Na severozápade Slovenska sa rozprestiera Žilinský kraj hraničiaci s Českom a Poľskom. Ide o tretí najväčší kraj na našom území, ktorý je tvorený piatimi regiónmi a jedenástimi okresmi.
Nachádza sa tam množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Prinášame ti výber niektorých z nich, ktorými sa môžeš inšpirovať počas svojho ďalšieho výletu na Slovensku.
Vedel si, že…?
V Žilinskom kraji sa okrem Tatranského národného parku, Národného parku Nízke Tatry, Národného parku Malá Fatra a Národného parku Veľká Fatra nachádzajú aj 3 chránené krajinné oblasti, 7 chránených vtáčích území, 17 chránených areálov, 18 národných prírodných pamiatok, 40 prírodných pamiatok, 52 národných prírodných rezervácií a 62 prírodných rezervácií.
Rozhľadňa Divinka
V obci Divinka neďaleko Žiliny stojí jedna z najvyšších vyhliadkových veží v okolí (19,2 m). Vedie k nej náučný chodník, ktorý začína v strede obce. Výstup však môžeš začať aj pri cintoríne, kde sa dá aj zaparkovať. K rozhľadni sa dostaneš približne za 35 minút miernym stúpaním lesnou cestičkou, ak budeš nasledovať zelenú turistickú značku.
Počas celej prechádzky ťa budú sprevádzať tabule, ktoré informujú o prítomnosti jedného z najdôležitejších opevnení severného Slovenska – hradisku na Veľkom vrchu, rozprestierajúcom sa na ploche 12 ha, ktoré bolo počas lužickej kultúry, púchovskej kultúry a veľkomoravského obdobia významným hospodárskym a kultúrnym centrom.
Vyhliadková veža stojí na Malom vrchu a je tvorená piatimi poschodiami, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na Javorníky, Biele Karpaty, Strážovské vrchy či Malú Fatru. Vedľa nej sú umiestnené lavičky, kde si môžeš odpočinúť. Oblasť je ideálnym miestom pre peknú prechádzku s rodinou.
Vedel si, že…?
V obci Divinka sa nachádza aj národná kultúrna pamiatka Kaštieľ Divinka. Ide o renesančnú stavbu z prelomu 16. a 17. storočia.
Slovenský orloj
Malebnú obec Stará Bystrica vyhľadáva množstvo turistov, ktorí chcú vidieť slovenský orloj. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku, ktorej podobizeň predstavuje sediacu Madonu, patrónku Slovenska.
Vo výklenku orloja sa nachádza 6 bronzových plastík – kráľ Svätopluk, knieža Pribina, Ľudovít Štúr, Anton Bernolák, Andrej Hlinka a Milan Rastislav Štefánik. Drapéria orloja je zhotovená z ryolitu. Každú celú hodinu sa za prítomnosti zvonenia 2 zvonov na ňom zobrazí 7 slovenských apoštolov.
Srdcom orloja je astronomický ciferník, ktorý ukazuje polohu Mesiaca na oblohe, jeho fázy, pravý slnečný čas a polohu Slnka v znamení zverokruhu. Pod orlojom sa nachádza kaviareň, výstavná galéria, ale aj turistické centrum, kde si môžeš zakúpiť suveníry. Pre turistov je sprístupnená strojovňa orloja a galéria s pôvodnými sochami z orloja, z ktorej sa ti naskytne pohľad na rozhľadňu na Bobovci vzdialenú približne 1 hodinu chôdze.
Vedel si, že…?
Tváre svätcov majú v sebe zakódované podobizne významných slovenských osobností z 19. a 20. storočia, ktorých identita bude zverejnená až po smrti autorov orloja v testamente.
Múzeum Kysuckej dediny
V obklopení nádhernej prírody vo Vychylovke natrafíš na múzeum Kysuckej dediny. Pred vstupom do areálu sa nachádza parkovisko, od ktorého to je už iba pár minút chôdze a si pri pokladni, odkiaľ môžeš začať objavovať zachránené pamiatky najmä zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka s pôvodným zariadením.
Pri príchode dostaneš mapku areálu, podľa ktorej sa vieš lepšie orientovať. Z Riečnice tu nájdeš napr. hospodárske stavby, zrubové obytné domy, stodolu s pivnicou či maštale. Dva obytné domy so sýpkou a maštaľou reprezentujú kopaničiarske osídlenie.
Ďalej tam natrafíš na Raganov mlyn z Harvelky alebo murovanú kaplnku z prvej štvrtiny 19. storočia zo Zborova nad Bystricou. Vedľa nej je krčma z Korne, v ktorej sa môžeš občerstviť. Na prehliadku celého areálu si vyhraď aspoň 60 minút.
Vedel si, že…?
Súčasťou múzea je aj historická lesná úvraťová železnica. Ide o bývalú kysucko-oravskú lesnú železnicu z roku 1926, ktorá vznikla spojením lesných železníc z Oščadnice do Chmúry a z Lokce do Erdútky.
Rio de Klin
V obci Klin postavili najvyššiu sochu Krista na Slovensku, ktorá je kópiou tej v Rio de Janeiro. Nachádza sa na vrchole Grapa, ku ktorému vedie neudržiavaná cesta. Zaparkovať môžeš v jej tesnej blízkosti. V pekne upravenom areáli nájdeš tiež lavičky, altánok, ale aj kaplnku a zastávky krížovej cesty.
Pod 9,5 m vysokou sochou Krista sa nachádza tiež socha pápeža Jána Pavla II. Ruky sochy vážiacej 23 ton smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať. Lokalita je ideálna pre duchovný odpočinok. Ponúka tiež nádherný výhľad na Oravskú priehradu, Roháče, Suchú Horu, Námestovo či obec Klin. Ak je dobré počasie, dovidíš až na poľský vrchol Giewont.
Františkova Huta
Vedľa obce Podbiel natrafíš popri ceste na technickú pamiatku Františkova huta, ktorá bola v roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Železiareň, ktorá pozostávala z minimálne 2 budov (hámor a továrenská hala s vysokou pecou), je významnou stopou priemyselného rozvoja 19. storočia.
Povráva sa, že budova vraj nebola nikdy úplne dostavaná. Okolité bane v Malatinej, Zuberci, Habovke či Juráňovej doline boli dodávateľmi železnej rudy pre železiareň. Železo sa však lámalo, a preto oň nebol veľký záujem.
Železiareň napokon v roku 1863 zanikla a začala chátrať. Miesto je v súčasnosti lákadlom pre fotografov. Taktiež je jednou zo zastávok náučného chodníka Biela skala.
Vedel si, že…?
V objekte Františkova huta sa nakrúcali filmy Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta.
Žilinský kraj v sebe ukrýva množstvo historických pamiatok, kultúrne dedičstvo či prírodné bohatstvo, čo ho robí atraktívnym cieľom pre turistov z rôznych kútov Slovenska.
Výlet na všetky miesta z článku je možné absolvovať aj za 1 deň, ak máte k dispozícii auto (my sme išli zo západného Slovenska). Okrem vyššie spomenutých miest sa tu nachádza ešte niekoľko atrakcií, ktoré lákajú mnohých turistov. Ktorá z nich je tvoja obľúbená?