Sebastian Fitzek je v našich končinách vďaka vydavateľstvu Tatran čoraz známejší. Jeho knihy u nás vychádzajú s istou pravidelnosťou a každou ďalšou knihou si získava medzi čitateľmi viac a viac fanúšikov, čomu sa vôbec nečudujeme. Okrem jeho geniality, čo sa písania týka, ho milujeme aj pre jeho príjemné a sympatické vystupovanie a zmysel pre humor, ktorý nám už viackrát dokázal rôznymi videami a príspevkami na sociálnych sieťach alebo poďakovaniami v jeho knihách.
Človek by si pomyslel, že autor jeho kalibru bude mierne namyslený a bude si strážiť svoje nápady, aby z nich vyťažil čo najviac. O to viac nás prekvapilo, keď sme sa dozvedeli, že tento mesiac vychádza novinka Auris, ktorú napísal Vincent Kliesch, aj keď s námetom na príbeh prišiel Fitzek.
Chvíľu sme síce boli v pomykove, ale po prečítaní predslovu nám všetko začalo dávať zmysel a nevedeli sme sa dočkať, čím nás títo dvaja autori prekvapia. Fitzek s Klieschom ťa vďaka novinke Auris presvedčia, že spoločný projekt dvoch spisovateľských kamarátov môže dopadnúť na výbornú.
Kto je Vincent Kliesch?
Síce s námetom na knihu Auris pôvodne prišiel Sebastian Fitzek, ale jeho ti v dnešnom článku predstavovať nebudeme. Fitzekovu tvorbu si môžeš podrobnejšie preštudovať v našich predošlých recenziách. Namiesto toho si posvietime na jeho kamaráta Vincenta Kliescha, ktorý sa narodil v Berlíne-Zehlendorfe, kde žije aj v súčasnosti.
V roku 2010 napísal bestseller Die Reinheit des Todes (Čistota smrti), prvú časť úspešnej série. Triler Auris o známom odborníkovi na hlasovú expertízu Matthiasovi Hegelovi napísal na podnet svojho priateľa Fitzeka podľa jeho námetu, ktorý bol pôvodne plánovaný ako rozhlasová hra.
Ako vznikla kniha Auris?
Určite si sa sám zamyslel nad skutočnosťou, prečo by nejaký autor prenechal svoj nápad inému autorovi. Zdá sa, že Sebastian dokáže prekvapiť nielen vo svojich príbehoch, ale aj v skutočnom živote. Svedčí o tom jeho spolupráca s Vincentom na tomto knižnom projekte.
Vďaka Fitzekovmu predslovu a Klieschovmu poďakovaniu sa ti naskytne pohľad dvoch autorov – kamarátov na vznik prvej časti sľubnej série, a čo sa nás týka, nemáme čo viac dodať, iba že si prosíme viac podobných autorských kamarátstiev a projektov. Kliesch vo svojom poďakovaní uviedol:
„Na večierkoch na strešných terasách si ľudia často zvyknú hovoriť: ‚Nevymyslíme spolu niečo…?‘ Za skutočnosť, že po našich slovách naozaj nasledoval mamutí projekt Auris, vďačíme pravdepodobne tomu, že Sebastian dostal v správnom okamihu nápad urobiť z forenzného fonetika hlavnú postavu série trilerov. A jeho presvedčeniu, že práve ja som správnym autorom pre túto sériu.“
„Samozrejme, že s tou myšlienkou neprišiel len tak a nenechal ma pracovať samého. Stál pri zrode knihy od prvej až po poslednú stranu a úzko spolupracoval so mnou a s celým tímom. Počas niekoľkohodinových stretnutí a brainstormingov prečítal každé jedno slovo, diskutoval, pomáhal rozvíjať príbeh, navrhoval zmeny a pozorným okom dohliadal na Auris až dovtedy, kým sme neboli konečne presvedčení, že sme z príbehu vydolovali to najlepšie. Navyše mal vždy na konferenčnom stolíku obrovskú misu so sladkosťami. S množstvom chutných sladkostí, ktoré stále dopĺňal,“ zavtipkoval Kliesch.
O čom je kniha Auris?
Je mladá. Odhaľuje justičné omyly. Chce pomôcť mužovi obvinenému z brutálnej vraždy. A potom sa jej to vymkne z rúk.
Matthias Hegel je forenzný fonetik, odborník na akustickú analýzu dôkazov. Má absolútny sluch a počuje veci, ktoré ostatným unikajú, preto dostal prezývku Auris. Vycíti v hlase neistotu, nervozitu a strach. Na základe hlasovej analýzy dokáže určiť pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok neznámeho človeka. Spolupracuje s políciou a často sa zapája do záchrannej akcie pri rukojemníckych drámach.
Pred rokom to tak aspoň ešte bolo, pretože dnes je Hegel vo väzení. Brutálne zavraždil bezdomovkyňu a sám sa udal na polícii. Je však skutočne vinný? Túto otázku si kladie Jula Ansorgeová, mladá žena, ktorá pracuje v rozhlase a vo svojich podcastoch sa venuje kriminálnym prípadom. Verí v Hegelovu nevinu.
Dostane horúci tip, novú stopu, ktorá by mohla dokázať, že je Hegel nevinný. Vzápätí však príde výhražný telefonát, aby okamžite dala ruky preč od tohto prípadu…
Knižnú novinku Auris si môžeš objednať tu. |
Aké sú naše dojmy z tejto knihy?
Ak máme byť úprimní, pri čítaní knihy Auris sa u nás vystriedalo viacero emócií. Zo začiatku to bola radosť, že tak krátko po poslednej novinke Noe vychádza ďalšia fitzekovka. Tú vystriedali pochybnosti, keď sme zistili, že knihu vlastne nenapísal náš obľúbenec. Chvíľu sme čítanie odkladali, keďže sme chceli predísť sklamaniu, nakoniec to ale boli zbytočné obavy a kniha „padla“ za pár hodín.
Fitzekov štýl písania cítiť z každej strany príbehu, ale skalní fanúšikovia si určite všimnú mierny rozdiel.
Kliesch však píše tiež bravúrne a základné charakteristické črty, ktoré si väčšina Sebastianových čitateľov nevie vynachváliť, v knihe zostali zachované. Patria medzi ne napríklad skvelo vykreslené postavy; krátke kapitoly, ktoré ťa nútia obracať stranu za stranou a vďaka ktorým je veľmi ľahké knihu prečítať na jedno posedenie; zaujímavý a nevšedný výber povolania u hlavných hrdinov (musíš uznať, že taký forenzný fonológ nie je nič bežné, s čím sa stretávaš každý deň); zvraty, ktorými Kliesch rozhodne nešetrí; a to najlepšie na koniec: „padnutá sánka“ po prečítaní posledných strán.
Pri knihách od Fitzeka si si už mohol zvyknúť, že nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, a tiež na mnoho niekedy až prekombinovaných a brutálnych scén. V porovnaní s tým nám kniha Auris prišla o dosť miernejšia, ustálenejšia, jednoducho – asi menej nervydrásajúca. Pri tej myšlienke sme sa zhodli, že to bude asi najväčší rozdiel medzi dvoma autormi.
Samozrejme, staré známe „nehovor hop, pokiaľ si nepreskočil“ platí za každých okolností, a tak sa stalo, že nám po posledných stranách predsa len padla sánka od prekvapenia a zostali sme rovnako prekvapení, ako po prečítaní Fitzekových kníh. A teraz nám nezostáva nič iné, iba netrpezlivo čakať na pokračovanie.
Čo o knihe Auris napísali zahraničné médiá?
„Príbeh forenzného analytika, ktorý vie z hlasu páchateľa vydedukovať neuveriteľné veci a potom sa sám zapletie do siete lží, nepustí čitateľa ani na minútu zo svojich osídiel.“ (FREUNDIN)
„Triler ako hrom!“ (denglers-buchkritik.de)
„Auris je už teraz knihou roka. Absolútna nevyhnutnosť pre všetkých fanúšikov trilerov: napätie od prvej stránky po poslednú, nečakané zvraty a tempo rozprávania vyrážajúce dych.“ (krimi-couch.de)
„Príbeh má spletitú zápletku, napätie, ktoré by ste mohli krájať, a rýchly spád. Nemohol som sa od neho odtrhnúť.“ (krimiliste.com)
„Dynamický štýl písania, krátke úderné kapitoly a nečakané zvraty deja. Netušil som, že iba na základe analýzy hlasu sa dá tak veľa dozvedieť o človeku, ktorého ste nikdy nevideli. Výborné!“ (LOVELYBOOKS)
„Auris je sľubným začiatkom série, rozhodne navnadí čitateľa na ďalšie príbehy. Hlavná hrdinka Jula je cieľavedomá a sympatická, no predovšetkým tvrdohlavá. V prvých troch kapitolách možno rozpoznať Fitzekov a vo zvyšnej časti Klieschov rukopis.“ (krimisofa.com)
Ak si milovníkom trilerov, veríme, že ťa výsledok spolupráce týchto dvoch nadaných autorov svojím príbehom dostane, a prajeme príjemné čítanie.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.
Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.