Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Môže ťa žralok napadnúť aj v jazere? Obávaný predátor sa sťahuje do sladkých vôd

Z Austrálie prichádzajú správy o aklimatizácii žralokov v miestnych sladkých jazerách.

Jazerá so sladkou vodou majú jednu netušenú výhodu. Teda aspoň sa zdá, že ju donedávna mali. Tieto vody neobýva jeden z najobávanejších tvorov planéty – žralok. Sladká voda nevyhovuje ich spôsobu života a nastaveniam tela. Všetko sa však mení a žralok nechce zostať pozadu s pokrokom.

Z Austrálie prichádzajú správy o ich aklimatizácii v miestnych sladkých jazerách. Nejde však zatiaľ o nebezpečné druhy, ktoré by dokázali usmrtiť človeka. Je zvýšená opatrnosť namieste?

Kladiete si otázku, ako sa žraloky dostali do miestnych sladkých vôd? Je to jednoduché a stačí, ak spomenieme, že jazerá boli v minulosti pospájané odvodňovacími kanálmi priamo s oceánom, ktorý obmýva brehy Austrálie v jej južnejších častiach. Postupom času sa ale kanál uzavrel a jazero ostalo odrezané od slanej vody. Čo to znamená pre obyvateľov jazera a človeka?

Rozmnožuje sa v sladkej vode

Až po rokoch vyplávali na povrch veľmi zaujímavé dôkazy o tom, že žralok sa dokázal prispôsobiť životu v sladkej vode. Ale tam to neskončilo. Dokonca boli v jazere objavené aj mladé jedince, ktorých vek sa odhadoval na niekoľko mesiacov, čo znamená jediné – rozmnožuje sa. A to je rozhodne prejav úspešnej aklimatizácie.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológií, botanike, histórií, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje