4. Lietajúci tanier ako nádoba na koláč
Príbeh lietajúceho taniera sa začal písať v roku 1871, keď si William Frisbie v meste Bridgeport v americkom Connecticute otvoril pekáreň Frisbie Pie Company. Jeho koláče zbožňovali najmä študenti, ktorí sa po dojedení ohadzovali prázdnymi nádobami, zatiaľ čo po sebe pokrikovali: „Frisbie!“
O osemdesiat rokov neskôr Walter Frederick Morrison a jeho partner Warren Franscioni začali vyrábať podobné nádoby, no tentokrát z plastu a za úplne iným účelom. Vynálezu, ktorý vďaka novému materiálu doletel podstatne ďalej, dali meno Flying Saucer.
Keď sa Franscioni od projektu dištancoval, Morrison tanier ešte vylepšil a ako nový Pluto Platter ho predal spoločnosti Wham-O. Tej sa názov nepáčil. Očividne sa snažil zviesť na momentálnom ošiali okolo mimozemských civilizácií, a to spoločnosť, ktorá dala svetu hračiek ikonické stálice ako Hula-Hoop či Water Wiggle, rozhodne nepotrebovala. Vrátili sa teda k pôvodnému názvu Frisbie, z ktorého sa preklepom stalo dnes už celosvetovo známe Frisbee.
5. Bežecký pás ako trest pre väzňov
Kto kedy potil krv na bežiacom páse, si určite neodpustil myšlienku, že toto musí byť moderná obdoba nejakého nástroja stredovekého mučenia. Inak to skrátka nejde. No hoci to nie je pravda, nie je to ani úplná blbosť.
Prvý bežecký pás predstavil svetu v roku 1818 stavebný inžinier William Cubitt, ktorý pochádzal z rodiny mlynárov. A bol to práve mlyn, ktorý do značnej miery jeho vynález inšpiroval. Vyzeral totiž veľmi podobne. Jeden zo strojov sa uchytil aj v londýnskej väznici Brixton a jeho úlohou bolo dohnať trestancov neželanou fyzickou aktivitou k sebareflexii. Jeden „bežecký pás“ dokázal zamestnať až 24 väzňov naraz a ako tak na ňom cvičili, ešte aj mleli zrno a pumpovali vodu. Šikovné, nie?