Star Wars vyšli v tom istom roku, ako bola vykonaná posledná poprava gilotínou vo Francúzsku (1977)
Hamida „Pimp Killer“ Djandoubi bol sťatý gilotínou vo Francúzsku 10. septembra 1977. Bolo to za mučenie a vraždu 21-ročnej ženy. Bolo to naposledy, čo Francúzsko niekoho popravilo akoukoľvek metódou popravy. François Mitterrand túto prax zrušil v roku 1981.
To znamená, že v roku, keď bola človeku sťatá hlava vo Francúzsku, sa deti na celom svete postavili do radu, aby videli Hviezdne vojny. Tie mali premiéru v USA 25. mája 1977 a vo Veľkej Británii 27. decembra 1977.
Švajčiarky dostali právo hlasovať v tom istom roku, keď si USA priniesli vozidlo na Mesiac (1971)
Ženy vo Švajčiarsku nemohli voliť až do roku 1971. Švajčiarsko totiž vyžaduje národné referendum na zmenu ústavy. A jediní ľudia, ktorí v tom čase mohli hlasovať v týchto referendách, boli muži. Je to 65 rokov po tom, čo sa Fínsko stalo prvou európskou krajinou, ktorá priznala ženám volebné právo. A 51 rokov po tom, čo sa tak stalo v Amerike. V roku 1971 boli USA na Mesiaci a viezli sa na „mesačnej bugine“.
Je to šokujúco neskoro, ak vezmeme do úvahy štatút Švajčiarska v 21. storočí ako progresívnej krajiny zázrakov.
Microsoft bol založený, keď bolo Španielsko stále fašistickou diktatúrou (1975)
Keď v apríli 1975 Paul Allen a Bill Gates založili Microsoft, Španielsku stále vládol fašistický diktátor Francisco Franco. Ten predsedal režimu štátneho teroru a národného vymývania mozgov prostredníctvom kontrolovaných médií a štátneho vzdelávacieho systému.
Na rozdiel od Nemecka alebo Talianska neprešlo Španielsko po druhej svetovej vojne „denacifikačným procesom“. To znamená, že fašistická politika vládla až do obdobia prvých domácich počítačov.
Orville Wright bol stále nažive, keď boli bombardované Hirošima a Nagasaki (1945)
Orville Wright a jeho brat Wilbur sú všeobecne považovaní za vynálezcov lietadla. Pre mnohých je šokujúce, že Orville bol nažive, keď boli lietadlá použité na zhadzovanie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki v roku 1945. Wilbur zomrel na brušný týfus v roku 1912. Ale Orville žil dosť dlho na to, aby poskytol rozhovor, v ktorom vyjadril svoj smútok nad zničením spôsobeným bombardérmi 2. svetovej vojny.
Extáza bola vynájdená v tom istom roku, ako sa potopil Titanic (1912)
V roku, keď sa Titanic potopil, vedci v Nemecku prvýkrát syntetizovali MDMA (3-4 metyléndioxymetamfetamín) známejší ako extáza. Možností na jej použitie bolo mnoho. Látka bola primárne vyvíjaná ako prostriedok na potlačenie chuti do jedla. Spoločnosť Merck si ho patentovala nasledujúci rok, ale rozhodla sa ho neuviesť na trh.
Oxfordská univerzita existovala stovky rokov pred založením Aztéckej ríše (1428)
Historici považujú rok 1428 za prvý rok Aztéckej ríše. Tá vládla Mexickému údoliu až do roku 1521. Oxfordská univerzita v Anglicku, verte tomu alebo nie, je v skutočnosti o stovky rokov staršia ako Aztékovia. Podľa webovej stránky Oxfordu tu existovalo vyučovanie v určitej forme v roku 1096. A rýchlo sa rozvíjalo od roku 1167, keď Henrich II. zakázal anglickým študentom navštevovať Parížsku univerzitu.