Môžeš si privlastniť peniaze, ktoré nájdeš na zemi? Podľa expertov ide o trestný čin

Nechať si náhodne nájdené peniaze môže človeka dostať do problémov.


Možno sa už aj tebe stalo, že si pri prechádzke narazil na peniaze, ktoré sa len tak váľali na zemi. Väčšina z nás natrafila len na mince, tí šťastnejší aj na bankovky. Človek je v takýchto prípadoch v pokušení si peniaze nechať. Je to ale legálne?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ako píše portál LADbible, skutočne môže ísť o porušenie zákona. Tento priestupok sa nazýva „krádež nálezom“ a trestá ho mnoho krajín na svete. Pokiaľ teda človek objaví peniaze a nepokúsi sa ich vrátiť ich majiteľovi, prípadne ich neodovzdá polícii, berie sa to ako krádež.

Samozrejme, vypátrať majiteľa peňazí je pre obyčajného človeka prakticky nemožné, takže napríklad vo Veľkej Británii platí aj takzvaný The Theft Act 1968. Ten ochraňuje ľudí, ktorí peniaze nájdu a zároveň podnikajú rozumné kroky, aby našli ich právoplatného majiteľa. To zahŕňa napríklad kontaktovanie polície. Avšak pozor, neznamená to, že peniaze si napokon nálezca nemôže nechať.

peniaze, nájdenie peňazí, trestný čin, priestupok, polícia, zákony, mince
Shutterstock

„Dôstojníkovi v službe povedzte svoje meno, kde ste peniaze našli, v akom čase a že neviete, komu patria. Vyžiadajte si potvrdenku a spýtajte sa, že ak si peniaze nikto do štyroch týždňov nevyzdvihne, či sa pre ne môžete vrátiť a nechať si ich,“ vysvetlil právnik Martin Pizzey.

Mince áno, väčšie sumy nie?

Dodal ale, že ak si nájdené peniaze nálezca rovno hodí do vrecka, dopúšťa sa priestupku. Na druhej strane, zákon nálezcu v takomto prípade ochraňuje, pokiaľ má opodstatnené dôvody domnievať sa, že peniaze boli úmyselne vyhodené. To ale obstojí len pri menších čiastkach, napríklad minciach, ktoré nikto nebude hľadať.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

„Čokoľvek, čo má vyššiu hodnotu, by osoba, ktorej to vypadlo z vrecka či peňaženky, nepovažovala za vyhodené. Takže sa pravdepodobne vráti a bude to hľadať,“ uviedol Pizzey.

peniaze, nájdenie peňazí, trestný čin, priestupok, polícia, zákony, mince
Shutterstock

A ako je to v podobných prípadoch na Slovensku? Zákon hovorí, že kto nájde akúkoľvek stratenú vec, je povinný odovzdať ju vlastníkovi. Pokiaľ majiteľ nie je známy, musí nálezca vec odovzdať príslušnému štátnemu orgánu (najčastejšie polícii).

Ak si stratenú vec nikto nevyzdvihne počas jedného roka, prepadá do vlastníctva štátu. Nálezca má však právo na nálezné, ktoré sa vymeriava vo výške 10 % z celkovej ceny nálezu. Ak peniaze ale neodovzdá a nechá si ich, vystavuje sa riziku trestnoprávnej zodpovednosti.


Tagy:
Sledujte nás na Google Správy
Nenechajte si ujsť žiadne dôležité novinky.
Sledovať
Po otvorení kliknite na hviezdičku Sledovať
REKLAMA
Mário Budinský
Absolvent grafického dizajnu na UAT v Bratislave a marketingovej komunikácie na UCM v Trnave, ktorý sa už viac ako 10 rokov profesionálne venuje analýze internetových trendov, digitálnemu storytellingu a monitoringu popkultúry. Patrí k priekopníkom domácej internetovej scény, pričom meme tvorbe sa denne venuje už vyše 20 rokov. Ako autor desiatok tisícov satirických príspevkov aktívne formuje slovenský digitálny folklór, pričom jeho vizuálny obsah opakovane vyvolal celonárodné spoločenské debaty. V redakcii EMEFKA sa špecializuje na včasné zachytenie online bizáru, bulvárnych fenoménov a transformáciu komplexných trendov do virálneho obsahu.
Najčítanejšie
Podobné
REKLAMA