Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Pri názve Motorola si každý spomenie na niekoľko parádnych telefónov, medzi ktorými sa vyníma legendárna séria RAZR. Odvtedy síce ubehlo mnoho rokov, no Motorola vo svojich smartfónoch stále spája špičkovú technológiu a moderný štýl. Medzi najnovší prírastok do rodiny patrí superštíhly model Edge 20 s OLED displejom, ktorý sa môže rovnať absolútnej špičke na trhu. No začnime pekne poporiadku…

Motorola

Ako vyzerala dlhá cesta, ktorú americká firma prešla, kým sa dostala k výrobe mobilov? Všetko sa to začalo v roku 1928 v Chicagu, keď bratia Paul a Joseph Galvinovci založili firmu Galvin Manufacturing Corporation.

Prvé úspechy

Väčšina výrobkov v prvých desaťročiach spoločnosti mala nejaký súvis s rádiovou technológiou. Najúspešnejším produktom v začiatkoch firmy bolo lacné autorádio, ktoré dostalo názov Motorola a svojho výrobcu zviditeľnilo medzi masami bežných Američanov.

Motorola mala v povojnových rokoch veľmi pestré portfólio a vyrábala všetko od rádií, hudobných prehrávačov až po televízory. Čo viac – Motorola sa dostala až do vesmíru, čím sa určite nemôže pochváliť každá značka!

Profimedia

Cesta na Mesiac

Spoločnosť nadviazala spoluprácu s vesmírnou agentúrou NASA a stala sa dodávateľom komunikačných zariadení pre kozmické lety. Motorola vybavila technikou bezpilotné misie Mariner a neskôr aj lety Gemini a Apollo s ľudskou posádkou. Nezabudnuteľné slová „malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo“, ktoré Neil Armstrong utrúsil po pristátí na Mesiaci, mohli pozemšťania počuť vďaka transpondéru od Motoroly.

Profimedia

Vynález, ktorý zmenil svet

Dobytie Mesiaca nebol jediný historický úspech, pri ktorom Motorola stála. Už o pár rokov neskôr dosiahla pokrok, ktorý výrazne poznačil každodenný život väčšiny obyvateľov planéty. Vynálezca Martin Cooper v službách Motoroly predstavil v roku 1973 prvý ručný mobilný telefón. Sivá tehla vážila viac než jeden kilogram, nabíjala sa desať hodín a umožňovala volať pol hodiny. Na dnešnú dobu smiešne parametre, no v 70. rokoch išlo o technologický zázrak.

Profimedia

Cooper novinku otestoval priamo medzi zvedavými ľuďmi v uliciach New Yorku. Kto bol adresátom prvého hovoru, uskutočneného z mobilného telefónu? Vynálezca počas svojej prechádzky Manhattanom skontaktoval Bell Laboratories – najväčšieho konkurenta Motoroly v súboji o prvý mobilný telefón – a oznámil im svoje víťazstvo. Veľmi silný flex!

Profimedia

Model Motorola DynaTAC 8000X, predstavený v roku 1983, bol prvý komerčne dostupný ručný mobilný telefón. Kým v 80. rokoch boli mobily doménou politikov, biznismenov a celebrít, už o dve desaťročia neskôr sme ich mohli vidieť aj v rukách malých detí. Asi každý z nás už prišiel do kontaktu s mobilmi od Motoroly, ktoré rozhodne mali dosť ďaleko od kilových tehál.

Ako dobre poznáš klasické a nové modely telefónov Motorola? Prever si svoje vedomosti v kvíze!

 1. 1 Kedysi považovaný za najcoolovejší telefón na svete. Ako sa volal?

  Motorola
  1. RAZR V3
  2. BRAZR 69
  3. SHARPIE 2
  Správne!
  Nesprávne!
 2. 2 Svojho času nadupaná vysúvačka z roku 2008. Ako sa volala?

  Motorola
  1. ZNSU
  2. SU120
  3. ZN200
  Správne!
  Nesprávne!
 3. 3 Drobný, lacný a jednoduchý model z roku 2003. Ako sa volal?

  Motorola
  1. C166
  2. C200
  3. D200
  Správne!
  Nesprávne!
 4. 4 Ktorý model Motoroly je aktuálne ten najtenší?

  Motorola
  1. g 20
  2. edge 20
  3. e 20
  Správne!
  Nesprávne!
 5. 5 Sympatická vyklápačka z roku 2002. Ako sa volala?

  Motorola
  1. T720
  2. T800
  3. T1100
  Správne!
  Nesprávne!
 6. 6 Vyklápací model s krivkami zvykli ľudia prezývať mušľou. Ako sa volal?

  Motorola
  1. Sun-1
  2. Pebl
  3. Handl
  Správne!
  Nesprávne!
 7. 7 Atypický mobil s otáčajúcou sa prednou časťou. Ako sa volal?

  Motorola
  1. TT70
  2. BT70
  3. V70
  Správne!
  Nesprávne!
 8. 8 Akým rozlíšením fotoaparátu sa môže pochváliť Edge 20?

  Motorola
  1. 58 MPx
  2. 88 MPx
  3. 108 MPx
  Správne!
  Nesprávne!

Motorola letela na Mesiac a vynašla prvý mobil. Ako dobre poznáš históriu tejto značky?

Created on
 1. Quiz result
  You scored
  Správne!
  Share Your Result
 2. Quiz result

  You scored
  Správne!
  Share Your Result

Príbeh Motoroly sa nekončí a na trh v týchto dňoch prichádzajú nové modely, ktoré určite majú svetu čo povedať!

Novinky z dielne Motoroly

Moto g60 ponúka skvelú výbavu za výhodnú cenu. Tento dostupný telefón sa môže pochváliť 4G konektivitou, operačným systémom Android 11 a 108 Mpix fotoaparátom. O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 732G a 6 GB pamäte RAM. Za zmienku určite stojí silná 6000 mAh batéria, ktorá umožňuje telefón používať až 54 hodín na jedno nabitie. Rýchle doplnenie šťavy zaručí 20W TurboPower adaptér – s ním je možné len za pár minút nabiť telefón tak, aby dokázal vydržať v akcii niekoľko hodín.

Motorola

Pokročilejší model Motorola Edge 20 toho ponúka ešte viac! Jeho kvalitný OLED displej s miliardou farieb a obnovovacou frekvenciou 144 Hz patrí medzi špičku na trhu. Vďaka nemu všetky videá vyzerajú farebnejšie a plynulejšie, ako sme boli doteraz u telefónov zvyknutí. O neuveriteľný výkon sa postará procesor Qualcomm® Snapdragon™ 778G a 8 GB pamäte RAM.

Fotovýbava v ničom nezaostáva a k dispozícii je 108 Mpix snímač, 16 Mpx ultraširokouhlý objektív (zorný uhol 119 stupňov), 30-násobné priblíženie Super Zoom a 32 Mpix predná kamera. Aj pri úctyhodných parametroch si Edge 20 zachováva drobné rozmery a ide o jeden z najtenších 5G telefónov, ktorý je hrubý len 6,99 mm a váži len 163 gramov.

Motorola

Oba tieto telefóny sú od 8.11. dostupné ešte v oveľa atraktívnejšej cene.

Tento obsah vznikol v spolupráci s MOTOROLA


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť