Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk
Zdroj: ©Shutterstock

Mohol si ísť metrom na poslednú verejnú popravu v Londýne? Je neuveriteľné, že tieto historické udalosti sa stali súčasne

Posledná poprava gilotínou vo Francúzsku sa uskutočnila v roku premiéry prvých Star Wars.

Sú niektoré udalosti v histórii ľudstva, o ktorých by ste nikdy nehádali, že sa stali v rovnakom čase?

NASA skúmala vesmír v čase, keď sa vedci zhodli na doskovej tektonike (1965)

Treba povedať, že Alfred Wegener prvýkrát navrhol svoju teóriu kontinentálneho driftu v roku 1912. Vedecká komunita ho však vysmiala. Až publikácia dvoch prác, jednej v roku 1965 a druhej v roku 1967, sa pričinila o to, že bola vo vedeckej komunite akceptovaná. V tom istom čase NASA ukončila svoj program Gemini. Ten nielen vypustil plavidlá do vesmíru, ale pomohol pripraviť pôdu pre misie Apollo. A tie viedli k pristátiu ľudí na Mesiaci.

Tento program sa skončil v roku 1966. To znamená, že vedci skúmali vesmír skôr, ako sme sa dohodli na tom, čo sa nám deje pod nohami.

Osrstené mamuty boli stále nažive, keď Egypťania stavali pyramídy (2660 pred Kristom)

Doba ľadová mala niekoľko lokálnych pokračovaní. Malá populácia mamutov žila na ostrove Wrangel pri pobreží východnej Sibíri. A žili tu približne do roku 1650 pred Kristom. Najstaršia z takzvaných „veľkých pyramíd“ v Egypte bola postavená v rokoch 2667 až 2648 pred Kristom. To znamená, že mamuty boli živé a zdravé v okamihu, keď sa stavali veľké pyramídy.

Mohli ste ísť londýnskym metrom na poslednú verejnú popravu (1868)

Posledná verejná poprava obesením v Spojenom kráľovstve sa uskutočnilo 26. mája 1868. Obvinený Michael Barrett bol popravený pred davom dvetisíc ľudí.

Stanica londýnskeho metra Barbican bola postavená v roku 1865 (ako Aldersgate Street). A podľa Google je to len 10 minút chôdze od väznice Newgate. To znamená, že bolo celkom možné, že Londýnčania cestovali metrom, aby sa pozreli na verejnú popravu.

Shutterstock

Väzni do Osvienčimu dorazili len pár dní po založení McDonald’s (1940)

Bratia Richard a Maurice McDonaldovci otvorili prvú reštauráciu McDonald’s 15. mája 1940 v San Bernardine v Kalifornii. Len o päť dní neskôr dorazili do koncentračného tábora Osvienčim prví väzni.

Osmanská ríša existovala, keď Chicago Cubs vyhrali svetovú sériu (1908)

Bejzbalový tím Chicago Cubs vyhral Svetovú sériu v roku 1908. To je 10 rokov pred porážkou Osmanov v prvej svetovej vojne a 14 rokov pred rozpadom Osmanskej ríše. To znamená, že toto veľké víťazstvo „Cubs“ je staršie ako Turecko.

Šarmantná retro romantika, ktorá nie je hlúpa. Čo recenzenti chvália na novinke Zober ma na Mesiac?

Odporúčame prečítať:

Šarmantná retro romantika, ktorá nie je hlúpa. Čo recenzenti chvália na novinke Zober ma na Mesiac?

Nintendo bolo založené, keď vraždil Jack Rozparovač (1889)

Japonský herný gigant Nintendo bol založený 23. septembra 1889. Pôvodne produkoval ručne vyrábané hracie karty s názvom hanafuda. Spoločnosť stojaca za Mariom a Donkey Kongom bola v založená v čase, keď žil legendárny londýnsky sériový vrah Jack Rozparovač. Všetky vraždy, ktoré dnes pripisujeme vrahovi, boli spáchané v roku 1888.

Ale v septembri 1889 si Londýnčania mysleli, že Jack stále vraždí. Bol totiž podozrivý z vraždy neidentifikovanej ženy. Tá bola nazvaná ako „The Pinchin Street Torso“. Pretože všetko, čo našli, bolo iba jej torzo. Toto všetko sa stalo len pár týždňov pred založením Nintenda.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.