Môže byť žena kozmonautkou? Vesmír nie je len mužskou témou, Slovenky Lenka a Nicol sú súčasťou európskeho vesmírneho programu (ROZHOVOR)

Vesmír nefascinuje len chlapcov.


Vesmír fascinuje ľudí už celé generácie. No keď sa povie „Aerospace“, mnoho ľudí si stále predstaví mužov v bielych plášťoch či za riadiacou pákou rakety. Slovenská iniciatíva Women in Aerospace Europe – Slovakia Regional Network sa to rozhodla zmeniť.

Pod vedením inšpiratívnych žien, ako sú Nicole Majská a Lenka Tkáčová, sa na Slovensku buduje komunita, ktorá má ambíciu meniť tvár vesmírneho priemyslu. Vzdelávanie, mentoring, networking, ale aj neformálne podujatia – to všetko má pomôcť dievčatám a ženám objaviť svoje miesto medzi hviezdami.

V tomto rozhovore sa spoločne pozrieme nielen na ciele a výzvy tohto hnutia, ale aj na niektoré nezvyčajné otázky: Je na Mesiaci priestor pre rovnosť? A dá sa vesmírna kariéra spojiť s rodinným životom? Odpovedajú Nicole a Lenka – ženy, ktoré sa rozhodli vyniesť slovenské talenty až do výšok orbitálnych dráh.

Dievčatá, ešte raz ďakujeme za prijatie pozvania na tento krátky rozhovor. Na úvod jednoduchá otázka: Pamätáte si moment, keď ste si prvýkrát povedali: „Chcem pracovať vo vesmírnom sektore“? Čo vás inšpirovalo?

NICOLE: Celé detstvo ma vesmír fascinoval, no pri výbere vysokej školy mi ani nenapadlo, že by som si v ňom raz mohla vybudovať kariéru. Preto som sa rozhodla pre štúdium informatiky a robotiky. Zlom nastal počas jedného podujatia na univerzite, kde som sa stretla s rečníkom z Európskej vesmírnej agentúry. Práve toto stretnutie ma inšpirovalo natoľko, že po skončení štúdia som sa prihlásila len na jednu pozíciu, a to priamo do ESA.

LENKA: Ja sa priznávam, že som k vesmíru – či už planétam, alebo pozorovaniu hviezd – nikdy nemala blízko. Na vysokej škole som sa náhodou dostala na prednášku o vesmírnom práve a zaujalo ma prepojenie medzinárodných vzťahov, bezpečnosti a vesmírnych tém. Nadšenie pre tieto témy mi ostalo.

Bezpečnosti a vesmíru som sa venovala vo svojej diplomovej práci a téme využívania satelitných dát na zlepšenie života na Zemi sa venujem aj vo svojej práci – vo firme Kajo, ktorá sa zaoberá odolnosťou miest a regiónov voči klimatickým zmenám. Od septembra nastupujem aj ako študentka doktorandského štúdia na Katedru leteckej dopravy UNIZA.

Archív respondenta
Vedeli by ste aj laikom vysvetliť, ako vyzerá bežný deň ženy pôsobiacej v oblasti aerospace na Slovensku – a čím sa líši od mužského kolegu?

NICOLE: Bežný deň ženy pôsobiacej v oblasti aerospace na Slovensku sa v zásade nelíši odo dňa jej mužského kolegu. Riešime technické úlohy, koordinujeme projekty, pripravujeme podklady, komunikujeme s partnermi či študentmi. Pracujeme v kancelárii, na podujatiach alebo v laboratóriách, podľa zamerania.

Rozdiel nie je v obsahu práce, ale občas v očakávaniach okolia – ženy sa ešte stále musia častejšie presadzovať alebo dokazovať svoju odbornosť. Našťastie sa to postupne mení a čoraz viac žien nachádza v tomto sektore prirodzené miesto.

Dozaista sa venujete aj kurióznejším záležitostiam v rámci práce žien vo vesmírnom sektore. Zažili ste aj vy vo svojej kariére moment, keď vás niekto podcenil len preto, že ste ženou? A s akými výzvami sa stretávajú ženy, ktoré vstupujú do vesmírneho sektora, a čo vám osobne pomohlo ich prekonať?

LENKA: Samozrejme, stáva sa to. Na mnohých konferenciách či podujatiach je počet žien výraznejšie nižší ako počet mužov. Aj napriek tomu som mala občas pocit, že sa musím oveľa viac ako moji mužskí kolegovia snažiť obhájiť moje miesto, prečo tam som a prečo by ma niekto mal počúvať. Pomohlo mi hlavne to, že som si týmito skúsenosťami prešla a naučila sa vystupovať sebavedomejšie a nebáť sa povedať, čo si myslím.

Archív respondenta
Ako reagujú napr. mladé dievčatá, keď im na školách rozprávate o práci vo vesmíre? Cítite v nich iskru?

NICOLE: V rámci iniciatívy Women in Aerospace chodíme prednášať na základné, stredné aj vysoké školy, kde rozprávame o možnostiach práce vo vesmírnom sektore. Baví nás vzbudzovať túto iskru v mladých ľuďoch – či už dievčatách, alebo chlapcoch – a ukazovať im, že vesmír nie je nedosiahnuteľný. Reakcie bývajú veľmi povzbudivé.

Študenti sa často pýtajú na konkrétne príklady kariérnych ciest, čo treba študovať alebo ako sa dá dostať do Európskej vesmírnej agentúry. Našou snahou je dodať im odvahu a poskytnúť praktické rady – ako si vybrať školu, kde hľadať stáže, aké zručnosti rozvíjať. Vidíme v nich zvedavosť, nadšenie a často aj prekvapenie, že aj ženy zo Slovenska môžu byť súčasťou európskeho vesmírneho programu.

Archív respondenta
Čo by podľa vás najviac pomohlo zmeniť predstavu, že vesmír je vyslovene „mužskou“ témou?

LENKA: V roku 2024 som písala článok na Medzinárodný astronautický kongres, v ktorom som sa venovala tomu, akým výzvam čelia ženy, ktoré pracujú v slovenskom vesmírnom sektore. Často uvádzali, že im v ich kariére pomohlo to, že stretli inšpiratívnych učiteľov alebo učiteľky, alebo ich k týmto témam viedli rodičia alebo niekto v rodine. Túto predstavu by teda mohlo zmeniť to, že budeme podporovať dievčatá a ženy v rozhodnutiach, ktoré ohľadom svojej kariéry spravia.

NICOLE: Najviac by pomohlo, keby bolo viac vidieť ženy, ktoré v tomto sektore už pôsobia, či už ako inžinierky, výskumníčky, dátové analytičky alebo študentky technických odborov. Viditeľné a autentické vzory dokážu inšpirovať ďalšie dievčatá, aby sa nebáli ísť touto cestou. Dôležité je tiež, aby školy, médiá a odborné podujatia cielene prezentovali diverzitu vo vesmíre a odbúrali stereotypy. Vesmír nie je mužskou témou. Je to oblasť pre všetkých zvedavých, tvorivých a odhodlaných ľudí, bez ohľadu na pohlavie.

Archív respondenta
Dá sa v aerospace sektore nájsť rovnováha medzi kariérou, rodinou a osobným životom? Alebo je to stále výzva?

LENKA: Myslím si, že v tomto ohľade je tento sektor rovnaký ako ostatné. Bola by som však veľmi rada, keby sa rovnováha medzi kariérou, rodinou a osobným životom netýkala len žien. Túto tému by sme mali otvoriť na celospoločenskej úrovni a riešiť viac to, ako dosiahnuť, aby bola spokojná celá rodina a aby úlohy súvisiace s rodinou nestáli len na ženách.

Založili ste iniciatívu Women in Aerospace Europe – Regional Network Slovakia. Prečo ste tak urobili a aké aktivity máte v pláne?

NICOLE: Iniciatívu Women in Aerospace Europe – Regional Network Slovakia sme založili s cieľom podporiť rozvoj vesmírneho sektora na Slovensku a zároveň vytvoriť priestor pre lepšie zastúpenie žien v tejto oblasti. Vesmír je čoraz dostupnejší, no stále v ňom chýba diverzita – a práve sieť ako WIA môže pomôcť túto rovnováhu zlepšiť.

Chceme spájať ľudí naprieč akademickým, výskumným aj priemyselným prostredím a poskytnúť ženám inšpiráciu, kontakty a praktické informácie o tom, ako sa môžu zapojiť do európskych vesmírnych projektov.

Plánujeme organizovať prednášky, diskusie, mentoringové programy či networkingové podujatia, spolupracovať so školami a univerzitami, ale aj podporovať už etablované odborníčky v kariérnom raste. Našou ambíciou je vytvoriť aktívnu komunitu, ktorá bude motivovať a posúvať slovenský talent bez ohľadu na pohlavie.

Archív respondenta
Vo vede a výskume sa často stretávame so stereotypmi. Aký mýtus o ženách vo vesmírnom sektore by ste najradšej navždy zrušili?

LENKA: V článku, ktorý spomínam vyššie, slovenské výskumníčky či ženy pracujúce pre úspešné vesmírne firmy uvádzali, že ľudia si automaticky myslia, že sú asistentky alebo robia prácu, ktorá nie je technická. Tento predsudok by som zrušila hneď.

Poďme nazrieť aj do humornejšej oblasti, keďže sa blížime k záveru rozhovoru. Ak by ste mohli poslať na Mesiac iba jeden odkaz pre ďalšie generácie žien, čo by sa v ňom nachádzalo?

NICOLE: Ak by sme mohli poslať na Mesiac jeden odkaz pre ďalšie generácie žien, znel by jednoducho: „Toto miesto nie je len pre mužov – a nikdy ani nebolo.“

V oblasti aerospace a STEM sa stále stretávame so stereotypmi, že ide o mužskú doménu. V praxi však každý deň vidíme ženy, ktoré pracujú na vývoji satelitov, navrhujú robotické systémy, analyzujú dáta z družíc či vedú medzinárodné vesmírne projekty. Nie sú výnimkou, len o nich možno menej počuť.

Preto by náš odkaz na Mesiaci bol dôkazom, že ženy do tohto sektora patria rovnako ako ktokoľvek iný. Nie preto, že musia niečo dokazovať, ale preto, že majú čo priniesť. Technickú zručnosť, kritické myslenie, výskumný prístup alebo aj schopnosť pozerať sa na veci inak.

Archív respondenta
Ako vyzerá váš sen o budúcnosti aerospace sektora na Slovensku? A kde v ňom vidíte dnešné ženy o 20 rokov?

NICOLE: Mojím snom je silný, sebavedomý a prepojený slovenský vesmírny ekosystém, v ktorom budú lokálne firmy, výskumné tímy a inovátori plnohodnotnými partnermi v európskych aj medzinárodných misiách. Ženy v ňom vidím ako prirodzenú súčasť – na všetkých úrovniach, od technického vývoja až po strategické rozhodovanie. O dvadsať rokov, verím, že už nebudeme musieť riešiť „kde sú ženy vo vesmíre“. Budú jednoducho všade tam, kde patria. Ako expertky, líderky aj inšpirácia pre ďalšie generácie.

LENKA: Súhlasím s Nicole. Prajem si to, aby keď malé dievča povie, že chce byť kozmonautkou alebo že chce pracovať v akomkoľvek technickom smere, nikto, vrátane kamarátov, rodičov či učiteľov, jej nepovie, že je to povolanie pre chlapcov.

Archív respondenta

Ešte raz vám veľmi pekne ďakujeme za možnosť spracovať tento krátky, no bezpochyby inšpiratívny rozhovor. Želáme vám množstvo úspechov, ako v pracovnom, tak aj súkromnom živote!


Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné