročný učiteľ dejepisu Ron Jones. Ten sa medzi študentmi tešil veľkej obľube, dokázal si ich podmaniť svojou charizmou, neformálnym vystupovaním a nekonvenčným prístup k výuke. Aj veľmi suchopárne témy vedel podať tak, že ich študenti so záujmom hltali. Navyše mal veľký zmysel pre humor a študenti si ho nemohli vynachváliť. Patril k ich najobľúbenejším učiteľom.
Počas prvého aprílového týždňa roku 1967 mal Jones svojim 15-ročným študentom prednášať o nacizme a holokauste. Od jedného z nich dostal otázku, ako je možné, že niečo také obyčajní ľudia dopustili. Ako mohli zatvárať oči pred masovým vraždením nevinných ľudí v koncentrákoch?
Jones sa rozhodol odpovedať netradične, a to formou experimentu, ktorý mal pôvodne trvať len jeden deň. Samého seba pasoval za diktátora a v triede zaviedol prísne pravidlá. Dôležitá bola disciplína. Študenti museli sedieť presne podľa príkazov, a keď ich Jones vyvolal, mali vstať, na otázku odpovedať maximálne tromi slovami a zakončiť ju slovami: „Pán Jones“.
Vytvoril aj motto: „Sila skrz disciplínu, sila skrz komunitu, sila skrz akciu“, ktoré napísal kriedou na tabuľu, aby ho mali študenti neustále na očiach. Triedu tento nápad nadchol a brali ho ako dobrú zábavu, ktorá mala na míle ďaleko od nudy, ktorú na školských hodinách zažívali.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa študentské hnutie rozrástlo z 30 členov na 200
- Kedy sa začal experiment vymykať spod kontroly
- Čo sa stalo po jeho skončení
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom