Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

MOV oficiálne udelil americkej prekážkarke Demusovej zlatú medailu z OH 2012 v Londýne

Stalo sa to po diskvalifikácii Rusky Natalje Anťuchovej pre doping.


Americká prekážkarka Lashinda Demusová sa sedem rokov po ukončení aktívnej kariéry dočkala titulu olympijskej víťazky v behu na 400 metrov prekážok na OH 2012 v Londýne, ktorý získala dodatočne po diskvalifikácii Rusky Natalje Anťuchovej pre doping. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) až vo štvrtok oficiálne priznal zlatú medailu 40-ročnej majsterke sveta z roku 2011, ktorá nesúťaží od roku 2016.

Jednotka pre integritu atletiky (AIU) v decembri potvrdila Anťuchovej zákaz činnosti na štyri roky za účasť na štátom riadenom dopingovom programe v Rusku. Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne vlani rozhodol o odobraní jej výsledkov z rokov 2013 až 2015. Športovkyňa sa mohla odvolať aj voči najnovšiemu trestu od AIU, ale neurobila tak. Anťuchová tiež prišla o výsledky z obdobia 15. júla 2012 až 29. júna 2013 na základe nešpecifikovaných dôkazov z moskovského laboratória, ktoré s podporou štátu dlhé roky manipulovalo so vzorkami ruských športovcov.

Profimedia

Predstaviteľom MOV trvalo päť mesiacov upraviť medailovú bilanciu vo svojej databáze a nanovo prideliť cenné kovy. Po viac ako desiatich rokoch dodatočne získala titul olympijskej víťazky Demusová, Češka Zuzana Hejnová sa posunula na striebornú a Jamajčanka Kaliese Spencerová na bronzovú pozíciu.

Demusová dobehla 8. augusta 2012 v spomenutých pretekoch o 7 stotín sekundy za Ruskou, tá si s časom 52,70 s zlepšila osobné maximum o 0,22 s. „Nebojím sa povedať, že v tomto prípade si zaslúžim titul, medailu, uznanie aj kompenzáciu,“ uviedla Američanka po prvotnom oznámení o zmene výsledkov z októbra 2022. Aj keď sa napokon stala olympijskou šampiónkou, v záverečných štyroch rokoch jej kariéry nemohla ťažiť z výhod, ktoré by jej tento titul priniesol.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje