Mohol by sa holokaust znovu opakovať? Mnoho ľudí si túto otázku po skončení druhej svetovej vojny kládlo a veľa z nich odpovedalo ráznym „Nie!“ Podobné šialenstvo, po ktorom ostali milióny mŕtvych, sa už jednoducho opakovať nemôže. Ľudia sa poučili. Je to ale naozaj pravda? Táto otázka v 60. rokoch zamestnávala aj sociálneho psychológa Stanleyho Milgrama.
Ten si pri sledovaní procesu s esesákom a jedným z hlavných strojcov holokaustu Adolfom Eichmannom v Jeruzaleme, ale aj pri štúdiu procesov s inými nacistickými pohlavármi, všimol, že ich „obhajoba“ je stále rovnaká: „Len som poslúchal príkazy nadriadených.“
Súdení nacisti sa odvolávali na to, že by vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti nikdy nespáchali, ak by na to nedostali priamy príkaz. Vlastnú vinu pritom odmietali.
To Milgrama inšpirovalo k experimentu Štúdia podriadenia sa autorite, ktorý je dnes známejší ako Milgramov experiment.
Experiment začína
Pointou celého experimentu, ktorý sa začal v júli 1961, bolo zistiť, ako ďaleko je človek ochotný zájsť vo svojej poslušnosti autorite a robiť niečo, čo je v rozpore s jeho svedomím. Účastníkov experimentu Milgram zohnal prostredníctvom novinového inzerátu, pričom im sľúbil aj finančnú odmenu.
Medzi vybranými uchádzačmi boli ľudia rôzneho veku (od 20 do 50 rokov) a rôzneho stupňa vzdelania. Povedali im, že experiment sa týka učenia a problematiky trestu za učenie.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako prebiehal experiment s elektrickými šokmi
- Keď ľudia dosiahli stupeň 300 voltov, muž vo vedľajšej miestnosti búchal na stenu a prosil o ukončenie experimentu
- Mrazivé výsledky, ktoré so sebou priniesol pokus
- Experiment sa stal témou mnohých diskusií, ale aj kritizovania
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom