Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Môžeš si privlastniť peniaze nájdené na zemi? Podľa expertov ide o trestný čin

Nechať si náhodne nájdené peniaze môže človeka dostať do problémov.


Možno sa už aj tebe stalo, že si pri prechádzke narazil na peniaze, ktoré sa len tak váľali na zemi. Väčšina z nás natrafila len na mince, tí šťastnejší aj na bankovky. Človek je v takýchto prípadoch v pokušení si peniaze nechať. Je to ale legálne?

Ako píše portál LADbible, skutočne môže ísť o porušenie zákona. Tento priestupok sa nazýva „krádež nálezom“ a trestá ho mnoho krajín na svete. Pokiaľ teda človek objaví peniaze a nepokúsi sa ich vrátiť ich majiteľovi, prípadne ich neodovzdá polícii, berie sa to ako krádež.

Samozrejme, vypátrať majiteľa peňazí je pre obyčajného človeka prakticky nemožné, takže napríklad vo Veľkej Británii platí aj takzvaný The Theft Act 1968. Ten ochraňuje ľudí, ktorí peniaze nájdu a zároveň podnikajú rozumné kroky, aby našli ich právoplatného majiteľa. To zahŕňa napríklad kontaktovanie polície. Avšak pozor, neznamená to, že peniaze si napokon nálezca nemôže nechať.

peniaze, nájdenie peňazí, trestný čin, priestupok, polícia, zákony, mince
Shutterstock

„Dôstojníkovi v službe povedzte svoje meno, kde ste peniaze našli, v akom čase a že neviete, komu patria. Vyžiadajte si potvrdenku a spýtajte sa, že ak si peniaze nikto do štyroch týždňov nevyzdvihne, či sa pre ne môžete vrátiť a nechať si ich,“ vysvetlil právnik Martin Pizzey.

Mince áno, väčšie sumy nie?

Dodal ale, že ak si nájdené peniaze nálezca rovno hodí do vrecka, dopúšťa sa priestupku. Na druhej strane, zákon nálezcu v takomto prípade ochraňuje, pokiaľ má opodstatnené dôvody domnievať sa, že peniaze boli úmyselne vyhodené. To ale obstojí len pri menších čiastkach, napríklad minciach, ktoré nikto nebude hľadať.

„Čokoľvek, čo má vyššiu hodnotu, by osoba, ktorej to vypadlo z vrecka či peňaženky, nepovažovala za vyhodené. Takže sa pravdepodobne vráti a bude to hľadať,“ uviedol Pizzey.

peniaze, nájdenie peňazí, trestný čin, priestupok, polícia, zákony, mince
Shutterstock

A ako je to v podobných prípadoch na Slovensku? Zákon hovorí, že kto nájde akúkoľvek stratenú vec, je povinný odovzdať ju vlastníkovi. Pokiaľ majiteľ nie je známy, musí nálezca vec odovzdať príslušnému štátnemu orgánu (najčastejšie polícii).

Ak si stratenú vec nikto nevyzdvihne počas jedného roka, prepadá do vlastníctva štátu. Nálezca má však právo na nálezné, ktoré sa vymeriava vo výške 10 % z celkovej ceny nálezu. Ak peniaze ale neodovzdá a nechá si ich, vystavuje sa riziku trestnoprávnej zodpovednosti.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť