Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Môže mať rúško negatívny vplyv na deti? Deti môže poznačiť v neočakávanej oblasti

Nie, nejde o "dusenie", ako niektorí mudrlanti dookola omieľajú.


Od začiatku pandémie sme si o rúškach a respirátoroch toho veľa vypočuli. Úplne elementárna a jednoduchá požiadavka na prekrytie horných dýchacích ciest sa pre mnohých spoluobčanov stala nesmiernym problémom.

Veľkou témou na Slovensku aj v zahraničí sa stalo to, či by rúška/respirátory mali nosiť aj deti. Veľmi vyhrotená diskusia ohľadom tohto bodu práve prebieha v USA, kde sa stal ohniskom veľkého politického sporu. Američania sa nevedia zhodnúť, či by deti v školách naďalej mali povinne nosiť rúška, alebo či by táto povinnosť mala byť zrušená.

Shutterstock

Často zaznieva argument (s ktorým sme sa stretli aj u našich doktorov z Vysokej školy života), že malé deti cez rúško nevedia dýchať. Je to, samozrejme, nezmysel a vedci sa zhodujú v tom, že pre deti nad dva roky nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.

Zdá sa však, že rúška istým spôsobom naozaj môžu deťom uškodiť. Možno trocha prekvapivo nie tie, čo majú na tvárach ony samy, ale tie, ktoré majú na tvárach druhí ľudia.

Mohlo by ťa zaujímať:

AKTUÁLNE: Pandemické opatrenia sa na Slovensku budú rušiť v dvoch fázach

Rúško skrýva emócie

Občas sa zabúda na to, že deti nie sú zmenšení dospelí, ale bytosti, ktoré rastú a vyvíjajú sa. Práve rozvoj schopnosti vnímania emócií a nonverbálnych signálov je oblasť, ktorú môžu rúška potencionálne ohroziť. Výskum uskutočnený na kanadskej McGill University sa zameral na schopnosť ľudí čítať emócie z tvárí prekrytých rúškom.

Výskumu sa zúčastnilo 120 osôb, ktoré mali za cieľ identifikovať emócie z fotografií tváre s rúškom a bez rúška. Na obrázkoch bol vyobrazený hnev, znechutenie, strach, radosť, neutrálny výraz, smútok a prekvapenie. Celkom prirodzene, ukázalo sa, že rúško na tvári túto úlohu poriadne skomplikovalo.

Profimedia

Rúško znížilo presnosť čítania emócií až o 24 %. Najvýraznejší pokles bol zaznamenaný pri znechutení (46 %) a hneve (30 %). Identifikácia smútku a neutrálneho výrazu sa skomplikovala o 23 %. Prekvapenie (15 %) radosť (15 %) a strach (10 %) boli poznačené najmenej. Dá sa preto usudzovať, že vyjadrenie niektorých emócií sa viac opiera o hornú polovicu tváre, iných zasa o spodnú.

Aký to má praktický dopad?

Vedci predpokladajú, že neschopnosť prečítať emócie z tvárí ostatných ľudí môže negatívne poznačiť vývoj komunikačných a sociálnych zručností detí. Výsledky ostatných vykonaných experimentov a ďalšie vedecké poznanie však robia túto problematiku menej prehľadnou.

Na túto tému však bolo uskutočnených zopár ďalších experimentov, ktoré priniesli veľmi nejednoznačné výsledky. Oproti vyššie spomenutému výskumu niektoré ďalšie zachytili minimálny, či takmer nulový vplyv rúška na schopnosť identifikácie emócií, ktoré by sa dali porovnať s účinkom nasadenia slnečných okuliarov.

Shutterstock

Stále teda prebieha debata o tom, aký dopad má prekrytie tváre na sociálne funkcie človeka. Okrem spomínaného kontextu sa hovorí napríklad o interakciách učiteľa so žiakom a doktora s pacientom, ktorá zahŕňa veľa mimoslovnej komunikácie, či schopnosti dieťaťa osvojiť si správnu výslovnosť, pokiaľ nemá možnosť odpozorovať pohyby úst dospelých.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť