Môže byť čierny humor znakom vyššej inteligencie?

Austrálsky internetový portál pre popularizáciu vedy Science Alert zverejnil informácie o najnovšej vedeckej štúdii, ktorá predkladá prekvapujúce informácie o tom, ako si ľudia vysvetľujú a interpretujú vtipy z kategórie tzv. „čierneho humoru“.


Vyššie IQ, podľa najnovších výskumov, síce ešte nezaručuje, že budete bodovať vo všetkých vedomostných súťažiach, ale je evidentné, že ľudia, ktorí majú zmysel pre čierny humor, boli v testoch vyhodnotení ako tí, ktorí vykazujú najnižšiu úroveň agresivity a menej často majú zlú náladu, ako ostatní respondenti.

 

Zdroj: mundodescargas.com

Výskum, ktorého výsledky predstavil odborný portál Science Alert, bol zameraný na reakcie 156 mužov a žien v priemernom veku 33 rokov. Účastníci experimentu hodnotili 12 „ostrých“ ilustrovaných anekdôt nemeckého karikaturistu Uliho Steina. Jeho fóry niekedy zatínali do živého. Jeden obrázok napríklad znázorňoval scénu v márnici, kde mala vdova identifikovať telo svojho nebohého manžela. Kreslená postava ženy hovorí: „Jasné, je to môj manžel. Ale prezraďte mi, aký prací prášok ste použili, že je taký biely?“.

Zdroj: ufunk.net

Iný obrázok zasa ukazuje muža, ktorý zviera telefónne slúchadlo a hlas z prístroja hovorí: „Tu je záznamník združenia svojpomoci pacientov s Alzheimrovou chorobou. Ak si stále pamätáte, čo ste chceli povedať, vyslovte to po zaznení zvukového signálu.“. Témy ostatných karikatúr sa pohybovali v oblastiach smrti, choroby, deformity so zdravotným postihnutím a podobne. Pri každej karikatúre mohli respondenti reagovať a hodnotiť jednotlivé anekdoty napríklad na základe toho, ako sa im páčila pointa vtipu, či koľko ráz obrázok označili, že sa im páči.

Zdroj: kaotic.com

Účastníci boli sledovaní a monitorovaní aj na základe zohľadnenia ich vzdelania a následných verbálnych a neverbálnych prejavov, zmien nálad, narastajúcej agresivity. Výsledky výskumu, podľa Science Alert, potvrdili, že tak u žien, ako u mužov, nie je pohlavie, ani vek, určujúcim faktorom v spôsobe recepcie čierneho humoru. Na základe pozorovaní, však vedci vygenerovali zo skúmanej vzorky účastníkov pokusu s vysokým IQ tri pracovné skupiny:

1. Citlivý čierny humor s porozumením: nízke vykázané hodnoty porúch nálady a umiernené hodnoty agresivity.

2. Mierny, až „nízky“ čierny humor: vysoké hodnoty porúch nálad a zvýšená úroveň agresivity.

3. „Ostrý“ čierny humor: takmer žiadne poruchy nálad, nízke hodnoty agresivity.

 

Zdroj: facebook.com (Nekorektný mudrc)

Je vhodné upozorniť na fakt, že vzorka skúmaných respondentov bola pomerne nízka, a preto nie je možné považovať výsledky výskumu za všeobecne platné. Faktom však je, ako tvrdí člen vedeckého tímu, Jamie Doward, že na to, aby sme ocenili nápad a pointu čierneho humoru, možno nepotrebujeme vysoké IQ, ale postačí mať prosto jasnú myseľ.

Spomínaná štúdia, okrem iného, však prináša zásadný poznatok, ktorý vyvracia všeobecne zaužívané tvrdenia, že ľudia, ktorých čierny humor dokáže pobaviť, sú prevažne nevrlí jedinci so sklonmi k agresii, až sadizmu. Okrem toho sa ale tiež potvrdilo, že inteligentní ľudia majú väčší cit pre jazyk a jeho nuansy, a dokážu tak humor prijímať komplexnejšie a predsudkov. 

Nemusíte sa teda cítiť previnilo, keď sa vám páčia „surové“ vtipy. Môže to totiž znamenať aj to, že ste inteligentnejší, ako tí, ktorí takéto fóry tvrdo odsudzujú.

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

13 vecí, ktoré poznáš, ak máš mladšieho súrodenca

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
49
Haha
Woow Woow
25
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Môže byť čierny humor znakom vyššej inteligencie?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME