Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Motorová píla alebo radšej bowlingová guľa? Zvláštne a bizarné herné ovládače

Snahy o inováciu v oblasti herných periférií zvyknú dopadnúť všelijako...


Evolúcia herných ovládačov sa nenesie len v duchu neustáleho pokroku, ale obsahuje aj mnohé slepé vetvy v podobe neúspešných nápadov. Nie vždy sa všetko podarí. Občas sa zas vývojári rozhodnú prísť s netradičným zariadením, ktoré síce nie je veľmi dobrým ovládačom, ale aspoň je s ním kopec srandy.

Vďaka tomu herná história nemá núdzu o bizarné herné periférie. Tu je niekoľko z nich:

Phantasy Star Online GameCube Controller

Klávesnica alebo gamepad? Túto otázku si kladie veľa hráčov. Spoločnosť Sammy ponúkla kompromis, pripomínajúci vtip vyrobený vo Photoshope. K hre Phantasy Star Online, ktorá patrí medzi prvé konzolové online RPG, vyrobila špeciálny ovládač, ktorý je spojením gamepadu a klávesnice.

Z technického hľadiska naozaj ide akoby o rozrezaný štandardný ovládač konzoly GameCube, do ktorého „vrazili“ klávesnicu. Určite nejde o veľmi ergonomický kúsok a hranie s takýmto obrovským kusom plastu rozhodne nepatrí k príjemným zážitkom.

The ASCII Keyboard Controller for the Nintendo GameCube for Phantasy Star Online: Episode I & II (2002)

Posted by Adafruit Industries on Monday, February 28, 2022

Wii Bowling Ball

Keď v roku 2006 Nintendo uviedlo na trh konzolu Wii, spôsobilo hotovú mániu. Vďaka jednoducho pochopiteľnému pohybovému ovládaniu sa Wii podarilo osloviť aj ľudí, ktorí nepatrili k štandardným hráčom a konzola sa stala obrovským komerčným úspechom.

K najpopulárnejším hrám na Wii rozhodne patrí kolekcia športových hier Wii Sports. Bowling sa dokonca dočkal vlastnej periférie v podobe bowlingovej gule, ktorá mala zážitok z hry spraviť ešte autentickejším. Ide však o dosť biedny nápad – tento ovládač totiž nepridáva žiadnu novú funkcionalitu a ide o štandardný „nunchack“ ovládač, ktorý má akurát tvar gule. Zbytočne vyhodené peniaze.

Nintendo Power Glove

Už mnoho rokov pred príchodom Wii Japonci experimentovali s pohybovým ovládaním. V roku 1989 Nintendo uviedlo na trh ovládač Power Glove pre konzolu NES. Išlo o futuristicky vyzerajúcu rukavicu, ktorá na sebe mala pripevnený klasický NES ovládač, snímač pohybu a niekoľko ďalších tlačidiel.

Power Glove sa nedá považovať za úspech z dvoch dôvodov: zariadenie bolo veľmi nepresné a len málo hier podporovalo pohybové ovládanie. Napriek tomu sa predalo asi milión kusov a zásluhu na tom má určite aj táto supercool cyberpunková reklama.

Konami LaserScope

Jednou z populárnych kategórií herných periférií boli tzv. „light guns“, teda pištole, ktoré dokázali sledovať, na ktorý bod obrazovky hráč mieri. Dnes sa hry, ktoré využívajú tento spôsob ovládania, obmedzili takmer len na automaty v nákupných strediskách a herniach.

Konami sa v tomto segmente snažilo vyniknúť tým, že vyrobí pištoľ, ktorá nebude pištoľou, ale helmou. Headset LaserScope umožňoval hráčovi zamieriť na cieľ tým, že sa naň pozrel a paľbu spustil skríknutím „fire!“ (ten mikrofón nie je len na ozdobu). Hranie s LaserScopeom muselo byť veľmi vyčerpávajúce pre hráča a aj pre všetky osoby, ktoré sa spolu s ním nachádzali v domácnosti.

Mohlo by ťa zaujímať:

Xbox predstavil huňaté ovládače z limitovanej edície s motívom Sonica

Donkey Konga Bongos

K rytmickej hre Donkey Konga na konzolu GameCube bol určený špeciálny ovládač v podobe bongo bubnov. Nie je to nič zvláštne, hudobné hry bežne sprevádzajú ovládače v tvare hudobných nástrojov ako gitary, bubny či dídžejské pulty.

Donkey Kong bongo je však výnimočné vďaka povesti, akú si medzi hráčmi získalo. Modifikované bongá si obľúbili milovníci výziev, ktorí s nimi ovládajú tituly veľmi vzdialené pôvodnému určeniu – plošinovky, bojovky, RPG-čka… Takto to vyzerá, keď niekto hrá na bongu Dark Souls.

Boong-Ga Boong-Ga 

Niektoré veci potrebujú kultúrny kontext. Boong-Ga Boong-Ga je kórejská automatová hra, ktorá simuluje kančo – tradičný japonský žartík, pri ktorom niekto druhého človeka nečakane pichne prstami do oblasti zadku. Mnohí kančo poznáme vďaka seriálu Naruto a Kakašimu, ktorý bol jeho veľkým fanúšikom.

Na kančo potrebuje človek prst a zadnicu. To je nevyhnutný základ. Tvorcovia Boong-Ga Boong-Ga si toho boli plne vedomí a automat preto okrem skrine pozostáva z modelu ľudskej zadnice a ovládača v tvare prstov. Hra dokonca dokáže oceniť veľmi úspešných hráčov a vypľuje im trofej v podobe plastového hovienka.

Resident Evil 4 Chainsaw Controller

Krvavá motorová píla nesmie chýbať v žiadnom zozname nezvyčajných herných ovládačov. Na trhu sa objavila v roku 2005 a primárne bola určená na hranie hororovej klasiky Resident Evil 4. GameCube dostala žltú verziu, Playstation 2 zasa červenú.

Aj tento ovládač patrí do skupiny periférií, ktoré neprinášajú žiadne nové funkcie a z praktického hľadiska ide len o štandardný ovládač v novom kabáte. Táto bizarnosť sa však stala skvelým zberateľským kúskom a obľúbencom milovníkov rarít.

Novint Falcon PC Controller

Na rozdiel od mnohých ďalších ovládačov v tomto zozname je Falcon niečím, čo v sebe naozaj zahŕňa množstvo technických inovácií a zaujímavých riešení, ktoré by mohli zmeniť spôsob, ako sme zvyknutí hrať hry. Názov Falcon bol zvolený preto, že sokol je prirodzený predátor myší. Toto zariadenie malo pri hraní nahradiť myš.

Zrejme sa tak nestalo, lebo o Falcone, ktorý sa objavil na trhu v roku 2007, počulo len málo ľudí. Hráč týmto ovládačom môže pohybovať v troch rozmeroch a zabudované motory poskytujú spätnú väzbu, odrážajúcu kopanie zbrane pri paľbe aj jej hmotnosť. Ako sa s Falconom hrajú hry, je najlepšie pochopiteľné vďaka videu.

Ľudia, ktorým vypršala dohoda o mlčanlivosti, prezrádzajú svoje pracovné tajomstvá

Odporúčame prečítať:

Ľudia, ktorým vypršala dohoda o mlčanlivosti, prezrádzajú svoje pracovné tajomstvá

Palmtop Controller

Je tu niekto, kto má rád tanečné hry, ale nerád tancuje? Zrejme pre takúto cieľovku bol vytvorený ovládač Palmtop Controller. Prakticky ide o tanečnú podložku určenú pre hry ako Dance Dance Revolution, avšak zmenšenú a určenú na ovládanie prstami.

Áno, je možné si predstaviť scenár, že niekto si jednoducho chce trénovať reflexy bez toho, aby musel skákať po podložke. Stále však ide o niečo, čo človek nemá dôvod robiť, a nie je celkom jasné, aký praktický zmysel má takéto zariadenie…

Nintendo Hands Free Controller

Hráči s telesným postihnutím sú skupinou, ktorá je často prehliadaná. Väčšinou sú odkázaní na podomácke modifikácie periférií, ktoré sú jediným spôsobom, ako si zahrať hry. Skvelý ovládač pre hráčov s obmedzenými možnosťami pohybu predstavil Microsoft.

Nintendo už v roku 1989 prišlo so zariadením, ktoré umožňovalo ovládať konzolu NES bez použitia rúk. Pohyb sánky ovládal šípky a akčné tlačidlá A a B boli vyriešené originálnym spôsobom – hráč mal v ústach slamku, do ktorej buď fúkal, alebo ťahal vzduch dnu. Dnes ide o nesmierne vzácny zberateľský kúsok.Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť